Poltram Retard

Poltram Retard - opis i informacje o leku

Porada medyczna bez wychodzenia z domu? Zamów konsultacje zdalne ze specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie szybko i bezpiecznie!

Jesteś pacjentem onkologicznym i potrzebujesz silnego leku, który załagodzi ból nowotworowy lub pooperacyjny? Zdecyduj się na sprawdzony i łatwy w użyciu preparat Poltram Retard, który możesz otrzymać w aptece na receptę. Już teraz zamów e-konsultację lekarską i dowiedz się, czy ten preparat sprawdzi się przy Twoich dolegliwościach.

Co to jest Poltram Retard i jakie ma zastosowanie?

Poltram Retard w tabletkach do stosowania doustnego to opioidowy lek działający przeciwbólowo, który zawiera w swoim składzie substancję czynną – tramadol, wpływającą na ośrodkowy układ nerwowy. Zaleca się jego stosowanie w przypadkach zwalczania bólów o średnim i dużym nasileniu. Ponieważ jest to lek wydawany na receptę – o konieczności jego zażywania decyduje lekarz. Poltram Retard stosuje się u osób dorosłych i dzieci powyżej 14 roku życia pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Kiedy stosowanie leku Poltram Retard jest niewskazane?

Lekarz nie zaleci przyjmowania leku Poltram Retard osobie, która wykazuje alergię bądź nadwrażliwość na jakikolwiek składnik tego preparatu lub na inne leki o podobnym składzie i działaniu (opioidowe leki przeciwbólowe). Stosowanie tego leku jest również wykluczone u pacjentów z ostrym zatruciem alkoholowym, nadużywających leków nasennych, stosujących przeciwbólowe leki, które działają ośrodkowo (np. inne opioidy lub leki psychotropowe) oraz u osób, u których stwierdzono padaczkę lekooporoną oraz ciężką niewydolność wątroby lub nerek. Ponadto tabletek Poltram Retard nie wolno łączyć z inhibitorami MAO (ani zażywać przez 14 dni po ich odstawieniu), a także przyjmować w okresie terapii uzależnienia opioidami.

Jak należy stosować lek Poltram Retard?

Poltram Retard należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza, które zostają dobrane w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę stan zdrowia, stopień natężenia odczuwanego bólu oraz reakcję pacjenta na leczenie. W przypadku dzieci specjalista może brać pod uwagę również ich wagę. Osoby dorosłe i dzieci starsze niż 14 lat, których waga przekracza 50 kg zazwyczaj stosują dawkę 100 – 200 mg 2 razy na dobę, co 12 godzin. Maksymalna dawka preparatu, której nie wolno przekraczać to 400 mg na dobę. Zdarza się, że przypadki kliniczne (np. nowotworowe lub pooperacyjne) wymagają zwiększenia dawki dobowej. Natomiast osoby chore w wieku powyżej 75 lat mogą mieć wskazania do wydłużenia przerw między dawkami lub zastąpienia tabletek o przedłużonym uwalnianiu kapsułkami. Ponieważ Poltram Retard ma postać tabletek do stosowania doustnego, lek ten połyka się w całości w towarzystwie wody lub innego płynu. Można go zażywać niezależnie od spożywanych posiłków, w sposób regularny – najlepiej rano i wieczorem. Nie należy go ani rozgryzać, ani kruszyć.

Czy można stosować Poltram Retard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Poltram Retard to silny lek opioidowy, którego nie powinny zażywać ani kobiety w ciąży, ani kobiety karmiące piersią. Dlatego jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi swoje dziecko w sposób naturalny, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje w niedalekiej przyszłości zostanie matką, powinna skonsultować swój stan zdrowia i możliwości leczenia z lekarzem lub farmaceutą. Z uwagi na fakt, iż potwierdzono, że zawarty w leku tramadol przenika do pokarmu kobiecego, kobieta, u której lekarz zalecił przyjmowanie tabletek Poltram Retard powinna najpierw przerwać karmienie piersią.

Czy w okresie terapii lekiem Poltram Retard można prowadzić pojazdy?

Nawet jeśli pacjent stosuje lek Poltram Retard w dawkach zaleconych przez specjalistę, mogą wystąpić u niego skutki uboczne uniemożliwiające bezpieczne wykonywanie niektórych czynności. Dlatego zaleca się, aby w okresie przyjmowania preparatu (przede wszystkim przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków psychotropowych) nie prowadzić samochodu i nie obsługiwać maszyn.

Jakie są objawy przedawkowania leku Poltram Retard?

Pacjent nie powinien samodzielnie ingerować w wielkość przyjmowanych dawek preparatu Poltram Retard, chociaż w przypadku jednorazowej pomyłki i przyjęcia podwójnej dawki leku kontakt z lekarzem nie powinien być potrzebny. Jeśli jednak dojdzie do przedawkowania leku, pacjent powinien zwrócić uwagę na niepokojące symptomy, takie jak: zaburzenia świadomości, drgawki, niedociśnienie tętnicze, tachykardia, zwężenie lub rozszerzenie źrenic, nieregularny oddech. Może również zdarzyć się, że osoba, która przedawkowała preparat zapadnie w śpiączkę lub dojdzie u niej do zatrzymania czynności oddechowej. Z tego powodu nie należy przyjmować innych dawek, niż te zalecone przez lekarza.

Czy Poltram Retard może wywołać działania niepożądane?

Tak, jak każdy inny lek, Poltram Retard również może doprowadzić do pojawienia się u chorego skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego mogą one wystąpić. Z ulotki dołączonej do opakowania preparatu można dowiedzieć się, że osoby zażywające preparat mogą doświadczyć, np.: nudności, uczucia senności, bólów i zawrotów głowy, wymiotów, zaparć i biegunki, suchości w jamie ustnej, nadmiernej potliwości, kołatania serca, niedociśnienia tętniczego, itd. W przypadku wystąpienia takich lub poważniejszych skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Poltram Retard (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: chlorowodorek tramadolu
Dawka: 100 / 150 / 200 mg
Opakowanie: 10 / 30 / 50 tabletek





Porada medyczna bez wychodzenia z domu? Zamów konsultacje zdalne ze specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie szybko i bezpiecznie!