Vellofent

Vellofent - opis i informacje o leku

E-recepta na potrzebny lek wysłana prosto na Twój e-mail? To możliwe! Skorzystaj z teleporady i ciesz się szybką diagnozą Twoich dolegliwości!

Jeśli zmagasz się z chorobą nowotworową, której towarzyszą nie tylko bóle przewlekłe, ale również męczące bóle przebijające, przeczytaj opis leku Vellofent, który wielu osobom chorym przynosi ulgę. Skontaktuj się z naszym specjalistą, a w przypadku wskazań medycznych otrzymasz receptę na swoje opakowanie tego preparatu.

Co to jest lek Vellofent i jakie jest jego zastosowanie?

Vellofent to lek z fentanylem w składzie, która to substancja czynna zaliczana jest do opioidów. Preparat ten stosuje się w zwalczaniu przebijającego bólu u osób dorosłych, który towarzyszy chorobom nowotworowym. Ból przebijający to nagłe, dodatkowe zaostrzenie bólu, które przemija i nakłada się na inny występujący ból przewlekły zwalczany przy pomocy innych środków przeciwbólowych. Vellofent wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza. Nie można go otrzymać w aptece bez recepty. Produkuje się go w formie tabletek podjęzykowych o różnej dawce substancji czynnej.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Vellofent?

Nie należy przyjmować leku Vellofent w przypadku, kiedy pacjent wykazuje alergię bądź nadwrażliwość na jakikolwiek składnik tego preparatu. Przeciwwskazaniem są również problemy z oddychaniem i ciężka choroba płucna. Warunkiem przyjmowania leku Vellofent jest obecność bólu przebijającego, więc jeśli u pacjenta występuje inny, krótkotrwały ból, którego nie można uznać za przebijający, nie powinien on przyjmować tego preparatu. Nie powinien go również stosować, jeśli nie bierze w sposób regularny leków opioidowych służących do kontrolowania bólu przewlekłego, ponieważ Vellofent stosowany samodzielnie może doprowadzić do ryzykownego zwolnienia, a nawet zatrzymania procesu oddychania. Vellofentu nie należy łączyć z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) oraz z farmaceutykami zawierającymi hydroksymaślan sodu.

Czy można stosować Vellofent w okresie ciąży i karmienia piersią?

Niewskazane jest stosowanie leku Vellofent przez kobietę w ciąży bez zgody lekarza. Dlatego jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Preparatu nie wolno stosować w czasie porodu, ponieważ substancja czynna może wywołać depresję oddechową i zespół odstawienia u nowonarodzonego dziecka. Ponieważ udowodniono, że zawarty w leku Vellofent fentanyl może przenikać do pokarmu matki, a wraz z nim do organizmu karmionego w sposób naturalny dziecka i wywoływać u niego skutki uboczne, nie należy stosować tego preparatu u kobiet, które karmią piersią. W przypadku, kiedy pacjentka przyjęła dawkę preparatu, nie powinna karmić swojego dziecka przynajmniej przez 5 kolejnych dni.

Vellofent a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Jeśli pacjent stosujący preparat Vellofent doznaje z jego powodu skutków ubocznych takich jak, np. senność, zawroty głowy, problemy z widzeniem lub zaburzenia koncentracji, powinien zrezygnować z prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Decyzja o przystąpieniu do tych czynności powinna być podyktowana oceną samopoczucia i reakcji organizmu na leczenie. W razie wątpliwości należy omówić ten temat ze swoim lekarzem.

Jak stosuje się lek Vellofent?

Odpowiednią dawkę leku Vellofent ustala lekarz, biorąc pod uwagę informacje na temat pojedynczego epizodu bólu przebijającego u pacjenta. W aptekach dostępne są bowiem pigułki o różnej dawce – od 67 do nawet 800 mikrogramów. Aby ustalić najbardziej odpowiednią moc, możliwe jest, że pacjent będzie przyjmował różne dawki leku do momentu, aż uzyska najbardziej pożądane działanie przeciwbólowe. Leczenie przeciwbólowe powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza i zgodnie z jego wskazaniami. Dlatego nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku, a w przypadku, kiedy pacjent uzna, że nie jest ona wystarczająca, powinien poinformować o tym specjalistę. Ponieważ Vellofent to lek w postaci tabletki podjęzykowej, należy stosować go zgodnie z instrukcją producenta. Pigułkę należy umieścić głęboko pod językiem i trzymać ją w tym miejscu do momentu całkowitego rozpuszczenia i wchłonięcia się fentanylu przez błonę śluzową w jamie ustnej. Tabletki nie należy ani ssać, ani żuć, ani połykać – chyba, że po 30 minutach od aplikacji w jamie ustnej pozostaną nierozpuszczone fragmenty pigułki. Wówczas można je połknąć. Po całkowitym rozpuszczeniu się tabletki można spożywać pokarmy i pić płyny.

Vellofent a działania niepożądane

Vellofent, tak jak każdy produkt farmaceutyczny, może spowodować u pacjenta działania niepożądane, ale należy pamiętać, że nie u każdego mogą one wystąpić. Często u osób stosujących lek mogą wystąpić: nudności, zaparcia, uczucie senności, wyciszenie, zawroty głowy, stan niepokoju, zaburzenia widzenia, omamy słuchowe, ogólne osłabienie, ból głowy, drżenie mięśni, wymioty, ból brzucha, problemy ze świadomością, potliwość ciała, zmiany skórne, itp. Najpoważniejsze skutki uboczne to: spowolnienie i spłycenie oddechu, drastyczne obniżenie ciśnienia krwi, wstrząs, nadmierna senność. W takiej sytuacji należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc medyczną.


Vellofent (tabletki podjęzykowe, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: cytrynian fentanylu
Dawka: 67 / 133 / 267 / 400 / 533 / 800 mikrogramów
Opakowanie: 3 / 4 / 15 / 30 tabletek





E-recepta na potrzebny lek wysłana prosto na Twój e-mail? To możliwe! Skorzystaj z teleporady i ciesz się szybką diagnozą Twoich dolegliwości!