Suboxone

Suboxone - opis i informacje o leku

Konsultacje medyczne z możliwością uzyskania e-recepty. Zamów e-wizytę bez wychodzenia z domu i uzyskaj szybką diagnozę z planem leczenia i kodem do e-recepty!

Walka z uzależnieniem od opioidów wymaga nie tylko pomocy psychologicznej, ale często pomocy medycznej w postaci specjalistycznych, silnych leków. Jednym z takich preparatów jest Suboxone. Jeśli interesuje Cię zastosowanie i działanie tego leku na receptę, zapoznaj się z poniższymi informacjami na jego temat. Masz pytania? Zamów e-konsultację lekarską w naszym serwisie, by uzyskać profesjonalną poradę.

Wskazania do stosowania leku Suboxone

Głównym wskazaniem do stosowania leku Suboxone jest leczenie uzależnienia od opioidów, takich jak np. heroina czy morfina. Lek przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe i dzieci w wieku powyżej 15 roku życia, które oprócz pomocy farmakologicznej otrzymują również pomoc psychologiczną i społeczną. W skład preparatu Suboxone wchodzą 2 substancje czynne: buprenorfina i nalokson. Produkowany jest w formie tabletek stosowanych pod język. Nie jest to zwykły lek, który każdy może otrzymać na receptę. Aby go nabyć potrzebna jest specjalna recepta, ponieważ Suboxone może doprowadzić do powstania uzależnienia. Należy więc ograniczyć możliwości jego niewłaściwego stosowania.

Przeciwwskazania do stosowania leku Suboxone

Preparatu Suboxone nie powinny stosować osoby zmagające się z ciężką niewydolnością oddechową lub ciężkimi zaburzeniami czynnościowymi wątroby. Ponadto nie należy go podawać pacjentom z ostrym zatruciem alkoholowym i cierpiącym na chorobę wywołaną przez odstawienie alkoholu (delirium tremens). Zabronione jest łączenie preparatu Suboxone z innymi antagonistami opioidowymi, które to leki podaje się w terapii uzależnień od opiatów lub alkoholu. Przed rozpoczęciem leczenia należy zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami i środkami ostrożności, które znajdują się w ulotce producenta dołączonej do opakowania.

Jak działa preparat Suboxone?

Za skuteczność działania leku Suboxone odpowiadają 2 substancje czynne: buprenorfina i nalokson. Pierwsza substancja, jako częściowy agonista opioidowy, działa w podobny sposób, jak inne substancje opioidowe. Natomiast nalokson, jako antagonista opioidowy, blokuje rezultaty przyjęcia tych substancji. Dzięki temu istnieje nikłe prawdopodobieństwo nadużywania tego leku przez pacjenta, ponieważ pojawiają się u niego silne dolegliwości odstawienne.

Jak stosuje się lek Suboxone?

Schemat leczenia tym specyfikiem zależy od kilku aspektów, takich jak: typ uzależnienia, występowanie zespołu odstawienia i inne formy leczenia substytucyjnego. Suboxone dostępny jest w formie tabletki, którą umieszcza się pod językiem w celu rozpuszczenia. Czynność ta trwa zazwyczaj 5 – 10 minut. Ponieważ jest to silny lek przeciwbólowy, należy stosować go tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień od opioidów. Zwykle początkowa dawka preparatu to 4 mg buprenorfiny i 1 mg naloksonu, czyli 2 tabletki. Na podstawie obserwacji pacjenta specjalista może zwiększyć dawkę, jednak nie może ona przekroczyć maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 24 mg buprenorfiny. W przypadkach, kiedy stan zdrowia pacjenta ulega poprawie, dawka ta może być sukcesywnie zmniejszana, aż do całkowitego zakończenia lekoterapii. Na skuteczność leczenia preparatem Suboxone ma wpływ również pomoc społeczna i psychologiczna prowadzona za zgodą pacjenta.

Skutki uboczne stosowania leku Suboxone

Suboxone to silny lek, który tak jak inne preparaty o podobnym działaniu, może wywołać u pacjenta szereg działań niepożądanych. Wśród nich należy wymienić m.in. problemy z zasypianiem, mdłości, nadmierną potliwość ciała, bóle głowy i objawy odstawienia. W przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy można przyjmować Suboxone w ciąży?

Lek Suboxone, który jest skojarzeniem buprenorfiny i naloksonu, można przyjmować w okresie ciąży wyłącznie za zgodą lekarza, który uzna, że korzyści z leczenia tym preparatem są wyższe niż ewentualne ryzyko dla płodu. Wszystko dlatego, że stosowanie buprenorfiny w ostatnim etapie ciąży może doprowadzić do wstrzymania czynności oddechowej u noworodka. Zdarza się to nawet, jeśli pacjentka ciężarna przyjmuje tę substancję czynną przez krótki czas. Ponadto długookresowe zażywanie buprenorfiny pod koniec ciąży może być przyczyną powstania u noworodka zespołu abstynencyjnego, który charakteryzuje się np. hipertonią, drżeniem, drgawkami i pobudzeniem. Jeśli pacjentka chce przyjmować Suboxone, powinna przerwać karmienie piersią, ponieważ substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego (może więc zaszkodzić dziecku karmionemu piersią) i może zahamować laktację.

Prowadzenie pojazdów w okresie stosowania leku Suboxone

Na początku leczenia preparatem Suboxone pacjent może odczuwać nadmierną senność, zawroty głowy i zaburzenia procesów myślowych, które to objawy mogą wywierać negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Z tego względu nie zaleca się podejmowania tych czynności w okresie terapii tym preparatem.


Suboxone (tabletki podjęzykowe, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: buprenorfina + nalokson
Dawka: 2 mg + 0,5 mg
Opakowanie: 7 tabletek




Konsultacje medyczne z możliwością uzyskania e-recepty. Zamów e-wizytę bez wychodzenia z domu i uzyskaj szybką diagnozę z planem leczenia i kodem do e-recepty!