» Strona główna » Kobieta » Plamienie zamiast okresu. Objawy, ciąża i inne przyczyny
Plamienie zamiast okresu występuje w wielu różnych sytuacjach. Niektóre są zupełnie normalne. Inne wskazują na istotny problem zdrowotny. Nie sposób odróżnić takich przypadków bez badań ginekologicznych. Sprawdź, co oznaczają brązowe, żółte czy różowe plamienia zamiast miesiączki!
Drobne ślady krwi i śluzu w zastępstwie krwawienia mają wiele odmiennych przyczyn. W pewnych okolicznościach są oznaką ciąży, która rozwija się prawidłowo lub wprost przeciwnie. Może mieć też związek z nowotworami, infekcjami, nowotworami i chorobami dróg rodnych. Plamienie zamiast okresu bywa jedynym symptomem, a czasami kobieta odczuwa objawy dodatkowe. Mogą mu towarzyszyć bóle podbrzusza, wahania nastrojów, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności. Pacjentka powinna poinformować ginekologa o wszystkich dolegliwościach. W ten sposób łatwiej stwierdzić przyczynę plamienia i podjąć najlepsze decyzje.
Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów plamienia zamiast miesiączki. Wygląd i konsystencja wydzieliny nie są decydujące dla ostatecznej diagnozy, ale stanowią istotną informację. Ginekolodzy najczęściej opisują je w następujący sposób:
Kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, dochodzi do uszkodzenia jej błony śluzowej i naczyń krwionośnych. Często plamienie implantacyjne przypada na czas, w którym powinno wystąpić krwawienie miesiączkowe – taki stan nie stanowi żadnego powodu do niepokoju. Niestety niełatwo je odróżnić od pozostałych sytuacji, w których pojawia się plamienie zamiast okresu. Dlatego warto, by pacjentka zapisała się na e-konsultacje lekarskie – ginekolog podpowie, jak postępować dalej.
Jakie objawy wskazują, że warto zrobić test ciążowy? Zagnieżdżenie zarodka w macicy, które wywołuje plamienie zamiast okresu, charakteryzuje się następującymi symptomami:
Czasami zarodek zagnieździ się w niewłaściwym miejscu, np. ścianie błony śluzowej macicy. Taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, wymaga jak najszybszego usunięcia embrionu, który nie ma szans na prawidłowy rozwój. Plamienie zamiast okresu, które jest oznaką ciąży pozamacicznej, wyróżnia się silnymi bólami brzucha i pojawieniem się wydzieliny, która przypomina obfite krwawienie podczas normalnego cyklu menstruacyjnego. Niektóre pacjentki mogą stracić przytomność. Taki incydent wymaga natychmiastowego zasięgnięcia porady lekarskiej.
Z kolei samoistne poronienia mogą być praktycznie niewyczuwalne. Delikatne plamienia pojawia się w związku z niecałkowitym usunięciem zygoty. Może to wymagać łyżeczkowania macicy. Niektóre kobiety potrzebują więcej czasu, by dojść do siebie po takim zdarzeniu. Warto pamiętać o możliwości wzięcia L4 online. Powtarzające się poronienia z niewielkimi plamieniami zamiast miesiączki przy każdym zajściu w ciążę – mogą wskazywać na inne dolegliwości zdrowotne:
Do najważniejszych hormonów, które regulują procesy zachodzące w ciele kobiety, należą estrogen i progesteron. Brak równowagi hormonalnej może powodować różne zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Na przykład brązowe plamienie zamiast okresu pojawia się w wielu różnych sytuacjach – jedną z nich jest tzw. niedomoga lutealna. Zbyt niski poziom estrogenu podczas owulacji (ok. 15. dnia cyklu) powoduje nieprawidłowy przebieg fazy lutealnej. Podobnie wygląda proces przystosowywania się organizmu do hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Brązowe plamienie zamiast miesiączki ma wtedy związek z obniżeniem stężenia progesteronu. Zmiany w gospodarce hormonalnej wiążą się także z naturalnymi przemianami – pierwszymi okresami i menopauzą. Mogą także zwiastować poważne choroby, które wymagają odpowiedniego leczenia.
Pojawienie się plamienia zamiast okresu charakteryzuje wiele różnych dolegliwości zdrowotnych. Do zmiany stężenia hormonów płciowych przyczyniają się m.in. zaburzenia tarczycy – choroba Hashimoto czy niedoczynność samego narządu. Kolejne możliwości to zespół policystycznych jajników oraz torbiel na kobiecych gonadach. Brązowe upławy mogą świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie macicy. Większość z nich – mięśniaki, polipy – jest łagodna i niegroźna. Jednak istnieje ryzyko wystąpienia złośliwej formy raka. Z tego powodu każde plamienie zamiast miesiączki należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Inne opcje to m.in.:
Powyżej przedstawiliśmy wiele możliwych scenariuszy, w których zamiast mniej lub bardziej obfitej miesiączki pojawia się skąpe plamienie. I tylko jeden z nich nie stanowi istotnego problemu zdrowotnego. Jeśli kobieta starała się o dziecko, powinna najpierw wykonać test ciążowy, a następnie udać się na wizytę u ginekologa – potwierdzenie brzemienności przez oznaczenie hormonu hCG we krwi jest możliwe najwcześniej 8–10 dni po zapłodnieniu, w USG dopochwowym po 4–5 tygodniach. Do czasu badań zaleca się pacjentkom powstrzymanie od aktywności seksualnej, dźwigania i nadmiernego wysiłku fizycznego. Krwawienie implantacyjne występuje u ok. 25–30% ciężarnych, czasami zdarza się też plamienie w ciąży. Częste krwawienia są poważnym zagrożeniem dla donoszenia ciąży.
Ustalenie rzeczywistej przyczyny plamienia zamiast okresu jest praktycznie niemożliwe bez wykonania badań. Pacjentka powinna przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich, jakie otrzyma po konsultacjach i wizycie w gabinecie ginekologa. Niektóre z opisywanych powyżej dolegliwości można wyeliminować terapią farmakologiczną. W razie konieczności jej przedłużenia nie trzeba fatygować się do przychodni – e-recepta przez internet to znacznie szybszy i wygodniejszy sposób.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.