» Strona główna » Ból nóg » Ból mięśni nóg. Przyczyny dolegliwości, objawy towarzyszące
Silny ból mięśni nóg może mieć różne przyczyny. To powszechna przypadłość, która dotyka ludzi w każdym wieku. Nie wszystkie dolegliwości bólowe kończyn dolnych muszą być bólami mięśniowymi. Na co zwracać uwagę? Poznaj porady i zalecenia lekarzy!
Poprzez ból organizm wysyła sygnał o potencjalnym problemie zdrowotnym. Jak poważnym? To zależy od pierwotnej przyczyny, nasilenia objawów i wielu innych czynników. Bóle mięśni nóg można podzielić na wiele rodzajów, w tym zlokalizowane i ogólnoustrojowe. W pierwszej grupie znajdują się objawy, w których bolesności są skupione wokół jednej struktury anatomicznej lub grupy tkanek mięśniowych. W drugim przypadku objawy zwykle dotyczą całego ciała, ale w niektórych miejscach mogą być odczuwalnie silniejsze. Czasami – wbrew przypuszczeniom pacjenta – bolą nie mięśnie, tylko stawy albo kilka różnych tkanek jednocześnie.
Nagły, ostry ból w trakcie jakiegoś wysiłku sugeruje uszkodzenie mięśni, ścięgien lub więzadeł. Bolesności w stanie spoczynku po intensywnej pracy często określa się mianem zakwasów – niektórzy lekarze mówią o obecności kwasu mlekowego w mięśniach, inni o mikrourazach. Kontuzjom i bolesnościom sprzyjają m.in. brak rozgrzewki i rozciągania przed treningiem czy zaniedbania kondycyjne. Niektórzy muszą przedłużać zwolnienie lekarskie online wystawione po kontuzji. W wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, uderzeń i obciążeń mięśnie mogą ulec:
Kiedy nie lekceważyć bólu?
Nieprawidłowe odżywianie i brak elektrolitów może powodować bolesnym skurczom podczas i po zakończeniu aktywności fizycznej. Tego rodzaju ból mięśni nóg powinien minąć samoistnie po odpoczynku, nawodnieniu i dostarczeniu organizmowi potrzebnych składników odżywczych oraz minerałów. Jeśli uciążliwe symptomy nie przechodzą lub są wyjątkowo dokuczliwe, nie należy lekceważyć takiego sygnału. Zwłaszcza gdy towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak:
Ból mięśnia określa się ogólnie jako mialgia – to objaw nieswoisty, trudny do jednoznacznej oceny. Na podstawie jednego symptomu nie sposób dokładnie ustalić źródło problemu. Czasami odczuwanie bólu mięśni nóg wynika z tzw. zespołu ciasnoty powięziowej – zwiększonego ciśnienia i ucisku, jaki wywiera krew, inna wydzielina czy obrzęk wewnątrz ciała. Możliwe są też zaburzenia na tle neurologicznym, np. zespół niespokojnych nóg (niektórzy jako główną przyczynę RLS wskazują niedobory żelaza).
W wyniku zakażenia tkanki mięśniowej lub powięzi mięśnia rozwija się ropne zapalenie. Bóle nóg często mają związek z zaburzeniami krążenia i układu krwionośnego. Dotyczy to zwłaszcza łydek, a jeśli objawy występują podczas ruchu, po pokonaniu pewnego dystansu, to tzw. chromanie przestankowe. Przewlekłe niedokrwienie może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, z koniecznością amputacji kończyny włącznie.
Nadmierne obciążanie szkodzi nie tylko włóknom mięśniowym, ale też strukturom kostnym i wszelkiego rodzaju połączeniom pomiędzy nimi. Przykładowo bóle stawów wynikają z różnego rodzaju kontuzji – skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia czy pęknięcia torebki stawowej. O ile okoliczności nie są oczywiste, nie można zbyt wcześnie wykluczać poważnej choroby. Dlatego należy skonsultować się ze specjalistą. „Nie masz czasu”, żeby iść do lekarza z „błahostkami”? Weź L4 online i upewnij się, że nawroty objawów to rzeczywiście nic groźnego!
Objawy, które łatwo uznać za bóle mięśni nóg, pojawiają się także przy chorobach takich, jak:
Niemal całe ciało oplata sieć neuronów, które mogą wysyłać sygnału powodujące odczuwanie bolesności. Jej budowa sprawia, że nie zawsze boli dokładnie w tym miejscu, gdzie powstał problem zdrowotny. Wspólne unerwienie w jednym odcinku rdzenia kręgowego umożliwia promieniowanie i przeniesienie (rzutowanie) dolegliwości bólowych. Dużą rolę w tym procesie odgrywają punkty spustowe mięśni. Jednym z przykładów takiego zjawiska mogą być objawy rwy kulszowej:
W zależności od przyczyny ból mięśni nóg – lub objaw do niego zbliżony – może przybierać zróżnicowane formy. Dla niektórych schorzeń charakterystyczne jest bezustanne kłucie. Pewne choroby dają o sobie znać poprzez pieczenie o zmiennej intensywności. Czasami podstawowym objawem jest ból pulsujący, który „rozlewa się” wokół ogniska bólowego. Jak stwierdzić, co spowodowało poszczególne typy dolegliwości? Skonsultować się z lekarzem! Wystarczy wspomnieć, że samo pojęcie reumatyzm mieści w sobie ok. 200 różnych chorób zapalnych.
Każda diagnoza zaczyna się od wywiadu medycznego i podstawowych badań przedmiotowych. Zakres wykonywanych testów wynika ze wstępnego rozpoznania. Pacjent, który zgłasza się do lekarza z bólem mięśni nóg, może mieć przeprowadzane:
Proces leczenia dopasowuje się do konkretnej przyczyny. Niektóre urazy goją się samoistnie, inne wymagają usztywnienia kończyny albo zabiegu chirurgicznego. W pewnych sytuacjach nieodzowna będzie farmakoterapia.
Są ogólnodostępne środki przeciwbólowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale nawet ich użycie należy uzgodnić z lekarzem. Sięganie po farmaceutyki bez odpowiedniej diagnozy i zbadania przeciwwskazań to zbyt duże ryzyko. Na niektóre produkty, np. leki zwiotczające mięśnie, potrzebna będzie e-recepta. Inny przykład to leczenie boreliozy – w takim przypadku lekarz może przepisać:
Nie zawsze jest konieczność leczenia farmakologicznego czy operacyjnego. Przy łagodniejszych objawach można wypróbować:
Po wystąpieniu bólu mięśnia nogi należy przede wszystkim odciążyć bolącą kończynę. Jeśli objawy utrzymują się przez tydzień unikania fizycznych obciążeń i nieskutecznych prób łagodzenia, są silne lub bolesnościom towarzyszą dodatkowe dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza. Reszta zależy od diagnozy.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.