Ból serca po alkoholu – co to za objaw?

Ból serca po alkoholu ma związek z zaburzeniami rytmu, z jakim bije ten organ. Alkohol ma bardzo negatywny wpływ na całe ciało. Szczególnie cierpi właśnie serce i wątroba. Często słyszy się jednak opinie mówiące, że niewielkie dawki alkoholu mają pozytywny wpływ na działanie układu sercowo-naczyniowego. Czy to prawda? Dowiedz się już teraz!

ból serca po alkoholu

Nadużywanie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Substancja ta wpływa na zwiększenie śmiertelności i zachorowalności u pacjentów cierpiących na zaburzenia rytmu serca. Ból serca po alkoholu ma związek właśnie ze zmiennością rytmu bicia serca. Szacuje się, że osoby po 50. roku życia są o ponad 70% bardziej narażone na zgon na skutek problemów z sercem. Wynika to między innymi z faktu, że zaburzenia akcji serca mogą prowadzić do wystąpienia arytmii podczas reanimacji, ponieważ impulsy elektryczne nie mogą prawidłowo przejść przez serce.

W jaki sposób alkohol działa na serce?

Część badań dowodzi, że niektóre rodzaje alkoholu mogą mieć pozytywny wpływ na serce. Nie wszyscy specjaliści się z tym zgadzają i środowisko lekarskie jest raczej podzielone. Większość zwolenników teorii mówiącej o pozytywnym działaniu alkoholu sugeruje, że najlepsze dla serca będzie czerwone wino, inni są z kolei zdania, że rodzaj alkoholu nie ma znaczenia. Należy jednak pamiętać, że pozytywny wpływ na organizm będą miały jedynie niewielkie dawki alkoholu. Nie można spożywać alkoholu etylowego codziennie, bo będzie on miał negatywny wpływ na działanie organizmu. Ból serca po alkoholu to jeden z objawów nadużycia napojów wyskokowych.

Alkohol a nadciśnienie tętnicze

Nawet niewielka dawka alkoholu podnosi ciśnienie tętnicze. Pacjenci cierpiący na nadciśnienie powinni więc całkowicie usunąć napoje procentowe ze swojego życia. Podwyższone ciśnienie po alkoholu objawia się:

  • bólem głowy o charakterze uciskowym;
  • trudnościami ze złapanie oddechu;
  • zawrotami głowy;
  • zmęczeniem;
  • problemami ze snem;
  • zdenerwowaniem;
  • krwotokami z nosa;
  • kołataniem serca.

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, to nie pij alkoholu i regularnie przyjmuj leki. Jeżeli nie możesz udać się do lekarza po receptę, rozwiązaniem dla ciebie może być e-recepta online!

Zobacz też  Bezsenność po alkoholu – jak alkohol wpływa na sen?

Ból serca po alkoholu a zmienność rytmu

Picie alkoholu może zaburzać pracę serca. Substancja ta w znacznym stopniu wpływa na pracę układu sercowo naczyniowego i może prowadzić do przyspieszenia akcji serca i wspomnianego wcześniej wzrostu ciśnienia krwi. Zbyt duża ilość przyjętego alkoholu w niektórych wypadkach prowadzi do kołatania serca, potliwości oraz uczucia gorąca połączonego z zaczerwienieniem skóry. Jeżeli odczuwasz tego rodzaju objawy, to najlepiej będzie, jeżeli przejdziesz na abstynencję.

Przyspieszone tętno, osłabienie mięśnia sercowego, arytmia oraz wysokie ciśnienie mogą znacznie zwiększyć szansę na wystąpienie zawału serca i udaru mózgu. Ból serca po alkoholu może pojawić się w wyniku zmienności rytmu serca. Picie dużych ilości napojów alkoholowych prowadzi do epizodów tachykardii, czyli częstoskurczu. Alkohol jest także jedną z głównych przyczyn występowania kardiomiopatii rozstrzeniowej ciężkiej, która jest chorobą nieuleczalną prowadzącą do niewydolności serca.

Unikaj alkoholu, gdy cierpisz na choroby sercowo-naczyniowe. Tylko w ten sposób unikniesz pogłębienia się twojego schorzenia. Pamiętaj, że serce to jeden z najważniejszych organów w twoim organizmie, więc dbaj o nie. Jeżeli odczuwasz jakieś negatywne objawy, których przyczyną mogą być problemy sercowe, to udaj się do lekarza. Jeżeli nie możesz iść osobiście, skorzystaj z konsultacji online. Lekarz zdecyduje wtedy, czy jest konieczność wizyty w gabinecie. Podczas rozmowy możesz również otrzymać L4 online, żeby móc wypocząć.

Zawał serca a ból

Bólu serca po alkoholu nie należy lekceważyć, ponieważ może on świadczyć o zawale mięśnia sercowego. Zawał ma miejsce, gdy zmniejszeniu lub całkowitemu odcięciu ulega tętnica dostarczająca tlen do serca. Dzieje się tak między innymi wtedy, gdy stopniowo gromadzący się tłuszcz zwęża tętnice wieńcowe. Spożywanie alkoholu może sprawić, że we krwi będzie więcej tłuszczu. Szczególnie uważać muszą osoby, które mają wysoki poziom złego cholesterolu.

Zobacz też  Ból w lewym boku po alkoholu

Jeżeli cierpisz na choroby sercowe, musisz regularnie się badać. W przypadku złego samopoczucia idź do lekarza. Ten objaw nie musi oznaczać, że z organizmem dzieje się coś złego, ale lepiej być przezornym. Od lekarza możesz otrzymać L4. Zwolnienie lekarskie online to bardzo szybki i wygodny sposobów na otrzymanie kilku dni wolnego ze względu na stan zdrowia.

Ból serca po alkoholu może być objawem wielu schorzeń. Jeżeli nie ustępuje to pilnie udaj się do lekarza. Szybka diagnoza może uratować ci życie!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.