» Strona główna » Ból brzucha » Ból brzucha ze stresu – dlaczego z nerwów boli brzuch? Jak radzić sobie z dolegliwością?
Ból brzucha ze stresu to konsekwencja zwiększenia ilości soków żołądkowych i uwrażliwienia błony śluzowej żołądka na ich działanie. Skutkami są pieczenie, ściśnięcie i dolegliwości bólowe. Długotrwały stres może prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej. Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Stres jest naturalnym zjawiskiem i towarzyszy nam każdego dnia. Niekiedy pobudza do działania, w innych sytuacjach wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet prowadzi do rozwoju poważnych schorzeń. Bóle brzucha na tle nerwowym są powszechnym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetów lekarskich. Poza epizodami bólu obserwują zaparcia, biegunki, nudności, brak apetytu. Jeśli problem nie jest nasilony, można próbować leków rozkurczowych, naparów ziołowych, technik relaksacyjnych. W trudniejszych sytuacjach konieczna jest pomoc specjalisty, który może przepisać tabletki uspokajające. Niezależnie od sytuacji należy nauczyć się radzić sobie ze stresem, znaleźć sposób na wyciszenie i ukojenie nerwów.
W sytuacji stresowej w organizmie podnosi się poziom hormonów stresu – adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny. Skutkiem jest szereg zmian zachodzących w ludzkim ciele – podniesienie ciśnienia krwi, wzrost napięcia mięśniowego, zwiększenie ilości wydzielanych soków żołądkowych, uwrażliwienie błony śluzowej żołądka na działanie soków. Na nadmierny stres reaguje cały organizm. Jednym z objawów jest właśnie ból brzucha. Jednocześnie mogą występować mdłości, wymioty, biegunki lub zaparcia (spowolnienie lub przyspieszenie pasażu jelitowego). Tego rodzaju ból określany jest jako psychosomatyczny. Przewlekły stres może prowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń.
Długotrwały stres skutkuje pojawieniem się objawów żołądkowo-jelitowych. Z czasem może dojść do rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit, nadwrażliwości jelita grubego, czy też zespołu jelita drażliwego. Są to choroby, które w wielu przypadkach wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Gdy boli cię brzuch i podejrzewasz, że przyczyną może być nadmierne napięcie nerwowe, skonsultuj się z lekarzem – na początek może to być konsultacja przez internet. Specjalista zbierze wywiad, udzieli wskazówek, jak radzić sobie ze stresem i dolegliwościami. Jeśli to konieczne, wystawi L4 online i zostanie przez niego wypisana e-recepta na niezbędne leki. Być może przyczyna dolegliwości jest inna i warto wykonać podstawowe badania (USG jamy brzusznej, badania z krwi).
Na negatywne skutki stresu narażone są szczególnie osoby ambitne, stawiające sobie wysokie wymagania, nieumiejące odpoczywać, z zaburzeniami nerwowymi, słabe psychicznie. Ból brzucha to tylko jeden z objawów nadmiernego stresu. Dodatkowo pojawia się niestrawność – uporczywe wzdęcia, kolki, nadmiar gazów, uczucie pełności w brzuchu, pieczenie w przełyku, odbijanie. Pod wpływem stresu u części osób dochodzi do znacznego obniżenia apetytu, u innych pojawia się konieczność sięgania po słodkie przekąski (tzw. zajadanie stresu). Bólowi brzucha związanemu ze stresem mogą towarzyszyć mdłości, wymioty, a nawet gorączka.
Przyczyną bólu brzucha może być stres, ale także istniejąca choroba, której objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu. Ból brzucha może wskazywać na zapalenie jelit, choroby dróg żółciowych, trzustki, wątroby. Pojawiający się w nadbrzuszu świadczy niekiedy o chorobach płuc lub serca. Dolegliwości oznaczają nie tylko problemy z układem pokarmowym – skurcze i ból pojawiają się przed miesiączką i w trakcie krwawienia, a także w ciąży. Ból brzucha jest również objawem chorób układu moczowego np. zapalenia pęcherza moczowego lub kamicy nerkowej.
Powtarzający się ból o dużym nasileniu wymaga wykonania badań – właściwa diagnoza umożliwi podjęcie leczenia. Trzeba pamiętać, że wiele schorzeń może objawiać się bólem brzucha i problemami trawiennymi. Niekiedy dolegliwości są tak uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji konieczne będzie L4 (np. zwolnienie lekarskie online).
Ból brzucha z nerwów może znacznie utrudnić wykonywania codziennych czynności. Warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z nadmiernymi emocjami. Pomocne będą techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna, odpoczynek, odpowiednia ilość snu. Konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych – dobrze jest zwrócić uwagę na codzienne posiłki, ich jakość, częstotliwość. Można również sięgnąć po herbatki ziołowe z rumianku, mięty, melisy, szałwii, a także po ekstrakt z kozłka lekarskiego oraz magnez. Kluczowe jest, by nieco zwolnić tempo życia.
Być może wymienione metody nie sprawdzą się i niezbędna będzie wizyta u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Stresujące sytuacje, jeśli następują często, mogą prowadzić do rozwoju depresji, którą należy leczyć. Skuteczne będą preparaty:
W przypadku bolesnych miesiączek sprawdzą się leki rozkurczowe (np. No-Spa), ciepłe okłady, masaże z olejkiem lawendowym.
Ból brzucha ze stresu to częsta przypadłość. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, warto szukać pomocy lekarza. Problemów ze zdrowiem nie należy bagatelizować i trzeba pamiętać, że ból bywa pierwszym objawem choroby.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.