Methadone Hydrochloride

Methadone Hydrochloride - opis i informacje o leku

Twoja przychodnia jest zamknięta, a Ty potrzebujesz recepty na kontynuację leczenia? Zamów konsultację lekarską i otrzymaj e-receptę SMS-em lub na adres e-mail!

Poszukujesz preparatu bez zawartości morfiny, ale działającego tak jak ona? Wypróbuj Methadone Hydrochloride – lek w przystępnej formie syropu do picia. Dowiedz się, kto może stosować i jak działa ten farmaceutyk na receptę. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym specjalistą i uzyskaj e-receptę na potrzebny preparat w kilka minut.

Zastosowanie leku Methadone Hydrochloride

Methadone Hydrochloride to lek stosowany przede wszystkim w leczeniu opioidowego zespołu abstynencyjnego, który charakteryzuje się np. bólami głowy, bólami mięśni, rozdrażnieniem i wycieńczeniem, ale również w prowadzeniu substytucyjnej terapii uzależnień od morfiny i heroiny oraz w łagodzeniu silnych bólów występujących podczas chorób nowotworowych i po operacjach chirurgicznych. O potrzebie jego zażywania decyduje lekarz w oparciu o stan zdrowia pacjenta. Methadone Hydrochloride oddziałuje na receptory opioidowe odpowiadające za odczuwanie bólu. Jego schemat działania przypomina schemat działania morfiny, ponieważ tak jak ona wpływa na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Lek jest dostępny w aptekach w postaci syropu do stosowania doustnego. Można zakupić go wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza.

Kiedy nie należy stosować leku Methadone Hydrochloride?

Syropu na receptę Methadone Hydrochloride nie należy podawać osobom mającym uczulenie lub nadwrażliwość na którąkolwiek substancję będącą składnikiem tego leku. Nie mogą go stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. Ze względu na możliwe skutki uboczne i ryzyko zdrowotne nie powinny go przyjmować również osoby, u których w przeszłości lub obecnie występują zaburzenia oddychania, napady astmy oskrzelowej lub długotrwała obturacyjna choroba płuc. Nie zaleca się zażywania preparatu Methadone Hydrochloride przez pacjentów z zaburzeniami wątroby lub nerek, chorobami serca, cukrzycą lub niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Przeciwwskazaniem są również przebyte niedawno urazy czaszki, wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz porfiria i oligemia.

Methadone Hydrochloride a stosowanie innych leków

Ponieważ niektóre leki mogą wpływać np. na nasilenie działania leku Methadone Hydrochloride i skutkować pojawieniem się efektów ubocznych, należy poinformować lekarza o wszystkich farmaceutykach przyjmowanych przez pacjenta aktualnie oraz w przeszłości. Methadone Hydrochloride nie powinien być łączony z następującymi lekami: antybiotykami, lekami przeciwgrzybiczymi, preparatami przeciwwirusowymi, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami na biegunkę, antydepresantami, lekami uspokajającymi i nasennymi, innymi silnymi środkami przeciwbólowymi, lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych, a także naloksonem i naltreksonem.

Methadone Hydrochloride a skutki uboczne

Methadone Hydrochloride może być powodem pojawienia się u pacjentów określonych skutków ubocznych, chociaż nie każdy może ich doświadczyć. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Do najpoważniejszych działań niepożądanych, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem przeciwbólowym Methadone Hydrochloride należą: depresja oddechowa, zapaść krążeniowa, wstrzymanie oddechu, wstrząs i zatrzymanie akcji serca. W takich sytuacjach potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Najczęściej pacjenci stosujący preparat Methadone Hydrochloride skarżą się na: uczucie pustki w głowie, zawroty głowy, osłabienie organizmu, nadmierną senność, nudności i wymioty, potliwość ciała, niskie ciśnienie tętnicze krwi, różne zaburzenia związane z układem nerwowym (np. bezsenność, nadmierne pobudzenie, uczucie niepokoju), problemy ze wzrokiem, zaburzenia układu oddechowego i serca, problemy natury gastrycznej, zmiany skórne, zaburzenia pracy nerek i dróg moczowych, itp.

Jak stosować lek Methadone Hydrochloride?

Dawkowanie oraz długość terapii przy użyciu leku Methadone Hydrochloride zależy od schorzenia, które wymaga jego stosowania. Należy przyjmować go w zgodzie ze wskazaniami lekarza i nie zmieniać samodzielnie zaleconej dawki, a także nie przerywać stosowania leku bez porozumienia ze specjalistą, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych. W przypadku przyjęcia dawki większej niż wskazana przez specjalistę, należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc do lekarza lub do szpitala. Z uwagi na postać syropu, preparat podaje się metodą doustną. W 1 ml płynu znajduje się 5 mg chlorowodorku metadonu.

Jakie są objawy przedawkowania leku Methadone Hydrochloride?

W przypadku przedawkowania preparatu Methadone Hydrochloride u pacjenta mogą pojawić się objawy takie jak: problemy z oddychaniem, nadmierna senność, która może przejść w śpiączkę, zwężenie źrenic, chłód i pot na skórze, osłabienie mięśni, powolna praca serca, niedociśnienie tętnicze krwi. Przedawkowanie preparatu może nawet skutkować nagłym zgonem.


Methadone Hydrochloride (syrop, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: chlorowodorek metadonu
Dawka: 1 mg/ ml, 5 mg/ ml
Opakowanie: 5 / 10 / 20 / 60 / 100 / 1000 ml




Twoja przychodnia jest zamknięta, a Ty potrzebujesz recepty na kontynuację leczenia? Zamów konsultację lekarską i otrzymaj e-receptę SMS-em lub na adres e-mail!