Klabion UNO

Klabion UNO - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Klabion UNO to antybiotyk, który dobrze sprawdzi się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jakie jest jego działanie? Na jakie dolegliwości jest w stanie pomóc i kto może go stosować? Dowiesz się tego z opisu poniżej, a także z ulotki producenta dołączonej do opakowania. Umów się na e-wizytę i zdobądź receptę na Klabion UNO w kilka chwil.

Do jakich dolegliwości stosuje się lek Klabion UNO?

Lek Klabion UNO stosuje się w przypadku zakażenia w obrębie klatki piersiowej, dolegliwości gardła, zatok oraz w umiarkowanym zakażeniu skóry i tkanek miękkich. Pomoże zatem zarówno w przypadku zapalenia płuc czy oskrzeli, jak i mieszków włosowych czy tkanki łącznej.

Jaki jest skład i zawartość opakowania leku Klabion UNO?

Substancją czynną znajdującą się w składzie leku Klabion UNO jest cytrynian klarytromycyny. Rdzeń kapsułki o przedłużonym uwalnianiu stanowi talk, laktoza jednowodna, stearynian magnezu czy hypromeloza. Pełny skład leku dołączony jest do ulotki producenta. Klabion UNO to żółte, podłużne i obustronnie wypukłe tabletki powlekane dostępne w blistrach z różnymi wariantami dotyczącymi ilości tabletek w opakowaniu.

Czy jest to lek dostępny jedynie na receptę?

Tak, lek dostępny jest jedynie na receptę. Dzieje się tak przez możliwość wystąpienia skutków ubocznych oraz konieczność przeprowadzenia wywiadu z pacjentem przed rozpoczęciem stosowania leku, biorąc pod uwagę wszelkie przeciwskazania.

Klabion UNO – przeciwskazania do stosowania leku

Nie wolno przyjmować leku Klabion UNO przypadku uczulenia na substancję czynną bądź inne antybiotyki wchodzące w skład leku. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest przyjmowanie ergotaminy lub dihydroergotaminy, a także leków stosowanych w leczeniu alergii czy kataru siennego, takich jak terfenadyna czy astemizol. Mogą one wywołać bowiem ciężkie zaburzenia rytmu serca. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także przyjmowanie leków wchodzących w interakcję z Klabion UNO. Ich pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Konieczne jest zatem przekazanie lekarzowi bądź farmaceucie informacji na temat stosowanych ostatnio i obecnie leków. Będzie on w stanie dzięki temu ocenić, czy pacjent może przyjmować Klabion UNO. Zatajenie takich informacji może zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Leku tego nie należy także stosować podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią, ponieważ nie jest wiadome czy będzie to bezpieczne dla dziecka.

Jak przyjmować lek Klabion UNO i dla kogo jest on przeznaczony?

Tabletek Klabion UNO nie należy dzielić. Trzeba je przyjmować jednocześnie z posiłkiem, połykając w całości, nie przegryzając i rozdrabniając ich oraz popijając odpowiednią ilością płynów, np. szklanką wody. Lek Klabion UNO możliwy jest do stosowania przez dzieci powyżej 12. roku życia. Poniżej tego wieku nie powinno stosować się tego medykamentu. W takiej sytuacji lekarz przepisze zapewne inny lek, bardziej odpowiadający dzieciom w tym przedziale wiekowym. Ważne jest to, by nie przerywać przyjmowania leku przed zakończeniem leczenia przewidzianego przez lekarza. Lek ten należy dawkować zgodnie z jego zaleceniami, nawet jeśli objawy ustąpiły wcześniej. Jest to spowodowane prawdopodobieństwem nawrotu choroby w sytuacji zbyt szybkiego zakończenia stosowania leku.

Jak dawkować lek Klabion UNO?

Lek Klabion UNO należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, który oceni czas leczenia oraz jego odpowiednie dawkowanie. Zwykle stosowaną przez pacjentów dawką jest jedna tabletka zawierająca 500 mg substancji czynnej. Lek ten stosuje się raz na dobę, zazwyczaj przez okres od jednego do dwóch tygodni. Długość leczenia i dawka ustalana jest jednak indywidualnie w przypadku każdego chorego, a w przypadku cięższych przypadków może być zwiększona do dwóch tabletek na dobę. Przyjęcie dawki większej niż zalecana może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi i musi szybko zostać skonsultowana z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym. Najczęściej pojawiającymi się objawami po przedawkowaniu są biegunka, ból brzucha, nudności i wymioty. Wystąpić mogą także reakcje anafilaktyczne.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania leku?

Jak każdy lek, Klabion UNO może powodować skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią. W przeważającej większości wypadków wszelkie działania niepożądane przechodzone są przez pacjentów w łagodny bądź umiarkowany sposób. Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należy bezsenność, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, niestrawność czy wysypka. Rzadko można także spotkać u pacjentów zaparcia, suchość w ustach, zawroty głowy, nadwrażliwość, ból mięśni czy krwawienie z nosa. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Klabion UNO w przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha bądź pleców, częstej biegunki z krwią, ciemnego koloru moczu czy reakcji alergicznych. Co więcej, jeśli zakażenie zostało spowodowane przez bakterię, na którą lek Klabion UNO nie jest skuteczny, możliwe jest wystąpienie nasilonych objawów choroby. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska.


Klabion UNO – podstawowe informacje
• Kategoria: lek przeciwbakteryjny
• Substancja czynna: cytrynian klarytromycyny (Clarithromycinum)
• Dawka: 500 mg
• Opakowanie: 5/7/10/14 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!