Avamina

Kategoria leki na cukrzycę
Status dostępny na receptę
Forma tabletki
Substancja czynna metformina
Dawka 500 mg, 850 mg, 1000 mg
Opakowanie [ilość kapsułek] 30, 60, 90

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22302/leaflet

Avamina - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Lek Avamina stosuje się w zwalczaniu cukrzycy typu 2 zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci powyżej 10 roku życia. Jego substancją czynną jest metformina o działaniu hipoglikemizującym. Avamina dostępna jest na receptę, którą pacjenci mogą uzyskać za pomocą internetu. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz online, który następnie trafi do odpowiedniego lekarza. Na podstawie zgromadzonych informacji o pacjencie lekarz wystawia e-receptę na lek, którą można okazać w aptece.

Avamina – w jakim celu stosuje się ten lek?

Avamina należy do grupy biguanidów, które działają przeciw hiperglikemii. Avamina znajduje zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 2, w szczególności u pacjentów z nadwagą, u których utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi nie jest możliwe przy pomocy diety i ćwiczeń fizycznych. Avamina może być stosowana w monoterapii albo w skojarzeniu z insuliną lub innymi doustnymi lekami przeciw cukrzycy. W przypadku dzieci lek zażywa się albo samodzielnie, albo w połączeniu z insuliną.

Avamina – jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Avamina nie powinna być stosowana przez pacjentów z nadwrażliwością lub alergią na metforminę lub inną obecną w składzie leku substancję. Inne przeciwwskazania do zażywania leku Avamina to między innymi: zaburzenia czynności nerek lub wątroby, cukrzyca niekontrolowana, odwodnienie, ciężkie zakażenie (np. zapalenie płuc, zapalenie nerek), niewydolność serca lub niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego.

Jak działa metformina – substancja czynna leku Avamina?

Glukoza wykorzystywana jest przez organizm w celu wytwarzania energii, natomiast jej pobieranie z krwi umożliwia hormon o nazwie insulina. W przypadku cukrzycy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny albo to organizm nie może odpowiednio jej wykorzystać. To prowadzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi, co powoduje m.in. osłabienie czy przybieranie na wadze. Substancja czynna leku Avamina – metformina – hamuje wytwarzanie glukozy przez wątrobę, a także spowalnia przekształcania w glukozę prekursorów nie cukrowych oraz proces rozkładu glikogenu na glukozę. Opóźnia też absorpcję glukozy przez jelita. Tym działaniem metformina pozwala utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi, czym zmniejsza objawy cukrzycy typu 2.

Avamina – jakie jeszcze substancje znajdują się w składzie leku?

Avamina zawiera metforminę jako substancję czynną, która występuje w formie chlorowodorku. Przykładowo w jednej tabletce o dawce 850 mg mieszczą się 663 mg samej metforminy. W rdzeniu i otoczce pojedynczej tabletki znajdują się: powidon K90, stearynian magnezu, hypromeloza 5cP, makrogol 400 oraz makrogol 6000.

Avamina – jak przyjmować i dawkować ten lek?

Avamina powinna być zażywana w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z trawieniem. W przypadku osób dorosłych zazwyczaj dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg od 2 do 3 razy na dobę. Maksymalna doza zalecana to 3000 mg dziennie, podawana w 3 oddzielnych dawkach. U dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia dawka początkowa wynosi zwykle 500 mg lub 850 mg i podawana jest raz dziennie. Maksymalna dzienna doza chlorowodorku metforminy w tej grupie wiekowej to 2000 mg w 2 lub 3 podzielonych dawkach. Po okresie od 10 do 15 dni należy skontaktować się z lekarzem w celu dostosowania dawki do poziomu stężenia glukozy we krwi, który ustala się przy pomocy regularnych badań.

Avamina – czy zażywanie leku może wywoływać działania niepożądane?

Avamina bardzo często może wywoływać działania niepożądane związane z zaburzeniami czynności układu pokarmowego (np. nudności, wymioty, ból brzucha). Te efekty uboczne występują jednak na samym początku leczenia, a zapobiec im może podzielenie jednej dawki na kilka mniejszych, zażywanych w ciągu dnia. Inne działania niepożądane, które pojawiają się rzadko, to m.in.: kwasica mleczanowa, reakcje skórne (np. rumień, świąd), obniżenie stężenia witaminy B12 i jej przyswajalności. Jeżeli efekty uboczne nasilą się lub wystąpią działania niepożądane, których nie wymienia dołączona ulotka, pacjent powinien zaprzestać zażywania leku i zasięgnąć pomocy medycznej.

Czy lek Avamina można stosować w leczeniu pacjentów poniżej 18 roku życia?

Tak, Avamina może być wykorzystywania w leczeniu cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia.

Czy Avamina jest bezpieczna do stosowania w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Avamina nie jest zalecane pacjentkom w ciąży ani karmiącym piersią. Substancja czynna przenika do mleka kobiecego, co może mieć negatywny wpływ na dziecko.

Czy podczas zażywania leku Avamina można spożywać alkohol?

Nie, podczas leczenia farmakologicznego środkiem Avamina pacjent nie powinien spożywać alkoholu, ponieważ połączenie to może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej. Z tego samego powodu Avamina nie powinna być łączona z lekami zawierającymi alkohol.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!a