» Strona główna » Ból podbrzusza » Ból podbrzusza po stosunku. Skąd się bierze i o czym świadczy?
Na ból podbrzusza po stosunku płciowym skarżą się przede wszystkim kobiety. Poważny dyskomfort w sytuacjach intymnych może mieć poważne konsekwencje, z lękiem przed zbliżeniami włącznie. Czasami to sygnał problemów ze zdrowiem. Sprawdź, co radzą lekarze!
Bóle podbrzusza po stosunkach seksualnych to w terminologii medycznej dyspareunia. Takie sytuacje zdarzają się dość często, ale nie zawsze są powodem do poważnego niepokoju. Czasami bolesności wynikają z braku doświadczenia, lęków i reakcji fizjologicznych, nieprawidłowo dobranej pozycji etc. Mogą mieć też związek z różnego rodzaju chorobami – nie tylko narządów rozrodczych, ale też innych układów, głównie moczowego i pokarmowego. Całkowitą pewność co do stanu zdrowia i powodów dolegliwości bólowych dają dopiero konsultacje lekarskie i właściwie dobrane badania diagnostyczne.
Każda bolesność to sygnał wysyłany przez organizm, że coś jest nie w porządku. Takich symptomów nigdy nie należy lekceważyć, nawet jeśli nie wiążą się z nimi poważne konsekwencje czy komplikacje. Ból w podbrzuszu w trakcie lub po pierwszym stosunku płciowym kobiety wynika m.in. ze stresu, silnego napięcia mięśni brzucha i przerwania błony dziewiczej. Warto pamiętać, że współżycie ma wymierny wpływ na kwestie hormonalne. Niektóre zmiany w organizmie mogą przebiegać w sposób, który powoduje odczuwalny dyskomfort.
Wśród możliwych przyczyn bolesnego pożycia są jeszcze:
Kolejna kwestia to bolesny seks porodzie (z przyczyn fizycznych lub emocjonalnych) oraz w ciąży. Istotny dla rozpoznania przyczyny objawów przy współżyciu w stanie błogosławionym będzie etap ciąży. Ból podbrzusza po stosunku pojawia się w bardzo różnych okolicznościach:
Bolesności podczas współżycia często pojawiają się w związku ze schorzeniami macicy i jajników. Mięśniaki i polipy, czyli niezłośliwe zmiany nowotworowe macicy nie są groźne dla zdrowia czy życia, ale trzeba je regularnie kontrolować. Odmienną etiologię ma endometrioza, czyli kolejna odmiana nowotworów. W tym przypadku dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy poza naturalny obszar endometrium. Trzeba wziąć również pod uwagą możliwość zapalenia przydatków i powstania torbieli na jajnikach. Pęknięcie lub skręt takiej cysty podczas stosunku seksualnego wywoła:
Czasami niełatwo odróżnić objaw choroby od naturalnej, normalnej reakcji fizjologicznej. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzami i znaleźć przyczynę bólów podbrzusza po stosunkach z pomocą specjalistów. Złóż wniosek o L4 online i umów się na wizytę lub e-wizytę!
W podbrzuszu znajduje się wiele narządów, a bolesności to objaw nieswoisty. Jeśli pojawiają się na nich guzy (rakowe i nie tylko), mogą wywoływać ból w trakcie i po seksie. Poniżej kolejne przykłady innych schorzeń, których nie można wykluczać przy bólu podbrzusza po stosunku:
Stosunki seksualne bez zabezpieczenia, zwłaszcza z przygodnie poznanymi partnerami, zawsze wiążą się z mniejszym lub większym ryzykiem zakażenia przenoszonego drogą płciową. Infekcje intymne dzieli się przede wszystkim na bakteryjne i grzybicze – wprawdzie najwięcej mówi się o dolegliwościach kobiecych, ale wiele przypadłości dotyczy obu płci. Wśród chorób zakaźnych, które mogą objawiać się bólami podbrzusza po stosunkach seksualnych, są między innymi:
Poniższe specyfiki nie są przeznaczone na każdy rodzaj bólu po seksie, a do leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy – jednego z możliwych powodów opisywanych objawów. To jedynie przykład, poza tym do wykupienia leków z listy trzeba mieć odpowiednią e-receptę od lekarza. Pełne wyleczenie bakteryjnej infekcji intymnej i powikłań po zakażeniu może wymagać przyjmowania następujących farmaceutyków:
Zapalenie o podłożu grzybiczym leczy się zupełnie inaczej, lekarze przepisują inny zestaw leków. W takim przypadku na recepcie można spodziewać się takich środków jak:
Dyspareunia przytrafia się panom zdecydowanie rzadziej, ale też nie jest niczym niezwykłym. Bóle bezpośrednio po stosunku płciowym u mężczyzn najczęściej mają związek z gwałtownymi skurczami mięśni podczas wytrysku i silnym rozładowaniem skumulowanego napięcia erotycznego. W uproszczeniu – im więcej czasu minęło od ostatniej ejakulacji, tym więcej spermy wyprodukowały jądra, a efekt nasila się przy próbach przedłużania seksu na różne sposoby. Niektóre metody, np. silne uciskanie prącia poniżej żołędzi w kulminacyjnym momencie, mogą dodatkowo spowodować pewne uszkodzenia mechaniczne.
Z bólem podbrzusza po stosunku u mężczyzn mogą być związane również następujące czynniki:
Jeżeli dolegliwości bólowe po współżyciu są intensywne, nie ustępują lub powtarzają się przez długi czas, należy skorzystać z pomocy medycznej. Weź zwolnienie lekarskie online i nie trać czasu na gdybanie! Specjaliści zalecają, aby w pierwszej kolejności przeprowadzić diagnostykę pod kątem przyczyn biologicznych. Najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do specjalisty – kobiety do ginekologa, mężczyźni do androloga.
Na początek będzie wywiad medyczny z pacjentką/pacjentem, potem badania diagnostyczne. Ich zestaw zależy od wstępnego rozpoznania przyczyny bóli podbrzusza po stosunku seksualnym. Mogą to być między innymi:
Jeżeli podłoże fizjologiczne lub chorobowe bólu podbrzusza po stosunkach płciowych zostanie wykluczone, pomóc może wizyta u seksuologa. Taki specjalista będzie odpowiedni do rozwiązania problemów spowodowanych różnego rodzaju lękami, konfliktami w związku, stanem psychicznym i podobnymi czynnikami, które odbijają się na jakości życia seksualnego. Warto wcześniej przygotować się na intymne, dla wielu osób krępujące pytania. Nie chcesz mówić o „tych” sprawach? Możesz mieć pewność, że lekarz dołoży wszelkich starań, aby Ci pomóc, a twoje sekrety są bezpieczne.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.