Ból nóg wzdłuż piszczeli. Przyczyny, objawy i leczenie

Ból nóg wzdłuż piszczeli lub w pobliżu głównej kości podudzia może świadczyć o rozmaitych problemach zdrowotnych. Skuteczne leczenie jest możliwe dopiero po dokładnym rozpoznaniu. Sprawdź, kiedy występują dolegliwości bólowe w […]

ból nóg wzdłuż piszczeli

Ból nóg wzdłuż piszczeli lub w pobliżu głównej kości podudzia może świadczyć o rozmaitych problemach zdrowotnych. Skuteczne leczenie jest możliwe dopiero po dokładnym rozpoznaniu. Sprawdź, kiedy występują dolegliwości bólowe w tej części kończyny dolnej!

Bolesności są objawem nieswoistym. Nie zawsze boli tam, gdzie znajduje się ich pierwotna przyczyna. Ból może promieniować lub przenosić się z innych części ciała. Te zjawiska są uwarunkowane pracą i budową układu nerwowego. Trzeba też zwracać uwagę na pozostałe symptomy – gorączkę, zaburzenia czucia, zaczerwienienia, obrzęk i wiele innych oznak. Bóle nogi wzdłuż piszczeli mogą pojawiać się tylko przy aktywności, w spoczynku albo dokuczać przez cały czas, z różną lub stałą intensywnością. Dla lekarza każda informacja od pacjenta jest ważna. Dlatego należy szczegółowo odpowiadać na pytania, niczego nie ukrywać.

Bezpośrednie, najczęstsze przyczyny bólu nóg wzdłuż piszczeli

Kość piszczelowa to największa część szkieletu w podudziu. Drugą strukturą kostną jest kość strzałkowa, położona nieco z tyłu i bocznie wobec niej. Struktury kostne mogą ulec różnego rodzaju uszkodzeniom – mikrourazom, pęknięciom, złamaniom – i chorobom, a nie zawsze można łatwo rozpoznać, której z nich dotyczy problem.

Następna z potencjalnych przyczyn to stan zapalny okostnej – błony pokrywającą zewnętrzną część kości, z wyjątkiem powierzchni stawowych. Nie można też całkowicie wykluczać kontuzji i zmian (w tym nowotworowych) w obrębie sąsiadujących z piszczelami:

  • stawu kolanowego i skokowego;
  • mięśni;
  • ścięgien;
  • więzadeł;
  • nerwów;
  • naczyń krwionośnych.

Rezultaty rozpoznania tego samego objawu bywają skrajnie różne

Jeżeli ból nóg wzdłuż piszczeli jest równomierny, dotyczy obu kończyn, wskazuje to na niektóre choroby zapalne – kolejna możliwość to schorzenia kręgosłupa, które powodują uciskanie nerwu obwodowego. Warto wziąć L4 online i skonsultować się z lekarzem. Ustalenie rzeczywistej przyczyny może wymagać przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych.

Zobacz też  Rwący ból nóg – przyczyny, metody leczenia

Wśród najczęściej rozpoznawanych przypadłości, które objawiają się w ten sposób, specjaliści wymieniają:

  • złamania zmęczeniowe kości piszczelowej;
  • MTSS – zespół stresu przyśrodkowej krawędzi piszczeli;
  • zapalenia okostnej;
  • przeciążenia mięśni i ścięgien (tzw. shin splints);
  • skurcze, niedobór mikroelementów;
  • zespół ciasnoty powięzi;
  • zakrzepicę;
  • niewydolność żylną;
  • zespół usidlenia tętnicy podkolanowej;
  • dyskopatię w odcinku 
  • neuropatię cukrzycową.

Czynniki sprzyjające bólom nóg, w tym w okolicy kości piszczelowej

Kontuzje i urazy mechaniczne wynikają nie tylko z gwałtownych uderzeń i trudnych do przewidzenia zdarzeń, ale też nieostrożności, złego przygotowania do wysiłku fizycznego albo niewłaściwego wyposażenia. Przed treningiem trzeba przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę i rozciąganie. Na zakończenie ćwiczeń również przyda się odpowiednia dawka stretchingu. Pamiętaj, że gdy otrzymasz zwolnienie lekarskie online, zapewne nie będziesz wychodzić z domu – spadnie forma, pogorszy się kondycja, waga znowu wzrośnie…

À propos masy ciała, ważnym elementem zdrowego trybu życia jest też prawidłowe odżywianie. Niedobory witamin i minerałów oraz nadmiar niezdrowej żywności mogą sprzyjać urazom oraz niektórym chorobom, które objawiają się bólem nogi wzdłuż piszczeli – np. osteoporozie, cukrzycy, zakrzepicy. Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo przeciążeń i urazów, to samo dotyczy ciąży. Poza tym lekarze radzą zwracać szczególną uwagę na:

  • niewygodne, niestabilne obuwie;
  • nieprawidłową postawę ciała;
  • długie utrzymywanie jednej pozycji;
  • wrodzone i nabyte wady anatomiczne stopy, kręgosłupa;
  • nieleczone urazy.

Ból nóg wzdłuż piszczeli nie daje spokoju? Skonsultuj się z lekarzem!

Na początku lekarz zbiera wywiad medyczny – a jeśli wizyta odbywa się w przychodni, to przeprowadza się również badania przedmiotowe (fizykalne). Ostateczne potwierdzenie wstępnej diagnozy najczęściej przynoszą badania obrazowe, czyli RTG, MRI, TK albo USG. W razie podejrzenia chorób zapalnych wykonuje się również odpowiednie badania laboratoryjne.

Całkowite wyleczenie bólu nogi wzdłuż piszczela zależy od wyeliminowania jego pierwotnej przyczyny. Czasami potrzebna będzie operacja, innym razem rehabilitacja albo leczenie farmakologiczne. Jeżeli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, na które nie jest wymagana e-recepta, nie przynoszą ulgi, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Trzeba odwiedzić specjalistę także w przypadku poważniejszej kontuzji, współwystępowania ogólnych objawów chorób zapalnych i nasilania się bolesności.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.