Glucophage
Kategoria | leki na cukrzycę |
Status | dostępny na receptę |
Forma | tabletki |
Substancja czynna | metformina |
Dawka | 500 mg, 750 mg, 1000 mg |
Opakowanie | 30, 60, 100 tabletek |
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17774/leaflet
Glucophage - opis i informacje o leku
Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Glucophage to lek podawany doustnie, o działaniu hipoglikemizującym. Stosowany jest w zwalczaniu cukrzycy typu 2. Jego substancją czynną jest metformina, wpływająca na wątrobową produkcję glukozy w organizmie. Glucophage można dostać w aptece wyłącznie za okazaniem recepty, jednak pacjent ku swej wygodzie może uzyskać ją bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić dostępny w internecie formularz, który następnie trafi do odpowiedniego lekarza. Na podstawie zdobytych informacji lekarz wystawia pacjentowi e-receptę.
Glucophage – na co stosuje się ten lek?
Glucophage stosowany jest u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, w szczególności tych zmagających się dodatkowo z nadwagą. Glucophage zażywa się w leczeniu farmakologicznym, jeżeli sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie pozwalają uzyskać odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Przyjmowanie tego leku pomaga utrzymać masę ciała lub umiarkowanie ją zmniejszać. Sam w sobie nie jest jednak preparatem odchudzającym.Glucophage – jakie substancje znajdują się w składzie tabletki?
Substancją czynną leku Glucophage jest metformina w postaci chlorowodorku. Przykładowo, jedna tabletka 1000 mg zawiera dokładnie 1000 mg chlorowodorku metforminy, co odpowiada dawce 780 mg metforminy. Na substancje pomocnicze leku składają się: powidon K30, stearynian magnezu, hypromeloza oraz makrogol 400 i 8000.Jak wygląda działanie metforminy, czyli substancji czynnej leku Glucophage?
Glucophage należy do grupy leków hipoglikemizujących, które stosuje się w celu obniżenia poziomu stężenia glukozy we krwi. Substancja czynna – metformina – hamuje wytwarzanie glukozy przez wątrobę. Mechanizm działania polega na spowolnieniu procesów glukoneogenezy (przekształcania nie cukrowych prekursorów w glukozę) oraz glikogenolizy (rozkładu glikogenu na glukozę). Glukoza jest wychwytywana w obwodzie, a jej wchłanianie przez jelita opóźnione. Metformina przy tym nie wpływa na wydzielanie insuliny, dlatego zażywanie Glucophage nie prowadzi do wystąpienie hipoglikemii.Glucophage – jak stosować i dawkować lek u osób dorosłych?
Glucophage występują w postaci tabletek, których nie należy kruszyć ani żuć. Zaleca się popić lek szklanką wody. Dawki należy przyjmować w czasie posiłku lub bezpośrednio po nim, co pozwala uniknąć związanych z trawieniem działań niepożądanych. Dawka początkowa wynosi zwykle 500 mg lub 850 mg do 3 razy dziennie. Po około 2 tygodniach należy dostosować dozę do stężenia glukozy we krwi. Leczenie zachodzi w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną, jeśli jest tak konieczność. U osób dorosłych Glucophage można łączyć z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.Glucophage – jak wygląda dawkowanie u dzieci?
Glucophage może być stosowany u dzieci powyżej 10 roku życia. Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 500 mg lub 850 mg 1 raz dziennie. Po okresie od 10 do 15 dni dozę dostosowuje się do poziomu stężenia glukozy we krwi.Glucophage – jakie mogą wystąpić działania niepożądane?
Najczęściej pojawiające się efekty uboczne przy stosowaniu Glucophage to zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym: nudności, wymioty, biegunka, utrata apetytu. Zwykle działania te występują na samym początku terapii. W tym przypadku lekarz może zlecić podzielenie dobowej dawki na kilka mniejszych. Glucophage może rzadko powodować wystąpienia kwasicy mleczanowej, której ryzyko zwiększa się w połączeniu z zażywaniem alkoholu. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zasięgnąć pomocy lekarskiej.Czy Glucophage mogą stosować dzieci?
Tak, Glucophage wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 u dzieci w wieku powyżej 10 roku życia. Zazwyczaj jednak u pacjentów od 10 do 12 lat lek stosuje się tylko w przypadku szczególnych zaleceń lekarza ze względu na ograniczone dane na temat zażywania Glucophage w tej grupie wiekowej.Czy Glucophage można łączyć z alkoholem?
Nie, podczas stosowania Glucophage nie należy spożywać alkoholu, ponieważ jego duże spożycie może doprowadzić do pojawienia się kwasicy mleczanowej. To zaburzenie metaboliczne może objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką czy oddechem Kussmaula (bardzo głębokim oddechem o zwiększonej częstotliwości). Kwasica mleczanowa doprowadzić może nawet do śpiączki. Ponadto, wpływ alkoholu podczas leczenia tym preparatem może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia innych objawów niepożądanych.Czy Glucophage może być zażywany w ciąży?
Wpływ Glucophage oraz jego substancji czynnej na kobiety ciężarne nie został jeszcze zbadany. Uznaje się, że lek nie prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, jednakże stosowanie Glucophage u ciężarnej powinno być uprzednio ustalone z lekarzem z uwzględnieniem wszystkich możliwych efektów.Czy Glucophage bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią?
Według przeprowadzonych badań stosowanie Glucophage podczas karmienia piersią nie wpływa negatywnie na noworodków czy niemowlęta, jednak metformina faktycznie przenika do mleka kobiecego. Podobnie jak w przypadku ciąży, stosowanie leku powinno być szczegółowo omówione z lekarzem.Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!
Zobacz również: