Metformax

Metformax - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Metformax to doustny lek przeciwcukrzycowy, stosowany w zwalczaniu cukrzycy typu 2. Substancją czynną preparatu jest metformina w postaci chlorowodorku. Metformax można otrzymać w aptece wyłącznie za okazaniem recepty. W celu uzyskania dokumentu wystarczy, że pacjent wypełni znajdujący się w internecie krótki formularz, który następnie trafia do odpowiedniego lekarza. Na podstawie zebranych informacji o pacjencie możliwe jest wystawienie e-recepty.

Metformax – w jakim celu stosuje się ten lek?

Metformax wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci powyżej 10 roku życia. Lek ten może być stosowany w monoterapii, a także w skojarzeniu z insuliną czy innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Metformax zaleca się pacjentom z nadwagą, u których przestrzeganie diety oraz prowadzenie aktywności fizycznej nie wystarcza do uzyskania i utrzymania pożądanego stężenia glukozy we krwi. Należy jednak podkreślić, że nie jest to preparat odchudzający. Dawkę 500 mg i 850 mg można stosować w stanach przedcukrzycowych, a także u pacjentek cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS).

Metformax – jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Metformax jest nadwrażliwość lub alergia na którąkolwiek z obecnych w składzie substancji. Metformax nie powinien być również zażywany przez osoby doświadczające ostrych objawów niosących ryzyko zaburzenia czynności nerek (np. odwodnienia, zakażenia), osoby cierpiące na niewydolność wątroby czy nerek. Również nie powinno się stosować leku u pacjentów z hipoksją tkanek lub chorobami, które mogą ją powodować.

Metformax – jak stosować i dawkować lek?

Dawkę leku przepisuje lekarz na podstawie wielu indywidualnych czynników, np. wieku czy intensywności objawów występujących u pacjenta. Tabletki przyjmuje się doustnie i popija szklanką wody, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku. Początkowa dawka wynosi zazwyczaj 500 mg lub 850 mg i podaje się ją 2 razy dziennie. Po okresie od 10 do 15 dni należy dokonać pomiaru glukozy we krwi i na tej podstawie dokonać korekty dawki. Przy leczeniu policystycznych jajników (PCOS) zalecana dawka początkowa to 500 mg preparatu 3 razy dziennie bądź 850 mg 2 razy na dobę.

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Metformax?

Metformax zawiera metforminę w postaci chlorowodorku. Ten związek chemiczny stosowany jest powszechnie w doustnych lekach przeciw cukrzycy typu 2. Działanie metforminy polega na zmniejszeniu poziomu stężenia glukozy we krwi poprzez hamowanie wytwarzania jej przez wątrobę. Metformina nie tylko zmniejsza wydzielanie glukozy, ale także opóźnia absorpcję glukozy w jelicie. Dodatkowo, zwiększa wrażliwość mięśni na insulinę, co pozwala skutecznie ją wychwytywać i przetwarzać. Metformina spowalnia proces glikogenolizy (rozkładu glikogenu na glukozę) i glukoneogenezy (przekształcania nie cukrowych prekursorów na glukozę). Metformina w swoim działaniu nie pobudza komórek trzustki do zwiększenia wydzielania insuliny, dlatego stosowanie leku nie prowadzi do wystąpienia hipoglikemii (niedocukrzenia). Metformax nawet zażywany w dużych dawkach nie doprowadzi do tego stanu.

Jakie substancje znajdują się w składzie leku Metformax?

Metformax zawiera substancję czynną – metforminę w postaci chlorowodorku. Wśród substancji pomocniczych leku znajdują się: powidon K30, bezwodna krzemionka koloidalna, stearynian magnezu czy hypromeloza.

Metformax – jakie mogą wystąpić efekty uboczne przy stosowaniu leku?

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą zaburzenia układu trawiennego, np. nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha czy utrata apetytu. Zwykle jednak pojawiają się tylko na początku leczenia, przy czym lekarz może zlecić podzielenie dawki na mniejsze, przyjmowane w ciągu dnia, by zapobiec wystąpieniu efektów ubocznych. Bardzo rzadko notuje się przypadki działań niepożądanych w postaci: kwasicy mleczanowej, zapalenia wątroby, reakcji skórnych (np. świądu, pokrzywki). Wystąpienie efektów ubocznych należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Czy Metformax można łączyć z alkoholem?

Metformax wykazuje pewne reakcje w połączeniu z alkoholem, w związku z tym nie zaleca się spożywania go w trakcie leczenia farmakologicznego. Picie alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Poza tym, alkohol przyczynia się do zahamowania wydzielania insuliny, co doprowadzić może do wystąpienia kwasicy mleczanowej czy hipoglikemii.

Czy Metformax można stosować w ciąży lub karmiąc piersią?

Metformax nie powinien być stosowany ani przez pacjentki ciężarne, ale karmiące piersią. Mimo że dotychczasowe badania nie wskazują na występowanie działań niepożądanych u matek czy dzieci, dostępne dane są ograniczone, w związku z tym zalecana jest ostrożność.

Czy Metformax można łączyć z innymi lekami?

Metformax może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, w związku z czym pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu wszystkich innych środków medycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić między innymi na leki: moczopędne, stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, kortykosteroidy, zmieniające stężenie metforminy we krwi czy niektóre leki przeciwcukrzycowe.
Metformax – podstawowe informacje:
Kategoria: leki na cukrzycę, leki na PCOS
Status: dostępny na receptę
Forma: tabletki
Substancja czynna: metformina
Dawka: 500 mg, 850 mg, 1000 mg
Opakowanie [ilość kapsułek]: 30, 60, 90, 120




Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!