Indapen

Indapen - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Indapen jest lekiem na samoistne nadciśnienie tętnicze, sprzedawanym w aptekach na podstawie recepty. Substancję czynną stanowi indapamid powodujący zmniejszenie pozakomórkowej objętości płynów. Indapen wymaga recepty, lecz pacjenci nie muszą w tym celu umawiać się na wizyty stacjonarne – ogromną wygodę oraz oszczędność czasu zapewnia możliwość e-wizyt odbywających się przez internet. W ten sposób można także uzyskać e-receptę do zrealizowania w aptece.

Na co stosuje się Indapen?

Lek Indapen stosuje się w zwalczaniu nadciśnienia tętniczego samoistnego, objawiającego się: zwiększoną pobudliwością nerwową, kołataniem serca, podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, zaburzeniami snu i zawrotami głowy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Indapen?

Indapamid jest substancją moczopędną. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku Indapen. Ponadto, odradza się zażywania preparatu w przypadku występowania ciężkiej niewydolności nerek, zaburzeń wątroby oraz hipokaliemii (niedoboru potasu).

Jak dawkować Indapen?

Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie, nie przekraczając dozy 2,5 mg. Jeżeli stosowanie leku nie przynosi pożądanych efektów, lekarz może dołączyć inne preparaty.

Indapamid – jak działa substancja czynna leku Indapen?

Indapamid obniża ciśnienie tętnicze poprzez zmniejszenie objętości płynów pozakomórkowych oraz obniżenie oporu naczyniowego.

Czy Indapen wywołuje działania niepożądane?

Indapen może wywoływać efekty uboczne tak, jak każdy lek. Pacjenci stosujący ten preparat najczęściej zgłaszali małe stężenie potasu we krwi czy wysypki grudkowo-plamiste (u alergików). Do rzadszych efektów ubocznych można zaliczyć: wymioty, zmęczenie, obniżenie stężenia magnezu we krwi, bóle brzucha czy zawroty głowy.

Co zrobić po zastosowaniu niewłaściwej dawki leku Indapen?

Po przyjęciu dawki większej niż zalecana pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie leku Indapen może doprowadzić do ostrego zatrucia skutkującego: zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej, nudnościami, niedociśnieniem tętniczym, skurczami mięśni, zawrotami głowy, wielomoczem bądź bezmoczem. W takiej sytuacji stosuje się m.in. płukanie żołądka. Natomiast w przypadku pominięcia dziennej dawki, kolejną powinno się przyjąć tak, jak jest to zalecane. Nie należy kumulować kilku dawek naraz w celu uzupełnienia pominiętych.

Czy leczenie preparatem Indapen można przerwać samodzielnie?

Leczenie nadciśnienia krwi w większości przypadków trwa przez całe życie, dlatego nie należy sugerować się tymczasową poprawą stanu pacjenta. Jeżeli efekty uboczne wywołują znaczy dyskomfort lub stosowanie leku Indapen utrudnia funkcjonowanie w inny sposób, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu polecenia innego preparatu.

Czy Indapen mogą zażywać pacjenci poniżej 18 roku życia?

Nie, ze względu na wciąż niejasny wpływ leku Indapen na bezpieczeństwo pacjentów poniżej lat 18 oraz nieznaną skuteczność preparatu w tej grupie wiekowej, nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Czy osoby w podeszłym wieku mogą bezpiecznie stosować Indapen?

Indapen może być zażywany przez pacjentów w wieku podeszłym, lecz wyłącznie jeżeli nie cierpią oni na zaburzenie pracy nerek w stopniu wyższym od niewielkiego. Przy przepisywaniu leku osobom starszym istotna jest ich masa ciała oraz płeć.

Czy Indapen można zażywać w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych leków moczopędnych, ponieważ mogą one doprowadzić do niedokrwienia płodowo-łożyskowego, co potencjalnie zaburzy wzrost płodu. Stosowanie leku Indapen jest również niewskazane podczas karmienia piersią, gdyż substancje zawarte w preparacie mogą szkodliwie oddziaływać na noworodka. W okresie ciąży nie należy stosować żadnych środków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, który weźmie pod uwagę czynniki indywidualne i samodzielnie oceni, czy zażywanie konkretnego leku jest wskazane, czy wręcz przeciwnie.

Czy można spożywać alkohol pod wpływem leku Indapen?

Obecnie nie ma informacji o tym, czy picie alkoholu podczas zażywania leku Indapen wpływa szkodliwie na pacjenta czy upośledza samo działanie leku, natomiast należy pamiętać o tym, że każde połączenie alkoholu z lekami może wiązać się z konsekwencjami o różnym stopniu niebezpieczeństwa. W związku z tym ewentualne picie alkoholu zalecane jest z umiarem i ostrożnością.

Czy pod wpływem leku Indapen można prowadzić pojazd?

Nie jest to zalecane. Indapen może wywoływać objawy związane ze zmniejszonym ciśnieniem krwi (np. zawroty głowy, osłabienie), w związku z czym obsługiwanie jakichkolwiek maszyn w takim stanie może być zaburzone.

Czy Indapen można łączyć z innymi lekami?

O wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta należy poinformować lekarza. Szczególnie niewskazane jest zażywanie soli litu, ponieważ Indapen zwiększa stężenie litu we krwi. Nadmiar tego pierwiastka może spowodować zatrucie.
Indapen – podstawowe informacje: • Kategoria: leki przeciwnadciśnieniowe • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki powlekane • Substancja czynna: indapamid • Dawka: 2,5 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 20, 30, 60Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!