Polpril

Polpril - opis i informacje o leku

E-recepta w 5 minut prosto na Twój telefon lub e-mail? To możliwe! Skorzystaj z wizyty lekarskiej online i odbierz swój kod do e-recepty.

Polpril to lek produkowany na potrzeby leczenia schorzeń kardiologicznych – w tym terapii nadciśnienia tętniczego. Występuje w formie kapsułek i tabletek podawanych doustnie. Obie wersje preparatu można otrzymać wyłącznie na receptę. Na rynku lek Polpril dostępny jest z zawartością 2,5 mg, 5 mg i 10 mg substancji czynnej (ramiprylu), która dzięki szybkiej wchłanialności z przewodu pokarmowego, skutecznie obniża ciśnienie, nie wpływając przy tym na zwiększenie częstotliwości pracy serca. Zastanawiasz się czy ten lek pomoże Ci w rozwiązaniu Twoich problemów z nadciśnieniem? Skonsultuj się online z naszym specjalistą i zamów e-receptę na rekomendowany przed niego lek.

Kiedy wskazane jest przyjmowanie leku Polpril?

Preparat Polpril sprawdza się przede wszystkim w terapii zaburzeń kardiologicznych, ale również w leczeniu chorób związanych z nerkami. Najczęściej stosuje się go w problemach z nadciśnieniem tętniczym, chorobami sercowo-naczyniowymi, niewydolnością serca oraz profilaktycznie po zawale serca, a także w kuracji chorych nerek.

Jak powinno stosować się tabletki lub kapsułki Polpril?

Polpril w formie kapsułek lub tabletek jest podawany doustnie. Można go przyjmować w trakcie posiłku lub między posiłkami – najlepiej o stałej porze. Liczba dawek zależy od typu i nasilenia objawów chorobowych, z powodu których lekarz zaleca rozpoczęcie kuracji. Podstawą do określenia dawkowania jest zawsze kondycja i stan narządów pacjenta, choroby towarzyszące i inne przyjmowane przez niego leki. W przypadku schorzenia jakim jest nadciśnienie tętnicze, należy przyjmować preparat przy jednoczesnym regularnym kontrolowaniu ciśnienia. Polpril może być jedynym lekiem stosowanym w terapii nadciśnienia lub jego działanie można wspomagać innymi preparatami – o tym decyduje specjalista. Zazwyczaj dawka początkowa to 2,5 mg ramiprylu w tabletce, bądź kapsułce, a po 2-4 tygodniach może być zwiększona dwukrotnie. Należy pamiętać, że dopuszczalna maksymalna dawka dobowa to 10 mg. Lek zaczyna działać w ciągu 1-2 godzin od podania, a największe stężenie substancji czynnej preparatu ma miejsce w ciągu 2-4 godzin od zażycia.

Kiedy nie powinno stosować się leku Polpril?

Przyjmowanie leku Polpril nie jest wskazane np. w przypadkach, kiedy pacjent nie toleruje substancji czynnej lub innych składników tabletek (kapsułek), ma obrzęk naczynioworuchowy, cierpi na obustronne zwężenie tętnic nerkowych, zmaga się z hipotonią. Dlatego ważne jest, aby podczas wywiadu lekarskiego przedstawić historię chorób, możliwe alergie i inne czynniki, które mogą być przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu. Z leku nie powinny również korzystać osoby w wielku poniżej 18 lat oraz kobiety w ciąży i matki karmiące.

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Polpril, tak jak inne leki o podobnym działaniu, może doprowadzić do powstania skutków ubocznych. Wśród nich można wyróżnić zaburzenia występujące bardzo rzadko, rzadko lub często. Ważne, aby przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu zapoznać się działaniami niepożądanymi, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjenci stosujący Polpril najczęściej mogą spotkać się ze skutkami ubocznymi w postaci bólów i zawrotów głowy, problemów z układem pokarmowym (nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia trawienia) i oddechowym (duszności, kaszel, zapalenie oskrzeli), a także z bólem i skurczem mięśni, zmęczeniem i osłabieniem. Niezbyt często u osób zażywających Polpril może wystąpić niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenie rytmu lub kołatanie serca. W przypadku wystąpienia trapiącej dolegliwości pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czy podczas lekoterapii przy użyciu Polprilu można spożywać alkohol?

Nie, nie należy łączyć leków na obniżenie ciśnienia krwi z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do nieprzewidzianych reakcji i wystąpienia skutków ubocznych. Spożywanie alkoholu może doprowadzić w dłuższym okresie do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i równoczesnego osłabienia działania substancji czynnej, co może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Czy w okresie przyjmowania leku Polpril można prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny?

Ponieważ jednym z często pojawiających się skutków ubocznych przyjmowania preparatu Polpril może być występowanie zawrotów głowy, utrudniające prowadzenie pojazdów lub obsługę maszyn, przed przystąpieniem do jednej z tych czynności, należy upewnić się, że organizm pacjenta dobrze reaguje na ten lek. Badania potwierdzają, że prawdopodobieństwo pojawienia się zawrotów głowy jest większe na początku kuracji oraz w momencie zwiększenia zalecanej dawki. W przypadku pojawienia się takiej dolegliwości należy odstąpić od zamiaru prowadzenia pojazdu lub obsługi maszyny.

Czy kobieta ciężarna lub karmiąca może zażywać Polpril?

Nie zaleca się przyjmowania preparatu Polpril przez kobietę ciężarną lub planującą ciążę, ponieważ nie udowodniono, że jego działanie jest w pełni bezpieczne dla płodu i organizmu przyszłej matki. Wiele wskazuje na to, że jego zażywanie w II i III trymestrze ciąży może być bardzo toksyczne. W przypadku stwierdzenia ciąży należy niezwłocznie przerwać stosowanie tabletek Polpril i jeśli lekarz wyrazi zgodę – wdrożyć inny lek o podobnym działaniu, którego bezpieczeństwo dla płodu zostało potwierdzone. Tabletek lub kapsułek Polpril nie należy również przyjmować w okresie laktacji, ponieważ nie ma dostatecznych danych, które pozwalają stwierdzić, że ich zażywanie przez matkę karmiącą jest w pełni bezpieczne.


Polpril (kapsułki twarde, tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na nadciśnienie Substancja czynna: ramipryl Dawka: 2,5 / 5 / 10 mg Opakowanie: 28 tabletek, 28 kapsułek twardych



E-recepta w 5 minut prosto na Twój telefon lub e-mail? To możliwe! Skorzystaj z wizyty lekarskiej online i odbierz swój kod do e-recepty.