Usunięcie mięśniaka – ile zwolnienia można uzyskać?

Warto wiedzieć przy usunięciu mięśniaka ile zwolnienia można uzyskać. Jest to istotne z punktu widzenia rekonwalescencji po zabiegu. Usunięcie mięśniaka, w zależności od metody, wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu, a powrót do zdrowia zależny jest od czynników takich jak: wiek pacjentki, jej wydajność i sprawność fizyczna, zakres czynności chirurgicznych, który został u niej przeprowadzony oraz pojawiające się powikłania pooperacyjne. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się po usunięciu mięśniaka ile zwolnienia zalecają lekarze, by zamiast wracać do pracy od razu po zabiegu, poświęcić trochę czasu na całkowity powrót do zdrowia.

usunięcie mięśniaka

Zabieg usunięcia mięśniaka – ile zwolnienia należy się pacjentce?

Ponieważ rana pooperacyjna tkanek wygaja się zazwyczaj w czasie od 7 do 14 dni od usunięcia mięśniaka ile zwolnienia zaleci specjalista jest istotne dla pacjentki, która w okresie rekonwalescencji powinna oszczędzać się, zadbać o swoją kondycję, prowadzić zrównoważony tryb życia i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem. Ponieważ okres ten obejmuje od kilku dni do nawet miesiąca po usunięciu mięśniaka ile zwolnienia lekarskiego wykorzysta pacjentka zależy od lekarza. Zazwyczaj osoby zatrudnione mogą sobie pozwolić na L4 przez okres 2-3 tygodni, choć zdarzają się przypadki kobiet, które ze względu na inwazyjność zabiegu ginekologicznego lub praktykowany zawód, powinny spędzić w domu więcej czasu, np. 4 tygodnie. Dzieje się tak, np. w przypadku operacyjnego usunięcia mięśniaka razem z macicą (histerektomia). Wówczas pacjentka może spędzić na zwolnieniu lekarskim miesiąc, a nawet dłużej, jeśli specjalista zdecyduje się na przedłużenie L4 np. z powodu wykonywanej ciężkiej pracy fizycznej, mogącej negatywnie wpłynąć na jej stan zdrowia, który dodatkowo został osłabiony przez ingerencję chirurgiczną. Tak więc to lekarz decyduje po usunięciu mięśniaka ile zwolnienia lekarskiego przysługuje pacjentce, ponieważ tylko on jest w stanie stwierdzić, jak długo może być ona niezdolona do wykonywania pracy.

Kiedy należy poddać się operacji usunięcia mięśniaka?

Choć około 20% kobiet nie odczuwa żadnych objawów związanych z rozwojem mięśniaka i dowiaduje się o jego istnieniu w sposób przypadkowy podczas zwykłego badania ginekologicznego, zdarza się, że przypadłość ta może uprzykrzyć życie i mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Zobacz też  L4 w ciąży. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe, a jak zasiłek chorobowy w ciąży? Co na to ZUS?

Mięśniak macicy wymaga leczenia każdorazowo w momencie, kiedy przyczynia się do znacznego obniżenia jakości i komfortu życia kobiety, a także w przypadku, kiedy zagraża jej życiu, ponieważ istnieje duże ryzyko, że w niedalekiej przyszłości wywoła poważne zapalenie lub zamieni się w złośliwego mięsaka. Terapia jest wskazana przede wszystkim w przypadku pojawienia się zintensyfikowanych objawów bólowych (bóle okolic miednicy lub krzyża) lub ucisków, ale również wtedy, kiedy mięśniak oddziałuje na pojawianie się obfitych miesiączek, nieregularnych krwawień między miesiączkami lub na nawracanie infekcji układu moczowego, która wiąże się np. z częstym oddawaniem moczu. Takie dolegliwości niekorzystnie wpływają na codzienne funkcjonowanie kobiety. Na wybór odpowiedniej metody usunięcia guza kulistego wpływ ma również jego wielkość, dynamika jego rozrostu oraz umiejscowienie. Wówczas ze względów bezpieczeństwa zaleca się leczenie chirurgiczne. Do usunięcia kwalifikują się również mięśniaki będące źródłem problemów z zajściem w ciążę. Natomiast w przypadku łagodnych zmian nienowotworowych, które nie powodują uciążliwych dolegliwości, nie trzeba ich operować – w takich przypadkach zaleca się wyłącznie ich regularną kontrolę.

Jak wygląda zabieg usunięcia mięśniaka?

W przypadku kiedy pacjentka zmagająca się z mięśniakami macicy kwalifikuje się do zabiegu, może skorzystać z kilku metod ich usunięcia – klasycznej bądź laparaskopowej. Zazwyczaj o wyborze najlepszej metody decyduje specjalista. Najmniej inwazyjnym zabiegiem usunięcia mięśniaka jest miomektomia, która polega na laparoskopowym wyłuszczeniu zmiany z macicy bez szkody dla narządu i wpływu na płodność kobiety. Zabieg ten nie naraża pacjentki na poważne powikłania i wiąże się z mniejszą utratą krwi w czasie czynności operacyjnej, a także z krótszą hospitalizacją i szybszym powrotem do normalnego funkcjonowania.

Drugą techniką usunięcia mięśniaka macicy jest histerektomia, która polega na operacyjnym całkowitym wycięciu zmiany wraz z macicą. Choć jest to skuteczna metoda zwalczająca namnażające się mięśniaki, sprawia, że kobieta przestaje miesiączkować, a w przyszłości nie zajdzie w ciążę. Wskazaniami do przeprowadzenia tej operacji są: duże rozmiary macicy, nieprawidłowe miesiączkowanie z powodu umiejscowienia mięśniaka oraz ryzyko rozwoju zmian o złośliwym charakterze.

Zobacz też  Skręcenie kolana – ile zwolnienia przysługuje przy tym urazie?

Wśród nowych metod usuwania mięśniaków zlokalizowanych w macicy można wymienić: embolizację tętnicy macicznej, która polega na odcięciu dopływu krwi do mięśniaka i jego częściowego lub całkowitego zaniku oraz śródmiąższową termoterapię laserową, która wiąże się z koagulacją zmiany przy pomocy lasera. W niektórych łagodnych przypadkach lekarze polecają stosowanie metod zachowawczych pod postacią leczenia farmakologicznego, opartego na stosowaniu środków hormonalnych. Dzieje się tak zwykle wtedy, kiedy konieczne jest opóźnienie przeprowadzenia operacji, np. ze względu na stan zdrowia pacjentki spowodowany współwystępowaniem innych chorób.

Jakie są zalecenia po operacji usunięcia mięśniaka?

Niezależnie od metody wykonanego zabiegu ginekologicznego po usunięciu mięśniaka zaleca się, aby pacjentka oszczędzała swój organizm i unikała nadmiernego wysiłku fizycznego przynajmniej przez tydzień po operacji. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się po usunięciu mięśniaka ile zwolnienia lekarskiego można wykorzystać, by pacjentka mogła odzyskać zdrowie w domu, a jej niezdolność do wykonywania pracy była usprawiedliwiona. Ponadto w okresie rekonwalescencji wskazane jest stosowanie lekkostrawnej diety oraz środków przeciwbólowych na przejściowo występujące bóle pozabiegowe. Zaleca się również odkażanie i pielęgnację ran oraz codzienną zmianę opatrunków, a po 7 dniach od zabiegu usunięcia mięśniaka – zgłoszenie się do lekarza w celu zdjęcia szwów. W okresie dochodzenia do siebie niewskazane jest współżycie bez zgody lekarza. Zazwyczaj po 14 dniach od zabiegu ginekologicznego pacjentka może odebrać wyniki badań histopatologicznych wyciętej zmiany i zgłosić się z nimi na badanie kontrolne. Warto więc wiedzieć po usunięciu mięśniaka ile zwolnienia lekarskiego przysługuje i wykorzystać ten czas zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, ponieważ niewłaściwie poprowadzona rekonwalescencja może przełożyć się na ogólny stan zdrowia pacjentki, negatywnie odbić się na jej samopoczuciu i tym samym wpłynąć na jej późniejszą wydajność w pracy i codzienne funkcjonowanie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.