Ile zwolnienia po wstrząśnieniu mózgu?

Silne uderzenia w głowę często kończą się wstrząsem mózgu. To uraz, który może mieć poważne konsekwencje – nie należy zwlekać z wizytą u lekarza po wypadku. Dowiedz się, ile zwolnienia […]

Ile zwolnienia po wstrząśnieniu mózgu

Silne uderzenia w głowę często kończą się wstrząsem mózgu. To uraz, który może mieć poważne konsekwencje – nie należy zwlekać z wizytą u lekarza po wypadku. Dowiedz się, ile zwolnienia po wstrząśnieniu mózgu możesz otrzymać i czemu służy L4!

Wstrząs mózgu oznacza zaburzenia funkcjonowania komórek nerwowych w okolicy pnia organu. Objawia się na wiele sposobów – możliwe są m.in. chwilowa utrata przytomności, problemy z pamięcią krótkotrwałą, kłopoty z zachowaniem równowagi, bóle głowy, nudności i wymioty, nadwrażliwość na bodźce. O niedyspozycji zawodowej decyduje wiele czynników. To, ile zwolnienia po wstrząśnieniu mózgu otrzyma pacjent, zależy od decyzji lekarza. Podstawowe kryteria to stan zdrowia i rodzaj wykonywanej pracy, która może zwiększać ryzyko późniejszych powikłań.

To, ile zwolnienia po wstrząśnieniu mózgu wystawi lekarz, zależy od kilku kwestii

Najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo pacjenta. Osoby, u których podejrzewa się wstrząśnienie mózgu, powinny przez pewien czas pozostawać pod opieką i obserwacją lekarską. Zwykle ten okres trwa ok. 2–3 dni. Nawet jeżeli badania – prześwietlenie RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa – nie wykazują żadnych uszkodzeń, to wciąż może dojść do komplikacji po wstrząsie, np. krwiaka mózgu. Odczuwalna poprawa samopoczucia to nie powód, by przestać stosować się do zaleceń lekarskich.

Osoba po wstrząśnieniu mózgu nie powinna pracować z dużym wysiłkiem fizycznym, a także wystawiać się na silne bodźce świetlne, dźwiękowe i nerwowe. Według różnych statystyk ok. 40% pacjentów po takim urazie nie wraca do pracy przed upływem 30 dni. Na tej podstawie można pokusić się o stwierdzenie, ile zwolnienia po wstrząśnieniu mózgu będzie potrzebne. Twoje L4 zbliża się do końca, a nie czujesz się na siłach wracać do pracy? Złóż wniosek o kolejne e-zwolnienie lekarskie (L4) na naszej stronie! Opisz swój stan, dołącz dokumentację medyczną, a lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie po podpisaniu porozumienia stron

Rekonwalescencja i zalecenia lekarskie – korzystanie z L4 po wstrząśnieniu mózgu

Przerwę od pracy należy wykorzystywać na spokojny powrót do pełni zdrowia. Niektórzy pacjenci powinni zażywać leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwwymiotnym i uspokajającym. Po wstrząśnieniu mózgu często trzeba ograniczyć czas spędzany przed ekranem (monitora, telewizora, smartfona), słuchanie muzyki i czytanie książek. Przez wiele lat zalecało się unikanie uprawiania sportu, ale różne badania pokazują, że umiarkowana aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko wystąpienia długofalowych objawów pourazowych. Rób to, co zaleci ci lekarz!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.