Diuresin SR

Diuresin SR - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Diuresin SR to lek przeciw nadciśnieniu, czasami stosowany razem z innymi preparatami przeciwnadciśnieniowymi. Jako substancję czynną zawiera indapamid, powodujący działanie moczopędne. Jedna tabletka zawiera dawkę 1,5 mg. Diuresin SR to preparat dostępny na receptę, którą z łatwością i w bardzo wygodny sposób można uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, aby lekarz wydał pacjentowi e-receptę. W formie online dostępne są także e-wizyty ze specjalistami.

Na co stosuje się Diuresin SR?

Diuresin SR stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego, objawiającego się m.in.: uczuciem ucisku głowy, kołataniem serca, szumem w głowie. Preparatu używa się zarówno w monoterapii (kiedy stosowany jest tylko Diuresin SR), jak i we współpracy z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi.

Co Diuresin SR zawiera w składzie?

Substancją czynną jest indapamid, którego dawka w jednej kapsułce to 1,5 mg. Wśród substancji pomocniczych natomiast znajdziemy np. hypromelozę czy laktozę jednowodną. Wszystkie składniki pomocnicze oraz wykorzystywane w otoczce tabletki wypisane są na ulotce leku.

Jak działa indapamid – substancja czynna leku Diuresin SR?

Indapamid ma działanie moczopędne. Bezpośrednio oddziałuje na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia oporu obwodowego i zmniejszenia ciśnienia tętniczego. Zmniejsza się też przerost lewej komory serca. Diuresin SR nie wpływa przy tym negatywnie na metabolizm pacjentów, również u cukrzyków.

Jak dawkować Diuresin SR?

Lek ma postać tabletek powlekanych, które przyjmuje się doustnie, zazwyczaj rano. Jednorazowa dawka dobowa na starcie leczenia zwykle wynosi 1,5 mg. Dozę preparatu dla każdego pacjenta ustala lekarz, dlatego należy stosować się do jego zaleceń.

Co zrobić po przyjęciu niewłaściwej dawki leku Diuresin SR?

W przypadku pominięcia jednej dawki, należy od razu ją przyjąć, chyba że zbliża się pora na zażycie kolejnej. W takiej sytuacji nie należy przyjmować dozy podwójnej w celu uzupełnienia tej pominiętej. Przedawkowanie leku wiąże się z różnymi objawami, np.: dużym obniżeniem ciśnienia, zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej czy zwiększeniem stężenia kwasu moczowego we krwi. Jeżeli pacjent zażył dawkę większą, niż zalecana, powinien niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku przedawkowania zastosowane zostanie odpowiednie leczenie, w tym płukanie żołądka czy wymuszenie wymiotów.

Czy można samodzielnie odstawić Diuresin SR po odczuciu poprawy?

Nie, żadnego preparatu przepisanego przez lekarza nie powinno się odstawiać samodzielnie. Leczenie nadciśnienia tętniczego w większości przypadków trwa do końca życia, dlatego przy stosowaniu leku Diuresin SR pacjent nie powinien sugerować się tymczasową poprawą. Jeżeli występujące efekty uboczne wprowadzają pacjenta w zbyt duży dyskomfort lub samo działanie leku nie jest właściwe, należy porozmawiać o tym z lekarzem, który może zlecić inne preparaty do stosowania w trakcie leczenia farmakologicznego.

Czy Diuresin SR mogą stosować pacjenci z nietolerancją laktozy?

Diuresin SR zawiera laktozę w substancjach pomocniczych, dlatego pacjent, u którego stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów powinien skonsultować zażywanie leku z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to także pacjentów z cukrzycą.

Czy Diuresin SR można łączyć z alkoholem?

Brak jest informacji na temat wpływu alkoholu lub jedzenia na działanie leku Diuresin SR. Należy mieć jednak na uwadze, że łączenie każdego preparatu medycznego z alkoholem może wywoływać nieprzyjemne, a nawet szkodliwe efekty lub obniżać skuteczność samego leku.

Czy pod wpływem leku Diuresin SR można kierować pojazdem?

Nie jest to wskazane, ponieważ stosowanie leków na nadciśnienie tętnicze może wywoływać objawy związane z nadmiernym obniżeniem ciśnienia, w tym zawroty i bóle głowy. Szczególnie jest to możliwe na początku leczenia farmakologicznego albo w połączeniu z innymi lekami. Objawy te mogą obniżać zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania jakichkolwiek maszyn. Efekty zażywania leku są jednak kwestią indywidualną u każdego pacjenta. W sprawie możliwości kierowania pojazdem pod wpływem leku należałoby bezpośrednio zasięgnąć porady lekarza prowadzącego.

Czy Diuresin SR jest bezpieczny do stosowania w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Zażywanie każdego leku należy skonsultować z lekarzem, jeżeli pacjentka jest w ciąży lub zamierza w nią zajść w najbliższym czasie, ponieważ wiele preparatów oddziałuje na płód teratogennie. Jako że indapamid ma działanie moczopędne, kobiety ciężarne nie powinny stosować leku Diuresin SR, ponieważ może to doprowadzić do zaburzenia wzrostu płodu spowodowanego niedokrwieniem płodowo-łożyskowym. Indapamid przekazywany w mleku matki może szkodliwie oddziaływać na noworodka, dlatego kobiety karmiące powinny albo nie zażywać leku Diuresin SR, albo przerwać karmienie piersią.

Czy Diuresin SR mogą stosować dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia?

Nie, nie należy stosować leku Diuresin SR w leczeniu dzieci i młodzieży nieletniej, ponieważ nie poznano jeszcze wpływu tego preparatu na funkcjonowanie oraz bezpieczeństwo osób w tej grupie wiekowej.
Diuresin SR – podstawowe informacje: • Kategoria: leki przeciwnadciśnieniowe • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu • Substancja czynna: indapamid • Dawka: 1,5 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 30, 40, 50, 60



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!