» Strona główna » Alkohol » Bezsenność po alkoholu – jak alkohol wpływa na sen?
Bezsenność po alkoholu może pojawić się u osób uzależnionych od tej substancji. Niektórzy uważają jednak, że jest wręcz przeciwnie i alkohol pomaga im zasnąć. Wieloletnie picie może jednak tak naprawdę doprowadzić do bezsenności. Jak alkohol wpływa na sen? Dowiedz się już teraz!
Bezsenność po alkoholu to duży problem u osób uzależnionych. Substancja ta zaburza przebieg faz snu, co może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie. Jeżeli fazy snu są zaburzone, to u pijącego pojawiają się problemy ze zbyt wczesnym wybudzaniem i trudności z ponownym zaśnięciem. Alkohol i sen to temat bardzo złożony, któremu warto się bliżej przyjrzeć, bo problemy mogą pojawić się również u osób pijących jedynie okazjonalnie.
Problemy ze snem szczególnie często dotykają alkoholików. Mają oni przeświadczenie, że alkohol jest niezbędny, aby w ogóle móc zasnąć. Rzeczywiście samo zaśnięcie po alkoholu jest łatwe, ale substancja ta skraca sen długofalowy, który ma wpływ na regenerację organizmu i proces odpoczynku. Sen po alkoholu jest płytki oraz charakteryzuje się wyższym poziomem czuwania. Ma on bardzo duży wpływ na cały proces snu, nawet gdy organizm poradzi z nim sobie jeszcze przed przebudzeniem. Efektem tego jest zmęczenie, rozdrażnienie oraz osłabienie zdolności koncentracji uwagi. Pijący czuje się tak, jakby nie spał w ogóle. Regularne spożycie alkoholu może również doprowadzić do nasilenia się obturacyjnego bezdechu sennego. Sprawia on, że człowiek wybudza się w nocy. Dochodzi też do niedotlenienia części obszarów mózgu, narządów oraz tkanek.
Bezsenność po alkoholu szczególnie często pojawia się u osób z chorobą alkoholową. Problemy tego rodzaju mogą jednak pojawić się także u osób niepijących. Warto wtedy udać się do specjalisty, który przeprowadzi dokładną diagnozę. W razie potrzeby pacjent otrzyma niezbędne leki na zaburzenia snu. Przyczyn problemów ze snem może być wiele i czasami konieczne jest przeprowadzenie wielu badań. Jeżeli masz trudności z zasypianiem, to nie wahaj się udać do specjalisty! Jeżeli otrzymałeś już wcześniej leki i zaczynają się one kończyć, to możesz skorzystać z recepty przez internet. E-recepta online to doskonały sposób na otrzymanie dokumentu, dzięki któremu można wykupić leki z apteki!
Bezsenność po alkoholu to duży problem, ale zaburzenia snu mogą wynikać również z nagłego odstawienia tej substancji. Zespół abstynencyjny wywołany jest właśnie przez zaprzestanie picia. W tym wypadku konieczne będzie przeprowadzenie detoksu alkoholowego. Podczas tego procesu u pacjenta może dojść do dużych problemów z zaśnięciem. Jest to jeden z najczęstszych objawów, na który narzekają osoby chcące zerwać z nałogiem. Organizm alkoholika jest tak przyzwyczajony do tej substancji w organizmie, że nie radzi sobie z zaśnięciem. Alkohol ma właściwości relaksujące i odprężające i organizmowi jest bardzo trudno przyzwyczaić się do braku jego obecności przed snem. Na detoksie bardzo często pojawiają się problemy ze wzrostem ilości faz snu REM, które odpowiedzialne są za marzenia senne. Mogą więc pojawić się halucynacje oraz omamy wynikające z zespołu abstynencyjnego.
Według badań osoby, które mają zwiększoną liczbę faz rem oraz obniżoną ilość snu wolnofalowego, są zdecydowanie bardziej skłonne do powrotu do nałogu. Dochodzi wtedy do przymusu ze strony organizmu, by przyjąć tę substancję. Taka sytuacja nazywana jest głodem alkoholowym i występuje u około 60% uzależnionych.
Bezsenność może pojawiać się nawet u osób, które nie spożywają alkoholu. Jeżeli masz taki problem, to udaj się do specjalisty. Być może cierpisz na jakąś ukrytą dolegliwość, która wpływa na jakość twojego snu. Warto więc skontaktować się z lekarzem, który dokona diagnozy. Pierwsza wizyta może zostać przeprowadzona przez internet. W razie potrzeby pacjent otrzyma L4 online.
Picie alkoholu przed snem może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Nadużywanie tej substancji może nawet zagrozić wystąpieniem schorzeń przewlekłych. W niektórych wypadkach zagrożone będzie nawet życie pacjenta ze względu na możliwe wystąpienie zaburzeń oddychania, zaburzeń psychicznych oraz chorób układu krążenia. Alkohol w organizmie przed snem wpłynie na długość faz snu i zakłóci jego sekwencje. Będzie on również wpływał na latencję snu, czyli czas potrzebny do zaśnięcia.
Dodatkowo alkohol w organizmie sprawia, że uwalniają się do niego niebezpieczne toksyny, które również mają wpływ na proces snu. W wyniku tego jego jakość jest znacznie niższa, a organizm musi włożyć więcej pracy w to, aby metabolizować alkohol i usunąć produkty jego przemiany. U pacjentów po spożyciu alkoholu znacznie częściej obserwuje się lunatykowanie oraz mówienie przez sen. Spożywanie napojów procentowych ma również wpływ na nawodnienie organizmu. Odwodnione ciało to gorsze samopoczucie, zawroty i bóle głowy, które mogą znacznie utrudnić zasypianie.
Alkohol nigdy nie powinien być lekiem na bezsenność. Osoby z chorobą alkoholową powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ niewłaściwy sen może znacznie wpłynąć na zdrowie. Szacuje się, że uzależnieni potrzebują przynajmniej 5 miesięcy abstynencji, aby ich sen wrócił do normalności. Organizm potrzebuje aż tyle czasu, ponieważ konieczne jest przywrócenie równowagi metabolicznej. Leczenie alkoholizmu powinno odbywać się w specjalistycznych warunkach. Najlepsze w tym celu będą specjalne kliniki leczenia uzależnień. Alkoholik może również potrzebować psychoterapii, dzięki której poprawi się jego kondycja psychiczna.
Problemy ze snem powinno się skonsultować z lekarzem. Jeżeli nie mają one podłoża alkoholowego, to mogą być związane z wieloma mniej lub bardziej groźnymi chorobami. Pamiętaj, że możesz skorzystać z konsultacji przez internet, podczas której uzyskasz również zwolnienie lekarskie online.
Bezsenność po alkoholu zwykle pojawia się u osób z chorobą alkoholową. Aby się go pozbyć, konieczne będzie przeprowadzenie detoksu alkoholowego. U osób, które alkohol spożywają rzadko, a mimo to pojawiają się u nich problemy z zaśnięciem, konieczna będzie całkowita abstynencja.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.