» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Zwolnienie lekarskie po ablacji
Pod terminem „ablacja” kryje się zabieg kardiologiczny w przypadku arytmii. Procedura sprowadza się do wycięcia bądź odizolowania w tkance serca takiego obszaru, który powoduje powstanie tego problemu zdrowotnego. Jest operacją […]
Pod terminem „ablacja” kryje się zabieg kardiologiczny w przypadku arytmii. Procedura sprowadza się do wycięcia bądź odizolowania w tkance serca takiego obszaru, który powoduje powstanie tego problemu zdrowotnego. Jest operacją bardzo specjalistyczną o wysokiej skuteczności. Pacjentów przygotowujących się do tego zabiegu może nurtować kwestia dotycząca czasu już po przeprowadzeniu zabiegu, mianowicie jak w tym wypadku wygląda przerwa od pracy. Jak więc wygląda oraz ile trwa zwolnienie lekarskie po ablacji?
Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem urzędowym usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy, spowodowaną pogorszeniem stanu zdrowia (np. z powodu choroby lub ciąży) jego lub członka jego rodziny, któremu pracownik musi zapewnić opiekę na okres trwania zwolnienia chorobowego. Zaświadczenie to przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę oraz tym zatrudnionym na umowie zleceniu, którzy opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Zwolnienie lekarskie może wydać lekarz każdej specjalizacji lub asystent medyczny, o ile tylko posiadają do tego uprawnienia nadane przez ZUS. Od 2018 roku zwolnienia wydawane są w formie elektronicznej i noszą nazwę e-ZLA. Elektroniczna forma zwolnienia lekarskiego automatycznie trafia do systemu, gdzie dostęp do informacji o nim otrzymuje ZUS, a także uprawnieni pracodawcy. E-ZLA przynoszą wygodę przede wszystkim dla pracowników, którzy po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego mogą udać się od razu do domu, zamiast do miejsca pracy w celu przekazania dokumentu, co w przeszłości bywało niekomfortowe i czasochłonne. Ułatwia to również monitorowanie zwolnień lekarskich przez ZUS, aby kontrolować wszelkie nadużycia ze strony pracownika.
Długość zwolnienia lekarskiego zależy od stanu pacjenta. Na uwadze należy mieć, że w każdym indywidualnym przypadku mogą wystąpić komplikacje oraz specyficzne zalecenia do dalszego leczenia, np. zażywanie leków. Zwolnienie lekarskie po ablacji zazwyczaj trwa do 8 tygodni, a więc ok. 2 miesięcy. Okres ten może być krótszy lub, przeciwnie, wydłużyć się nawet do 5 miesięcy. To lekarz na podstawie badań i wywiadu medycznego ustala, w jakim stanie jest pacjent oraz ile potrzebuje czasu na pewne wyzdrowienie.
Pracownikowi na zwolnieniu lekarskim po zabiegu ablacji przysługuje pomoc finansowa. Przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia) będzie to wynagrodzenie chorobowe, w znacznej większości przypadków wynoszące 80% średniego wynagrodzenia. Kiedy dni te miną, pracownik będzie otrzymywał zasiłek chorobowy, który zazwyczaj stanowi kwotę 80% podstawy wymiaru obliczanej na bazie średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika z okresu ostatnich 12 miesięcy.
Należy mieć na uwadze, że pracownikowi przysługują maksymalnie 182 dni (lub 270 w przypadku ciąży albo gruźlicy) przebywania na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku. Oznacza to, że tego limitu nie można przekroczyć. Co natomiast, jeżeli po wykorzystaniu tych dni pracownik nadal nie może wrócić do pracy? Jeśli dalsze leczenie przyniesie poprawę oraz możliwość powrotu do wykonywania obowiązków zawodowych, pracownik może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne przez kolejne 12 miesięcy.
Pracownik pa zabiegu ablacji może więc liczyć na liczne świadczenie z tego tytułu, bez względu na to, ile będzie trwała jego rehabilitacja oraz w jakim stanie będzie jego zdrowie. Przypomnijmy, że to lekarz ustala czas zwolnienia lekarskiego, w przeciągu którego pacjent powinien wrócić do pełni sił, jednakże jeśli kończy się zwolnienie lekarskie, a pracownik wciąż nie czuje się w gotowości do pracy, może sam skontaktować się z lekarzem i poprosić o przedłużenie zwolnienia chorobowego.
Aby przedłużyć zwolnienie lekarskie po zabiegu ablacji, pracownik nie musi udawać się do gabinetu lekarskiego. W czasach pandemii popularne stały się zdalne formy kontaktu, w tym teleporady i konsultacje online. Często e-wizyty dostępne są przez całą dobę. Za ich pomocą z łatwością można przedłużyć receptę lub właśnie zwolnienie chorobowe. Z powodu braku możliwości fizycznego przebadania pacjenta, przeprowadzony zostaje bardzo rzetelny wywiad medyczny w celu jak najdokładniejszego ustalenia stanu zdrowia pracownika. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy pracownik wymaga przedłużenia zwolnienia lekarskiego oraz na jak długo.
Tak więc długość zwolnienia lekarskiego po ablacji to kwestia zależna od wielu indywidualnych czynników, w tym od ewentualnych komplikacji czy charakteru pracy pacjenta. Pracownik może być pewien, że lekarz będzie miał na uwadze przede wszystkim jego zdrowie i jeżeli dłuższe zwolnienie chorobowe będzie potrzebne, wystawienie go nie powinno być problemem.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.