Siofor 850

Siofor 850 - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Siofor 850 to doustny lek stosowany przeciw cukrzycy typu 2, zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży powyżej 10 roku życia. Substancją czynną leku Siofor 850 jest chlorowodorek metforminy. Siofor 850 wydawany jest z apteki na podstawie recepty. W celu jej uzyskania pacjenci nie muszą udawać się do placówki medycznej, a zamiast tego wystarczy wypełnić znajdujący się w internecie formularz. Na jego podstawie odpowiedni lekarz wypisze pacjentowi e-receptę, gotową do okazania w aptece.

Jakie Siofor 850 znajduje zastosowanie?

Siofor 850 stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2, szczególnie u pacjentów z nadwagą, którzy nie mogą przywrócić poziomu stężenia glukozy we krwi tylko dzięki przestrzeganiu diety i uprawianiu aktywności fizycznej. Siofor 850 może być wykorzystywany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami lub insuliną. Lek stosuje się również w celu zapobiegania cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

Jak należy przyjmować i dawkować Siofor 850?

O dawkowaniu leku Siofor 850 decyduje lekarz, biorąc pod uwagę czynniki indywidualne, w tym wiek pacjenta. Konieczne jest także wykonywanie badań kontrolnych w celu sprawdzenia poziomu stężenia glukozy we krwi. Dalsze dawki dostosowuje się na podstawie wyników. Siofor 850 zażywany jest u pacjentów dorosłych od 2 do 3 razy dziennie, zaś u osób nieletnich 1 raz na dobę. Maksymalna zalecana dawka metforminy u osób dorosłych to 3000 mg dziennie, zaś u dzieci i młodzieży wynosi ona 2000 mg.

Co znajduje się w składzie leku Siofor 850?

Substancją czynną leku Siofor 850 jest chlorowodorek metforminy. Ilość metforminy w jednej tabletce to około 663 mg. Pozostałe substancje obecne w składzie leku to: hypromeloza, powidon, stearynian magnezu, makrogol 6000 i dwutlenek tytanu.

Jak wygląda mechanizm działania substancji czynnej leku Siofor 850?

Glukoza wykorzystywana jest przez organizm do wytwarzania energii bądź przechowywana jest na później, natomiast jej pobieranie z krwi umożliwia insulina – hormon produkowany przez trzustkę. U pacjentów chorych na cukrzycę trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny bądź organizm nie potrafi jej odpowiednio wykorzystać, dlatego poziom glukozy we krwi rośnie. Objawy hiperglikemii to m.in. ogólne osłabienie, wzmożony głód, częste oddawanie moczu, drażliwość czy zwiększenie masy ciała. Substancja czynna – metformina – hamuje wytwarzanie glukozy przez wątrobę, spowalnia procesy glukoneogenezy i glikogenolizy. Pozwala to obniżyć poziom glukozy we krwi i zwalczać objawy cukrzycy.

Jakie są przeciwwskazania do zażywania leku Siofor 850?

Siofor 850 nie powinien być zażywany przez pacjentów z uczuleniem lub nadwrażliwością na metforminę lub inną substancję obecną w składzie leku. Inne przeciwwskazania do stosowania tego środka to m.in.: zaburzenie funkcjonowania czynności nerek lub wątroby, niewyrównana cukrzyca, odwodnienie, ciężkie zakażenie, ostra niewydolność serca lub niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego. Siofor 850 nie powinien być też zażywany przez pacjentów nadużywających alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

Czy Siofor 850 może wywoływać skutki uboczne?

Każdy środek medyczny może wywoływać działania niepożądane, choć w przypadku leku Siofor 850 najczęściej występują one tylko na początku leczenia. Najbardziej powszechne efekty uboczne to zaburzenia czynności układu pokarmowego (np. wymioty, biegunka, utrata apetytu). W celu ich uniknięcia lub złagodzenia można podzielić dawkę początkową na kilka mniejszych. Rzadkim, ale niebezpiecznym efektem ubocznym stosowania leku Siofor 850 jest kwasica mleczanowa, która występuje częściej u osób cierpiących na zaburzenie czynności nerek lub wątroby, ciężkie zakażenie, niewyrównaną cukrzycę, odwodnienie czy u pacjentów nadużywających alkoholu. Kwasica mleczanowa objawia się nudnościami, hipotensją, a w ostateczności nawet śpiączką, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską.

Czy Siofor 850 można łączyć z innymi lekami?

Siofor 850 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, powodując tym niekorzystne skutki dla organizmu bądź zmniejszając skuteczność samych środków medycznych. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich środkach, jakie zażywa, jeszcze przed przepisaniem leku Siofor 850. Siofor 850 nie powinien być łączony m.in. z lekami zawierającymi jod, lekami moczopędnymi, stosowanymi w leczeniu bólu i stanu zapalnego, zawierającymi alkohol czy pewnymi lekami stosowanymi w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Czy Siofor 850 może być zażywany w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Siofor 850 w ciąży czy w okresie karmienia piersią ze względu na ograniczone dane dotyczące wpływu metforminy na matkę, dziecko czy rozwój płodu. Pacjentka przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego tym środkiem powinna poradzić się lekarza.

Czy Siofor 850 można łączyć z alkoholem?

Nie, ponieważ spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko niebezpiecznej dla organizmu kwasicy mleczanowej. Zabronione jest także zażywanie leków z alkoholem.
Siofor 850 – podstawowe informacje:
Kategoria: leki na cukrzycę
Status: dostępny na receptę
Forma: tabletki
Substancja czynna: metformina
Dawka: 850 mg
Opakowanie [ilość kapsułek]: 15, 30, 60, 90, 120




Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!