Silny ból nóg od kolan w dół? COVID mógł go wywołać! Ból mięśni, zakrzepica i inne objawy infekcji oraz powikłania po COVID-19

Koronawirus atakuje wiele narządów, stąd mnogość możliwych objawów – w tym silny ból nóg od kolan w dół. COVID to choroba wywoływana przez wirus SARS-CoV-2, który atakuje także śródbłonek naczyń […]

ból nóg od kolan w dół covid

Koronawirus atakuje wiele narządów, stąd mnogość możliwych objawów – w tym silny ból nóg od kolan w dół. COVID to choroba wywoływana przez wirus SARS-CoV-2, który atakuje także śródbłonek naczyń krwionośnych. Dowiedz się, jakie jeszcze objawy i powikłania powoduje!

Pacjenci skarżący się na silne bóle mięśni nóg, którzy po chwili otrzymują informację o zakażeniu koronawirusem, nie należą do rzadkości. Główne dolegliwości związane z COVID-19 to oczywiście gorączka, suchy kaszel, duszności, kłucie w klatce piersiowej oraz niewydolność oddechowa. Jednak przebieg infekcji wirusowej i następstwa choroby są zależne od wielu czynników. Praktycznie w każdym momencie do najczęstszych objawów może dojść silny ból nóg od kolan w dół – COVID może przyczyniać się do zmian zakrzepowych w tętnicach i żyłach. Kolejna możliwość to powikłanie w postaci reaktywnego zapalenia stawów. Zwykle ujawnia się ok. 4 tygodnie po ustąpieniu zakażenia, bez względu na jego przebieg.

Zakrzepica wywołuje ból nóg od kolan w dół – COVID sprzyja niewydolności naczyniowej na każdym etapie zakażenia SARS-CoV-2

Skąd u pacjentów ból i drętwienie nóg w związku z koronawirusem? Lekarze i naukowcy sądzą, że możliwość wystąpienia bólu nóg i stanów zapalnych zależy od stanu naczyń krwionośnych oraz powinowactwa komórek śródbłonka i wirusa SARS-CoV-2. Im większe podobieństwo w budowie konkretnej odmiany koronawirusa do struktury żył czy tętnic, tym bardziej rośnie ryzyko zmian zakrzepowo-zatorowych. W okresie pandemii pacjenci częściej niż wcześniej zgłaszali lekarzom problemy z bólem nóg od kolan w dół. COVID przyczynił się także do większej liczby pokrewnych problemów, w tym:

  • uczucia ciężkości;
  • obrzęku nóg;
  • opuchnięcia stopy i kostki;
  • pogorszenia ogólnej kondycji i wytrzymałości na wysiłek fizyczny.
Zobacz też  Powiększone węzły chłonne po COVID. PIMS i MIS-A w powikłaniach po COVID-19, dolegliwości po szczepieniu, objaw chłoniaka

Lekarze są zgodni. Antykoncepcja hormonalna i powikłania po COVID-19 zwiększają ryzyko powstania zakrzepu

A to tylko jeden z wielu czynników, które w połączeniu z wirusem SARS-CoV-2 sprzyjają rozwojowi nieprawidłowości. Zwłaszcza w ramach trombofilii wrodzonej – schorzenia uwarunkowanego genetycznie, które często przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Antykoncepcyjne środki hormonalne (najczęściej dwuskładnikowe) to nie jedyny czynnik, który wywołuje problemy z nadmierną krzepliwością krwi. Do tego dochodzą:

  • urazy mechaniczne;
  • zabiegi operacyjne;
  • zaawansowany wiek;
  • nadwaga, niestosowanie się do zdrowej diety;
  • palenie papierosów;
  • ciąża;
  • długotrwały brak ruchu:
  • leżenie w szpitalu;
  • praca siedząca.

Reaktywne zapalenie stawów u pacjentów z przebytym COVID-19. Objawy powikłania po koronawirusie

To choroba określana skrótem ReA. Powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego albo wirusowego w układzie pokarmowym, moczowo-płciowym lub oddechowym. W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia reaktywnego zapalenia stawów znajdują się mężczyźni w wieku 20–50 lat. Początkowo może przypominać łuszczycę. W formie przewlekłej ReA objawia się m.in. poprzez:

  • obrzęki i bóle stawów, zwłaszcza w obrębie palców i kończyn dolnych (pięty, kostki, kolana);
  • osłabienie;
  • częstomocz;
  • gorączkę;
  • długotrwałe bóle krzyża;
  • zapalenie spojówek;
  • afty;
  • wysypkę.

Ból nogi od kolana w dół lub łydki to wczesny sygnał, by udać się do lekarza. Reaktywne zapalenie stawów diagnozuje się poprzez morfologię krwi, badania moczu i stolca, a także RTG stawu, i analizę płynu stawowego pod kątem oznaczenia antygenu HLA B27. Metody leczenia zależą od zaawansowania choroby – COVID może ją wywołać lub nasilić.

Nie lekceważ bólu mięśni! Skonsultuj się ze specjalistą, zrób testy i badania – szybka diagnoza to skuteczniejsze leczenie

Brak sił i narastający ból nóg od kolan wzwyż mogą zwiastować poważne powikłania po COVID-19, w tym niebezpieczną zatorowość płuc. Należy bezwzględnie zachować czujność i nawet przy łagodnym przebiegu choroby systematycznie kontrolować stan organizmu. Objawy zakrzepicy wymagają potwierdzenia w diagnostyce. W pierwszej kolejności porozmawiaj z lekarzem – polecamy skorzystać z naszych konsultacji lekarskich online, w trakcie których otrzymasz fachowe porady medyczne i dowiesz się, jakie badania warto wykonać.

Zobacz też  Ile trwa gorączka przy COVID-19?

Ciepłe okłady, maści rozgrzewające i inne, domowe sposoby pomogą tylko na krótki. Oceną stanu pacjentów powinien zająć się zespół ekspertów, który wyda zalecenia do odpowiedniego leczenia i rekonwalescencji. W ramach rehabilitacji po COVIDzie warto też korzystać z usług fizjoterapeutów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.