Marihuana a alkohol

Temat „marihuana a alkohol” rozpatruje się na wielu poziomach. Niektórzy porównują działanie czy moc uzależniania używek – tutaj poznasz głównie aspekty medyczne. Dowiedz się, jak wpływają na siebie konopne kannabinoidy […]

Marihuana a alkohol

Temat „marihuana a alkohol” rozpatruje się na wielu poziomach. Niektórzy porównują działanie czy moc uzależniania używek – tutaj poznasz głównie aspekty medyczne. Dowiedz się, jak wpływają na siebie konopne kannabinoidy i etanol w piwach, winach oraz alkoholach spirytusowych!

Zarówno w przypadku marihuany, jak i alkoholu, można mówić o realnych korzyściach lub zagrożeniach dla zdrowia. Efekt zależy m.in. od składu, spożywanej/zażywanej dawki, częstotliwości sięgania po określone substancje i wielu innych czynników. Co się dzieje, kiedy CBD, THC z konopi i etanol dostają się do organizmu w krótkim odstępie czasu? Jeśli do twojej terapii została włączona medyczna marihuana, a alkohol należy do ulubionych metod relaksu, trzeba będzie odwrócić kieliszki i kufle do góry dnem. Kannabinoidy mogą zwiększać depresyjne (spowalniające) oddziaływanie etanolu na ośrodkowy układ nerwowy. Do tego po alkoholu wzrasta wchłanianie konopnej substancji psychoaktywnej.

Marihuana a alkohol – łączenie, używanie jednej substancji po drugiej

Preparaty z konopi działają jak neuroprzekaźniki. Za pośrednictwem układu endokannabinoidowego organizmu wpływają na szereg reakcji chemicznych i procesów fizjologicznych w organizmie. Za pomocą marihuany medycznej można m.in. zwiększyć ukrwienie, złagodzić stany zapalne, zwiększyć lub obniżyć ciśnienie, rozluźnić mięśnie czy zmniejszyć odczuwanie bólu. Naturalnie pojawiają się też efekty uboczne, np. zaburzenia świadomości, problemy z koordynacją albo tachykardia. Z kolei różne alkohole mogą poprawić krążenie krwi i pracę serca, ograniczyć odkładanie tłuszczu czy usunąć wolne rodniki, ale też zmniejszyć wchłanianie witamin czy spowodować problemy z motoryką, pamięcią i zmęczeniem.

Według badań prof. Scotta Lukasa z Harvard Medical School THC spowalnia wchłanianie alkoholu. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie perystaltyki jelit. Okazało się, że duże znaczenie ma kolejność, w jakiej tetrahydrokannabinol i etanol dostają się do organizmu. Jeśli pierwsza jest marihuana, a alkohol drugi, można obniżyć liczbę promili. Wypicie piwa, wina, wódki przed zażyciem konopi zwiększy wchłanianie kannabinoidów przez wcześniejsze poszerzenie naczyń krwionośnych w układzie pokarmowym. Zwiększyłoby to ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przyjęcia medycznej marihuany. Pacjent nie mógłby też znaleźć optymalnej dla siebie dawki leku.

Zobacz też  Marihuana a COVID

Medyczna marihuana może wspomagać leczenie fizycznego uzależnienia od alkoholu

Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy opublikowali swoją pracę na łamach Harm Reduction Journal. Główną rolą kannabinoidów w takiej terapii byłoby łagodzenie syndromu odstawienia. Organizm, który przyzwyczaił się do stanu upojenia alkoholowego, w wyniku abstynencji może doświadczać wielu zaburzeń psychicznych i somatycznych. Niektóre objawy z listy poniżej czasami nasilają się tak bardzo, że stanowią realne zagrożenie dla życia osoby, która stara się wyjść z nałogu:

  • napady drgawkowe;
  • wzrost temperatury ciała;
  • potliwość;
  • bezsenność;
  • rozdrażnienie.

W tych samych badaniach zaobserwowano, że zażywanie marihuany może być wsparciem w stopniowym zmniejszaniu dawek i procesie rezygnacji z uzależniających używek – alkoholu, nikotyny, opioidów, prawdopodobnie również twardych narkotyków. Pod warunkiem że przyjmowanie substancji dzieli odpowiedni przedział czasowy. 44% badanych przyznało, że wraz z przyjmowaniem środków konopnych zaczęli rzadziej zaglądać do kieliszka.

Marihuana na alkoholizm? Tylko po zaleceniu przez lekarza!

Próba samodzielnego leczenia uzależnienia od alkoholu poprzez konopie – podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, na które stosuje się kannabinoidy – przyniesie więcej szkód niż pożytku. Medyczną marihuanę o stężeniu THC powyżej 0,3% kupisz jedynie na receptę, a sięganie po olejki i inne produkty z samym CBD wymaga konsultacji lekarskich z uwagi na bezpieczeństwo własnego zdrowia. Mogą istnieć przeciwwskazania do stosowania środków konopnych – zarówno u osób nadużywających alkoholu, jak i u pozostałych pacjentów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.