Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy. Jak zmiany pogody wpływają na samopoczucie?

Meteopaci, czyli osoby wrażliwe na warunki pogodowe mogą reagować na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Objawia się to różnymi dolegliwościami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ciśnienie krwi a ból głowy! Nadwrażliwość […]

ciśnienie atmosferyczne a ból głowy

Meteopaci, czyli osoby wrażliwe na warunki pogodowe mogą reagować na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Objawia się to różnymi dolegliwościami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ciśnienie krwi a ból głowy!

Nadwrażliwość na zmiany pogody może objawiać się bólem głowy, stawów, zawrotami głowy, złym samopoczuciem, zwiększonym rozdrażnieniem. Meteopaci najczęściej i najintensywniej odczuwają zmianę pogody słonecznej, ciepłej i bezwietrznej na deszczową i wietrzną. Związane jest to z przejściem z wysokiego ciśnienia na niskie. Wahania ciśnienie niekorzystnie wpływają na osoby starsze oraz cierpiące z powodu nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Spadek ciśnienia atmosferycznego uznany został za jeden z czynników zwiększających u niektórych pacjentów drażliwość, czy objawy depresji. Jak radzić sobie z meteopatią? Czy istnieje skuteczny sposób na rozwiązanie problemu ciśnienie atmosferyczne a ból głowy?

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie

Wszelkie zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają na ludzkie samopoczucie. W wielu przypadkach reakcja organizmu następuje z wyprzedzeniem – często mówi się o bólu stawów zwiastującym zmianę w pogodzie (opady deszczu). Ciśnienie atmosferyczne w szczególny sposób oddziałuje na ciśnienie tętnicze krwi, co wyjątkowo dotkliwe odczuwają osoby cierpiące na nadciśnienie. Skoki ciśnienia wpływają również na układ nerwowy i hormonalny. Halny wiejący w górach oznacza gwałtowny spadek ciśnienia, co może wywoływać agresję i powodować zwiększoną drażliwość u niektórych osób. Istnieje teoria, według której właśnie w tym czasie dochodzi do zwiększonej ilości przestępstw, a także przyjęć do szpitali psychiatrycznych.

Niskie ciśnienie a dolegliwości

Spadek ciśnienia może powodować senność, potęgować uczucie zmęczenia. Przy niskim ciśnieniu tlen w sposób utrudniony przenika z pęcherzyków płucnych do krwi, co sprawia, że oddech staje się głębszy, a serce, aby podołać, musi zwiększać swoją wydajność. Obniżone ciśnienie może niekorzystnie wpływać na mężczyzn powodując zmniejszenie ilości testosteronu oraz produkcji spermy. To z kolei prowadzi do zwiększenia irytacji u panów i skutkuje stanami depresyjnymi.

Zobacz też  Zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, osłabienie – czego to objawy?

Wysokie ciśnienie atmosferyczne

Również wzrost ciśnienia atmosferycznego może niekorzystnie odbić się na samopoczuciu. Przede wszystkim skutkuje pojawieniem się dolegliwości bólowych. Wiele osób skarży się na ból głowy, migreny, trudności z oddychaniem. Może pojawić się nadmierne zmęczenie czy kłopoty z koncentracją. Wzrost ciśnienia atmosferycznego powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku nadciśnieniowców. W tym czasie mogą pojawić się kłopoty z krzepliwością krwi. Nieprzyjemne dolegliwości może potęgować wysoka temperatura powietrza latem lub silne mrozy zimą.

Zmiany ciśnienia atmosferycznego a choroby

Osoby, które zmagają się z różnego rodzaju chorobami również mogą reagować na nagłe zmiany pogody, a przede wszystkim skoki ciśnienia. Zazwyczaj nasilają one objawy schorzenia. Dotyczy to przede wszystkim chorujących zmagający się z problemami z układem oddechowym lub krążenia. Gwałtowne wahania ciśnienia mogą prowadzić m.in. do zawału serca lub udaru mózgu.

Zmiany ciśnienia – najczęstsza reakcja organizmu

U osób wrażliwych na zmiany pogody można zarejestrować pojawienie się określonych dolegliwości związanych np. ze wzrostem lub spadkiem ciśnienia. Do najczęstszych niekorzystnych objawów należą:

  • złe samopoczucie;
  • osłabienie;
  • nadmierna senność;
  • ból głowy;
  • ból kości, stawów, mięśni;
  • bezsenność;
  • skoki ciśnienia tętniczego;
  • rozdrażnienie, nerwowość, agresja;
  • spadek energii;
  • problemy z koncentracją;
  • zaburzenia rytmu serca (przyspieszona akcja);
  • epizod migreny z objawami towarzyszącymi (nudności, wymioty, nadwrażliwość).

Meteopatia najczęściej dotyczy osób starszych (po 60. roku życia) oraz kobiet, a także chorych przewlekle i z osłabioną odpornością organizmu. Osoby zmęczone, żyjące w pośpiechu i ciągłym stresie również mocniej odczuwają wszelkie zmiany pogody. Zapewne wynika to z faktu, że ich organizm jest osłabiony, pozbawiony odpowiedniej ilości odpoczynku.

Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy – jak sobie radzić?

Jak radzić sobie z niekorzystnym wpływem skoków ciśnienia na zdrowie i samopoczucie? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody? Przede wszystkim zalecane jest przyjmowanie preparatów z magnezem i witaminą B6, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, regulują rytm serca i działają uspokajająco. Warto też omówić z lekarzem suplementację potasu. Należy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę dostarczającą wskazane składniki. Zaleca się sięgać po banany, pomidory, buraki, szpinak, bataty. Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu (odwodnienie może powodować lub nasilać ból głowy). Wśród proponowanych napojów znajdują się np. uspokajające herbatki ziołowe. Przy zbyt niskim ciśnieniu można sięgnąć po kawę. Co jeszcze pomoże?

  • Spacer bądź delikatny trening;
  • odpoczynek, odpowiednia ilość snu;
  • preparaty z guaraną i żeń-szeniem;
  • krople walerianowe, melisa;
  • leki przeciwbólowe lub środki przepisane przez lekarza.
Zobacz też  Ból zęba i jego wpływ na bóle głowy 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Męczące dolegliwości migrenowe, wyjątkowo złe samopoczucie, gwałtowny skok ciśnienia u nadciśnieniowców powinny skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli przy każdej zmianie pogody czujesz się źle, a objawy nie pozwalają ci normalnie funkcjonować, zasięgnij porady specjalisty. Nie musisz wychodzić z domu, wystarczy skorzystać z możliwości, jaką jest konsultacja lekarska online. Opisz swoje dolegliwości, częstość ich występowania, nasilenie, powiedz, jak do tej pory radziłeś sobie w takich sytuacjach. Być może konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą dobrać skuteczną metodę na uśmierzenie bólu i zniesienie innych nieprzyjemnych symptomów.

Pamiętaj, że jeśli wartość ciśnienia w ciągu doby zmieni się o 8 hPa to w mniejszym lub większym stopniu odczuje to niemal każdy. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że niekiedy takie wahania mogą być niebezpieczne dla zdrowi i życia, dlatego szczególną troską należy otoczyć osoby chorujące i starsze. Jeśli cierpisz przy każdej zmianie pogody, spróbuj zastosować nasze wskazówki, a jeśli nie pomogą, porozmawiaj z lekarzem.

Na pogodę nie mamy żadnego wpływu, to ona wpływa na nas. Aby lepiej radzić sobie z przykrymi konsekwencjami tych nieuniknionych zmian, trzeba zadbać o siebie zdrowo się odżywiając i znajdując czas na solidny odpoczynek.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.