Actelsar

Actelsar - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Actelsar to lek dla dorosłych stosowany przede wszystkim na pierwotne nadciśnienie tętnicze. Występuje w formie tabletek o dawce 40 mg i 80 mg. Substancją czynną preparatu Actelsar jest telmisartan należący do antagonistów receptora angiotensyny II. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, którą ku wygodzie i oszczędności czasu pacjenta można pozyskać również przez internet. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzyma się e-receptę od lekarza, którą można przedstawić później w aptece. Możliwe jest także umówienie się na wizytę lekarską online.

W jakim celu stosuje się Actelsar?

Actelsar stosuje się w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego, a także w celu zmniejszenia częstości wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca), które mogą grozić cukrzykom, osobom ze zmniejszonym dopływem krwi do serca oraz pacjentom po przejściu udaru mózgu.

Telmisartan – jak wygląda działanie substancji czynnej leku Actelsar?

Telmisartan należy do grupy antagonistów receptora angiotensyny II, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Działanie tej substancji może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Telmisartan hamuje działanie angiotensyny II, czym zapobiega skurczom naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Substancja ta obniża ciśnienie bez wpływu na częstotliwość rytmu serca.

Co jeszcze znajdziemy w składzie leku Actelsar?

Poza telmisartanem występującym w ilości 40 mg lub 80 mg w jednej tabletce, Actelsar zawiera też m.in. wodorotlenek potasu i kroskarmelozę sodową. Spis wszystkich składników zawartych w leku znajduje się na dołączonej do niego ulotce.

Jak i w jakiej ilości przyjmować Actelsar?

Dawkowanie leku zależy od zaleceń lekarza względem każdego pacjenta. Zazwyczaj leczenie nadciśnienia zaczyna się od 40 mg na dobę, choć dawkę można dwukrotnie zmniejszyć lub zwiększyć. W przypadku zapobiegania schorzeniom sercowo-naczyniowym zalecaną dozą dzienną jest 80 mg. Actelsar jest lekiem przyjmowanym doustnie.

Co zrobić po spożyciu niewłaściwej dawki leku Actelsar?

Jeżeli pacjent nie mógł zażyć dziennej dawki leku lub o niej zapomniał, powinien niezwłocznie ją przyjąć. Nie należy jednak stosować podwójnej dawki żadnego preparatu w celu uzupełnienia dozy pominiętej. Dlatego jeśli zbliża się już pora na kolejną dawkę, pacjent powinien wziąć tylko jedną i kontynuować zażywanie leku zgodnie z regularnym schematem. W przypadku omyłkowego zażycia zbyt dużej dawki leku Actelsar natychmiast należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ efekty przedawkowania mogę różnić się między pacjentami stopniem intensywności i szkodliwością.

Kiedy spodziewać się efektów działania leku Actelsar?

Maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi osiągane jest po okresie od 4 do nawet 8 tygodni od rozpoczęcia leczenia farmakologicznego za pomocą preparatu Actelsar. Jeżeli pacjent uważa, że lek nie przynosi efektów mimo długiego stosowania, powinien skonsultować ten fakt z lekarzem. Actelsar można np. połączyć z moczopędnymi lekami tiazydowymi.

Jakich środków nie zażywać, stosując Actelsar?

Actelsar nie powinien być zażywany wspólnie z np.: lekami zawierającymi lit, lekami zwiększającymi stężenie potasu we krwi czy dużymi dawkami leków moczopędnych. Alkohol i niektóre leki antydepresyjne mogą dodatkowo zmniejszać ciśnienie krwi, co doprowadzi do zawrotów głowy i osłabienia. Skuteczność leku Actelsar może ulec zmniejszeniu, jeżeli równocześnie przyjmowany jest jakikolwiek niesteroidowy lek przeciwzapalny, np. kwas acetylosalicylowy. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, które stosuje, stosował do niedawna lub planuje zacząć zażywać, ponieważ każda interakcja wyrobów medycznych wiąże się z różnymi konsekwencjami dla organizmu oraz skuteczności działania samych preparatów.

Czy Actelsar może być stosowany w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Actelsar w ciąży, ponieważ może to zaburzyć rozwój płodu. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub planuje w nią zajść, powinna poinformować o tym lekarza, w związku z czym nie zleci on kontynuacji leczenia preparatem Actelsar. Również nie należy łączyć leczenia farmakologicznego lekiem Actelsar z karmieniem dziecka piersią, ponieważ substancje zawarte w preparacie przechodzą wraz z mlekiem matki. Jest to szczególnie szkodliwe w przypadku noworodków i wcześniaków.

Czy Actelsar może być zażywany przez dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia?

Nie, ponieważ dotąd nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku Actelsar w tej grupie wiekowej. Nie należy stosować tego preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Czy pod wpływem leku Actelsar można kierować pojazdem?

Actelsar poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego może powodować zawroty głowy, osłabienie lub zmęczenie. Z tego względu na początku stosowania preparatu nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn, dopóki pacjent nie pozna wpływu leku na swój organizm.
Actelsar – podstawowe informacje: • Kategoria: leki przeciwnadciśnieniowe, leki kardiologiczne • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki • Substancja czynna: telmisartan • Dawka: 40 mg, 80 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 28, 30, 56, 84Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!