Axtil

Axtil - opis i informacje o leku

Potrzebujesz pilnie e-recepty na swój lek, ale nie chcesz czekać w długiej kolejce do lekarza? Wypełnij krótki formularz i rozpocznij e-wizytę lekarską we własnym domu!

Problem nadciśnienia tętniczego może dotyczyć nawet 10 milionów dorosłych osób. Nieleczone lub niewłaściwie leczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do powstania udarów, chorób serca i niewydolności nerek. Często powodem tej choroby są nie tylko czynniki genetyczne, ale również otyłość i stres. Dlatego warto znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pomoże w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jednym z nich jest właściwie dobrana farmakologia. Sprawdź, jak wygląda działanie i stosowanie tabletek na nadciśnienie Axtil. Chcesz dowiedzieć się, czy możesz otrzymać receptę na ten preparat? Już dziś umów się na e-wizytę lekarską w naszym gabinecie online.

Kiedy stosuje się lek Axtil?

Axtil to preparat produkowany przy użyciu inhibitora o nazwie ramipril, którego działanie polega na redukcji produkowanych przez organizm substancji zwiększających ciśnienie krwi, rozszerzeniu i uelastycznieniu naczyń krwionośnych oraz usprawnieniu procesu pompowania krwi przez serce. Z tego powodu lek ten stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego i zapobiegawczo w zwalczaniu schorzeń sercowo-naczyniowych, chorób nerek oraz niewydolności serca, będącej skutkiem, np. zawału mięśnia sercowego. Można go otrzymać wyłącznie z przepisu lekarza.

Dawkowanie leku Axtil

Dawkowanie preparatu Axtil ustala lekarz w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę profil zdrowotny oraz kontrolę ciśnienia tętniczego pacjenta. Lek może być stosowany w sposób samodzielny, ale także w połączeniu z preparatami hipotensyjnymi. Terapia nadciśnienia tętniczego przy użyciu Axtilu zwykle rozpoczyna się od przyjmowania 2,5 mg dawki raz na dobę. Jednak w przypadku osób, u których po podaniu leku może dojść do zbytniego obniżenia ciśnienia tętniczego, dawka początkowa może wynosić 1,25 mg na dobę. W celu uzyskania docelowej wartości ciśnienia tętniczego porcja preparatu może ulec modyfikacji w okresie 2-4 tygodni. Nie powinna jednak przekroczyć maksymalnej możliwej dawki wynoszącej 10 mg na dobę. Nie ma znaczenia, czy lek jest przyjmowany przed, w trakcie lub po posiłku, ponieważ nie wpływa to na jego wchłanianie lub skuteczność. Ważne, aby podawać go w towarzystwie płynów i w regularnych porach dnia.

Kiedy nie należy stosować leku Axtil?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Axtil jest alergia bądź nadwrażliwość na substancję pomocniczą lub inną, którą zawiera ten środek medyczny, ponieważ może to doprowadzić do powstania u chorego reakcji alergicznych, obejmujących wysypkę skórną, obrzęki oraz komplikacje na tle oddechowym. Ponadto używanie tego preparatu nie jest wskazane u osób, które korzystają z dializy lub innych metod filtracji krwi, chorują na cukrzycę lub choroby czynnościowe nerek oraz u kobiet w ciąży. Specjaliści nie zalecają również stosowania tego leku u osób poniżej 18 roku życia, ponieważ nie ma informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa leczenia nim w tej grupie wiekowej. W przypadku wątpliwości dotyczących zasadności stosowania Axtilu należy radzić się lekarza.

Czy podczas terapii lekiem Axtil można spożywać alkohol?

Łączenie leku Axtil z alkoholem może wywołać u pacjenta skutki uboczne, np. zawroty głowy. Dlatego lepiej nie spożywać alkoholu podczas kuracji tym preparatem. Wątpliwości dotyczące możliwej dawki napojów wysokoprocentowych w czasie stosowania leku warto omówić z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach alkohol może nasilić jego działanie.

Czy można stosować Axtil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ nie należy przyjmować leku Axtil przynajmniej w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży, a także po 13 tygodniu ciąży, kobieta, która podejrzewa, że spodziewa się dziecka lub planuje ciążę w niedalekiej przyszłości, powinna skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy stosowania Axtilu w okresie karmienia piersią, ponieważ jego działanie może szkodliwie wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka.

Axtil a prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Z uwagi na fakt, iż w okresie przyjmowania leku Axtil u pacjenta mogą wystąpić np. zawroty głowy, będące skutkiem ubocznym praktykowanej farmakoterapii, w przypadku zamiaru prowadzenia pojazdu, używania ciężkich narzędzi lub obsługiwania maszyn, należy upewnić się, że działanie leku nie wpływa na samopoczucie i zdolność wykonywania tych czynności przez pacjenta.

Axtil a możliwe działania niepożądane

Podczas stosowania leku Axtil u pacjenta mogą wystąpić działania niepożądane. Niektóre z nich ustępują samoczynnie po pewnym czasie, a inne mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Dlatego w okresie przyjmowania tabletek na nadciśnienie ważna jest samoobserwacja. Wśród częstych skutków ubocznych wymienić można: bóle i zawroty głowy, wrażenie zmęczenia, utratę przytomności, niedociśnienie tętnicze, suchy kaszel, zapalenie zatok lub oskrzeli, duszności, bóle brzucha, niestrawność, nudności i wymioty. Rzadko dochodzi do pojawienia się bólów w klatce piersiowej, skurczów mięśniowych, zmian skórnych, wystąpienia zjawiska bezsenności, zaburzeń na tle psychicznym, itp. Może się zdarzyć, że u pacjenta wystąpią: częstomocz, ostra niewydolność nerek, potliwość, problemy z apetytem, zaburzenia rytmu serca, obrzęki kończyn, problemy ze wzrokiem, bóle stawów, itp. Dlatego warto podczas leczenia preparatem Axtil utrzymywać stały kontakt ze specjalistą, a w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości niezwłocznie je zgłaszać.


Axtil (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na nadciśnienie Substancja czynna: ramipryl Dawka: 2,5 / 5 / 10 mg Opakowanie: 30 tabletekPotrzebujesz pilnie e-recepty na swój lek, ale nie chcesz czekać w długiej kolejce do lekarza? Wypełnij krótki formularz i rozpocznij e-wizytę lekarską we własnym domu!