» Strona główna » Ból nóg » Ból nóg wzdłuż piszczeli. Przyczyny, objawy i leczenie
Ból nóg wzdłuż piszczeli lub w pobliżu głównej kości podudzia może świadczyć o rozmaitych problemach zdrowotnych. Skuteczne leczenie jest możliwe dopiero po dokładnym rozpoznaniu. Sprawdź, kiedy występują dolegliwości bólowe w […]
Ból nóg wzdłuż piszczeli lub w pobliżu głównej kości podudzia może świadczyć o rozmaitych problemach zdrowotnych. Skuteczne leczenie jest możliwe dopiero po dokładnym rozpoznaniu. Sprawdź, kiedy występują dolegliwości bólowe w tej części kończyny dolnej!
Bolesności są objawem nieswoistym. Nie zawsze boli tam, gdzie znajduje się ich pierwotna przyczyna. Ból może promieniować lub przenosić się z innych części ciała. Te zjawiska są uwarunkowane pracą i budową układu nerwowego. Trzeba też zwracać uwagę na pozostałe symptomy – gorączkę, zaburzenia czucia, zaczerwienienia, obrzęk i wiele innych oznak. Bóle nogi wzdłuż piszczeli mogą pojawiać się tylko przy aktywności, w spoczynku albo dokuczać przez cały czas, z różną lub stałą intensywnością. Dla lekarza każda informacja od pacjenta jest ważna. Dlatego należy szczegółowo odpowiadać na pytania, niczego nie ukrywać.
Kość piszczelowa to największa część szkieletu w podudziu. Drugą strukturą kostną jest kość strzałkowa, położona nieco z tyłu i bocznie wobec niej. Struktury kostne mogą ulec różnego rodzaju uszkodzeniom – mikrourazom, pęknięciom, złamaniom – i chorobom, a nie zawsze można łatwo rozpoznać, której z nich dotyczy problem.
Następna z potencjalnych przyczyn to stan zapalny okostnej – błony pokrywającą zewnętrzną część kości, z wyjątkiem powierzchni stawowych. Nie można też całkowicie wykluczać kontuzji i zmian (w tym nowotworowych) w obrębie sąsiadujących z piszczelami:
Jeżeli ból nóg wzdłuż piszczeli jest równomierny, dotyczy obu kończyn, wskazuje to na niektóre choroby zapalne – kolejna możliwość to schorzenia kręgosłupa, które powodują uciskanie nerwu obwodowego. Warto wziąć L4 online i skonsultować się z lekarzem. Ustalenie rzeczywistej przyczyny może wymagać przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych.
Wśród najczęściej rozpoznawanych przypadłości, które objawiają się w ten sposób, specjaliści wymieniają:
Kontuzje i urazy mechaniczne wynikają nie tylko z gwałtownych uderzeń i trudnych do przewidzenia zdarzeń, ale też nieostrożności, złego przygotowania do wysiłku fizycznego albo niewłaściwego wyposażenia. Przed treningiem trzeba przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę i rozciąganie. Na zakończenie ćwiczeń również przyda się odpowiednia dawka stretchingu. Pamiętaj, że gdy otrzymasz zwolnienie lekarskie online, zapewne nie będziesz wychodzić z domu – spadnie forma, pogorszy się kondycja, waga znowu wzrośnie…
À propos masy ciała, ważnym elementem zdrowego trybu życia jest też prawidłowe odżywianie. Niedobory witamin i minerałów oraz nadmiar niezdrowej żywności mogą sprzyjać urazom oraz niektórym chorobom, które objawiają się bólem nogi wzdłuż piszczeli – np. osteoporozie, cukrzycy, zakrzepicy. Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo przeciążeń i urazów, to samo dotyczy ciąży. Poza tym lekarze radzą zwracać szczególną uwagę na:
Na początku lekarz zbiera wywiad medyczny – a jeśli wizyta odbywa się w przychodni, to przeprowadza się również badania przedmiotowe (fizykalne). Ostateczne potwierdzenie wstępnej diagnozy najczęściej przynoszą badania obrazowe, czyli RTG, MRI, TK albo USG. W razie podejrzenia chorób zapalnych wykonuje się również odpowiednie badania laboratoryjne.
Całkowite wyleczenie bólu nogi wzdłuż piszczela zależy od wyeliminowania jego pierwotnej przyczyny. Czasami potrzebna będzie operacja, innym razem rehabilitacja albo leczenie farmakologiczne. Jeżeli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, na które nie jest wymagana e-recepta, nie przynoszą ulgi, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Trzeba odwiedzić specjalistę także w przypadku poważniejszej kontuzji, współwystępowania ogólnych objawów chorób zapalnych i nasilania się bolesności.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.