Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie. Wszystko, co należy wiedzieć!

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z naciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy w okolicy lędźwi. Prowadzi to do promieniującego bólu pośladka, czasem przenosi się on nawet na udo, […]

rwa kulszowa a zwolnienie

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z naciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy w okolicy lędźwi. Prowadzi to do promieniującego bólu pośladka, czasem przenosi się on nawet na udo, łydkę albo i stopę. Rwa kulszowa powoduje ogromny dyskomfort nierzadko utrudniający bądź uniemożliwiający pracę, szczególnie fizyczną. Z tego względu pracowników może interesować, jak wygląda kwestia rwy kulszowej a zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi z ubezpieczeniem chorobowym. Jest to zaświadczenie wystawiane przez lekarza dowolnej specjalizacji lub asystenta medycznego – aby móc wydać zwolnienie lekarskie, należy być do tego upoważnionym przez ZUS. Zwolnienie chorobowe przysługuje w trakcie pogorszenia stanu zdrowia wynikającego np. z powodu choroby czy urazu, które występuje albo u pracownika, albo u członka jego rodziny, któremu chce zapewnić opiekę. Liczba dni przypadających na jedno zwolnienie lekarskie zależy od lekarza, który je wypisuje.

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie. Jak uzyskać zwolnienie chorobowe?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, należy umówić się na wizytę z lekarzem – i tutaj nie ma znaczenia, czy będzie to stacjonarna wizyta w gabinecie, czy konsultacja online. Z przyczyn silnego bólu utrudniającego poruszanie się ta druga opcja może być jednak wygodniejsza dla pracownika, ponieważ zwolnienie lekarskie wydane zdalne ma taką samą moc, jak to wydane stacjonarnie. Warto mieć jednak na uwadze, że lekarz często woli najpierw przebadać pacjenta, aby dokładnie ocenić stan jego zdrowia. Wizyty online szczególnie nadają się więc w przypadku przedłużania zwolnień lekarskich.

Zobacz też  Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? Co należy wiedzieć?

Lekarz wystawi zwolnienie chorobowe na rwę kulszową, jeżeli tylko widzi, że stan pacjenta utrudnia bądź uniemożliwia mu dalszą pracę i pracownik wymaga leczenia oraz odpoczynku. W tym przypadku wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Pacjent z rwą kulszową może wymagać pilnej wizyty w szpitalu, jeżeli występują u niego objawy neurologiczne, np. utrata czucia w nodze.

Długość przebywania na zwolnieniu lekarskim w przypadku rwy kulszowej

Przeciętne zwolnienie lekarskie wystawia się na kilka dni, ale istnieją możliwości jego przedłużenia. To lekarz decyduje, na jak długo powinno obowiązywać zaświadczenie. Jeżeli pacjent tuż przed zakończeniem przewidywanego terminu zakończenia zwolnienia lekarskiego nadal nie wrócił do pełni sił i nie będzie w stanie pracować, może się skontaktować się z lekarzem i poinformować o swojej sytuacji. Wtedy zwolnienie może zostać przedłużone.

Standardowo z powodu rwy kulszowej wystawia się zwolnienie lekarskie trwające minimum 2 dni, czasem nawet tydzień. Jeżeli odczuwa duży dyskomfort, lekarz może przepisać mu leki i zastrzyki witaminowe, który stosowanie może przedłużyć konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim do nawet 2 tygodni. Lekarz może zlecić dłuższe zwolnienie chorobowe również jeżeli praca pacjenta wymaga dźwigania ciężarów i innych aktywności wymagających wkładania siły fizycznej. Wówczas objawy nieleczonej rwy kulszowej mogą utrzymywać się nawet przez 8 tygodni, co jest ogromną niedogodnością dla pracownika.

Świadczenie przysługujące pracownikom na zwolnieniu chorobowym

Pracownik z rwą kulszową może oczywiście liczyć na pomoc finansową. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia) przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Po tym czasie pacjent otrzymuje zasiłek chorobowy, w większości przypadków wynoszący 80% podstawy wymiary obliczanej na podstawie średnich miesięcznych zarobków pracownika.

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim jest ograniczony. W ciągu roku przypadają na niego maksymalnie 182 dni (lub 270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy). Jeżeli po wykorzystaniu tego limitu pracownik nadal nie odzyskał sił, by wrócić do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne na kolejne 12 miesięcy. Przysługuje ono jednak tylko w sytuacjach, w których dalsze leczenie i rehabilitacja rokują polepszeniem się stanu zdrowia pacjenta i ostatecznie odzyskaniem przez pracownika możliwości wykonywania obowiązków zawodowych.

Zobacz też  Ile zwolnienia po operacji bariatrycznej?

Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie – co można robić, a czego unikać?

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim najbardziej powinien liczyć się powrót do zdrowia. Przez pierwsze 2 dni ataku rwy kulszowej, kiedy ból jest silny, zaleca się odpoczynek w łóżku, do momentu odciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także kończyny, na którą przeszedł ból. Po 2 dobach zaleca się rozpoczęcie leczenia rwy kulszowej poprzez poddanie się odpowiedniej rehabilitacji.

Pacjent z rwą kulszową powinien dążyć do wyleczenia schorzenia. Warto wspomnieć o tym, że ze względu na elektroniczną formę zwolnień lekarskich ZUS ma większą możliwość monitorowania pracowników przebywających na przerwie od pracy spowodowanej niedyspozycyjnością. Jeżeli zwolnienie lekarskie będzie stale przedłużane, ZUS może zainteresować się sytuacją i zechcieć skontrolować stan zdrowia pacjenta. Wtedy też odkryje, czy pracownik w ogóle podjął leczenie rwy kulszowej. W przypadku nadużycia zwolnienia lekarskiego od pracownika mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.