Tramal

Tramal - opis i informacje o leku

Potrzebujesz recepty na leki? Zamów e-wizytę u specjalisty i pobierz e-receptę siedząc wygodnie we własnym domu!

Silne i przewlekłe bóle nie pozwalają Ci zapomnieć o chorobie? Jeśli szukasz sprawdzonego środka przeciwbólowego, przeczytaj podstawowe informacje o leku Tramal. Dowiedz się, czy ten preparat pomoże zwalczyć Twoje dolegliwości. Umów się na e-wizytę lekarską, na której otrzymasz e-receptę na potrzebny lek.

Co to jest Tramal i w jakim celu się go stosuje?

Tramal to lek z tramadolem jako substancją czynną w składzie. Należy do grupy leków opioidowych, czyli silnych środków przeciwbólowych (narkotyczne leki przeciwbólowe), których zadaniem jest zwalczenie długotrwałych i silnych bólów, np. na tle nowotworowym. Tramal działa na ośrodkowy układ nerwowy, a konkretnie na komórki nerwowe rdzenia kręgowego i mózgu, pobudzając receptory opioidowe i hamując docieranie impulsów bólowych. Działa dość szybko, ponieważ pierwsze efekty przeciwbólowe odczuwane są już po ok. 15 – 30 minutach od podania i trwają przez kolejne 3 – 4 godziny, a w przypadku tabletek mogą utrzymywać się nawet do 8 godzin.

Jakie są wskazania do stosowania leku Tramal?

Ponieważ Tramal jest lekiem przeciwbólowym, podstawą do jego zastosowania są objawy bólowe w stopniu od umiarkowanego do silnego. Zazwyczaj specjaliści przepisują ten preparat osobom po przebytych urazach i związanym z nimi ostrym, przewlekłym bólem, pacjentom pooperacyjnym, chorującym na nowotwory oraz zmagającym się z bólem wieńcowym. Lek ma również zastosowanie w farmakologicznym przygotowaniu chorego przed operacją i u pacjentów, którzy są nieuleczalnie chorzy i znajdują się w terminalnym stadium choroby, które wymaga wyłącznie łagodzenia ostrych i przewlekłych objawów bólowych. O konieczności stosowania Tramalu decyduje lekarz.

Jak dawkuje się lek Tramal?

Sposób dawkowania leku Tramal zależy od jego wybranej formuły. Tramal dostępny jest bowiem nie tylko w formie tabletek i kapsułek do przyjmowania doustnego, ale również jako roztwór do picia, krople doustne, roztwór do wstrzykiwań i czopki doodbytnicze. O wyborze odpowiedniej postaci farmaceutyku decyduje stan zdrowotny pacjenta. Jeśli jest on w stanie samodzielnie przyjmować preparat, wówczas lekarz może przepisać Tramal w tabletkach. Jednak jeśli pacjent poddawany jest leczeniu paliatywnemu, wtedy konieczne mogą być wstrzykiwania podawane przez personel szpitalny. Dawkowanie dobierane jest w sposób indywidualny. Tramal w postaci popularnych i wysoce efektywnych kapsułek zazwyczaj może być przyjmowany przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 lat w dawce 50 – 100 mg na dobę (1 – 2 kapsułki). W zależności od stopnia natężenia bólu, przeciwbólowe działanie kapsułek może utrzymywać się od 4 do nawet 8 godzin. Taką postać leku stosuje się doustnie, popijając wodą.

Kiedy nie należy stosować leku Tramal?

Chociaż Tramal wykazuje wysoką skuteczność w łagodzeniu ostrych objawów bólowych, lekarze nie zalecają, by z właściwości tego silnego leku korzystał każdy pacjent, który przejawia takie dolegliwości. Przede wszystkim wyklucza się przyjmowanie leku Tramal przez osoby ze stwierdzoną alergią lub nadwrażliwością na substancję czynną lub inne składniki tego preparatu, a także osoby, które z tego powodu nie mogą przyjmować innych opioidowych leków przeciwbólowych. Poza tym specjalista nie przepisze tego preparatu pacjentom z ostrym zatruciem alkoholowym, biorącym leki nasenne oraz inne opioidy i leki psychotropowe. Zabronione jest również łączenie Tramalu z inhibitorami MAO oraz przyjmowanie tego preparatu w ciągu 14 dni od zakończenia leczenia tymi specyfikami. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest także padaczka, której nie poddaje się leczeniu oraz trwająca terapia uzależnień od opioidów.

Środki ostrożności podczas stosowania leku Tramal

Szczególną ostrożność w okresie przyjmowania leku Tramal powinny zachować osoby uzależnione od innych środków przeciwbólowych (również opioidów), a także osoby, które doznały urazu głowy lub zmagają się z chorobami mózgu, wiążącymi się ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Dotyczy to również pacjentów ze stwierdzoną padaczką, chorobą wątroby lub nerek oraz depresją, z powodu której pacjent stosuje preparaty przeciwdepresyjne, mogące wchodzić w interakcje z tramadolem.

Czy można łączyć Tramal z alkoholem?

Nie, w okresie przyjmowania leku Tramal pacjent nie może spożywać alkoholu. Jest to podyktowane tym, że alkohol może nasilić działanie preparatu, a w granicznych sytuacjach doprowadzić nawet do zatrzymania funkcji życiowych, np. oddychania, co może skończyć się zgonem pacjenta.

Czy Tramal może wywołać skutki uboczne?

Tak, ponieważ Tramal jest produktem farmakologicznym, tak jak każdy inny preparat, może wywołać u pacjenta działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego. Wśród nich można wymienić: zawroty głowy i mdłości, bóle głowy, uczucie senności, nudności i wymioty, zaparcia, potliwość, osłabienie i zmęczenie. Czasem pacjenci mogą spotkać się z: zaburzeniami czynności układu krążenia i serca, niedociśnieniem tętniczym, biegunką, zmianami skórnymi, dusznościami, objawami astmy oskrzelowej, omdleniami i napadami padaczkowymi. Z tego względu należy stosować lek Tramal pod ścisłą kontrolą lekarza, a każde niepokojące objawy natychmiast zgłaszać.


Tramal (kapsułki, roztwór doustny, krople doustne, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: tramadolu chlorowodorek
Dawka: 50 mg (kapsułki), 100 mg/ml (roztwór / krople doustne)
Opakowanie: 20 kapsułek, 10 / 96 ml roztworu




Potrzebujesz recepty na leki? Zamów e-wizytę u specjalisty i pobierz e-receptę siedząc wygodnie we własnym domu!