Ból brzucha po jedzeniu to nie tylko zatrucie! Jakie choroby dają takie objawy?

Co może oznaczać ból brzucha po jedzeniu? Wśród przyczyn można wymienić niegroźne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak również poważne choroby. Mówimy, jak interpretować takie objawy.

ból brzucha po jedzeniu

Ból brzucha po jedzeniu jest objawem, który pojawia się w różnych sytuacjach. Towarzyszy zwykłemu przejedzeniu czy zatruciu pokarmowemu, ale może świadczyć również o poważnych dolegliwościach. Niekiedy występuje z dodatkowymi symptomami, stanowiącymi pewną podpowiedź co do pierwotnego podłoża tej przypadłości. Jeśli objawy bólowe po jedzeniu mają charakter nawracający, należy skonsultować ten problem z lekarzem.

Ból brzucha po jedzeniu – najczęstsze przyczyny bólu

Problem, jakim jest ból brzucha po jedzeniu, to bardzo częsta przypadłość. Można śmiało założyć, że każdy człowiek chociaż raz w życiu odczuwał podobne symptomy ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli dolegliwości bólowe pojawiają się zaraz po jedzeniu, zwykle wiążą się z bezpośrednio z posiłkiem. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na świeżość oraz jakość produktów, a także sposób ich spożywania. W takie sytuacji pomogą leki, których zdobycie ułatwia e-recepta. Jednak ból brzucha po posiłku może świadczyć również o chorobach układu pokarmowego, chorobie wrzodowej oraz różnego rodzaju nietolerancjach.

Objawy towarzyszące tej dolegliwości

Kiedy ból pojawia się po spożyciu posiłku, mogą towarzyszyć mu dodatkowe objawy. To istotna informacja, które może przysłużyć się późniejszej diagnostyce. Z tego powodu warto obserwować reakcje swojego organizmu. Uwagę powinny zwrócić między innymi:

  • nudności i wymioty;
  • skurcze brzucha;
  • uczucie pieczenia w podbrzuszu;
  • gazy oraz wzdęcia;
  • twardość powłok brzusznych;
  • biegunka.

Ból brzucha po jedzeniu a dieta

Najbardziej powszechną przyczyną bólu brzucha po jedzeniu jest sposób spożywania posiłków oraz ich jakość. Ludzie coraz częściej sięgają po przetworzoną żywność, zawierającą sztuczne barwniki oraz konserwanty. Do tego dochodzi zbyt szybkie jedzenie – pochłanianie zbyt dużych ilości pokarmu w krótkim czasie. Aby nie narażać się na problemy trawienne, trzeba poświęcić na tę czynność przynajmniej kilkanaście minut. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuty i rozdrobniony, ponieważ połykanie dużych kawałków powoduje ich zaleganie. To z kolei przyczynia się do podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit, co jest dość bolesne.

Zobacz też  Ból brzucha pod mostkiem na środku – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Ból brzucha po jedzeniu wywołany niestrawnością

Ból brzucha, który pojawia się po posiłku, to charakterystyczny objaw niestrawności. Jest wynikiem spożywania ciężkostrawnych, tłustych potraw – zazwyczaj w dużej ilości. Dyskomfort zlokalizowany bywa głównie w nadbrzuszu. Oprócz tego pacjent skarży się także na zgagę i pieczenie w tej okolicy, wzdęcia, a także uczucie pełności. Niekiedy dolegliwości są tak silne, że chory nie może normalnie funkcjonować. W takiej sytuacji warto wykorzystać L4 online, które pozwoli pacjentowi w spokoju odzyskać pełnię sił.

Ból brzucha występujący po posiłku – zatrucie pokarmowe

Inna sytuacja, kiedy występuje ból brzucha po jedzeniu, to zatrucie pokarmowe. Pojawia się w wyniku spożycia nieświeżego jedzenia, a także zakażenia bakteriami lub wirusami. Dzieje się tak, kiedy nie zostaje zachowana higiena rąk podczas przygotowywania posiłku. Również produkty spożywcze mogą przenosić patogeny, dlatego należy poddawać je obróbce termicznej oraz myć przed podaniem. Typowe objawy zatrucia pokarmowego to nie tylko ból brzucha, ale również gorączka, wymioty oraz biegunka po jedzeniu.

Ból brzucha po jedzeniu – nietolerancje

Nie potrzeba jednak obfitego posiłku, by odczuwać ból zlokalizowany w jamie brzusznej. Jeśli jest to reakcja na konkretny składnik diety, możemy mówić o nietolerancji pokarmowej lub alergii. Są to niebezpieczne przypadłości, nasilające się właśnie po jedzeniu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza oraz rozpoznanie bezpośredniej przyczyny. Należy pamiętać, że reakcje alergiczne mogą prowadzić do niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia pokarmowa

Ból żołądka i jelit może być objawem alergii pokarmowej. To sytuacja, kiedy organizm odbiera jedzenie jako substancję szkodliwą, przed którą musi się bronić. Alergenami mogą być m.in. orzechy, pszenica, jaja, nabiał czy owoce morza – należy je bezwzględnie wyeliminować z diety. Zwracające uwagę symptomy to nie tylko silny ból brzucha po kontakcie z nimi, ale także reakcje skórne. Po spożyciu niebezpiecznego pokarmu może pojawiać się pokrzywka kontaktowa. Jednak objawami, które budzą największy lęk, są duszności, a także obrzęki języka, przełyku i dróg oddechowych.

Celiakia

Celiakia to przewlekła nietolerancja glutenu, który znajduje się zbożach, takich jak pszenica, jęczmień oraz żyto. Chorzy muszą podchodzić ostrożnie także do owsa, ponieważ nie szkodzi jedynie ten pochodzący z certyfikowanych upraw. Wskutek reakcji na gluten tworzą się stany zapalne, które później wywołują uszkodzenia błony śluzowej oraz zanik kosmków jelitowych. Stan chorobowy, toczący się w jelitach, przyczynia się do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych. To z kolei objawia się bólem brzucha po jedzeniu.

Nietolerancja laktozy

Podobne objawy towarzyszą również nietolerancji laktozy. Przyczyną tej przypadłości jest niedobór laktazy, enzymu potrzebnego do rozkładania cukrów obecnych w mleku oraz jego produktach. Tego rodzaju pokarmy nie mogą więc zostać prawidłowo strawione, przez co zalegają w jelitach, fermentując. Reakcją organizmu na ten stan są wzdęcia, gazy, biegunka oraz bóle brzucha, które zaczynają dokuczać po około godzinie od spożycia posiłku zawierającego mleko lub jego pochodne.

Zobacz też  Ból brzucha rano po przebudzeniu – objawy, przyczyny, leczenie

Dolegliwości po zjedzeniu posiłku – zespół jelita drażliwego

Symptom może świadczyć także o zespole jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome). Choroba atakuje jelito grube, a jej przyczyn upatruje się głównie w czynnikach psychicznych. Według specjalistów IBS dotyka osoby narażone na przewlekły stres, ale powodem zachorowania może być również infekcja żołądkowo-jelitowa. Charakterystyczne objawy tego zespołu to nie tylko ból brzucha po jedzeniu, ale również biegunki i stolec o zmiennej konsystencji, a także uczucie niepełnego wypróżnienia.

Choroby zapalne jelit

Ból brzucha towarzyszy chorobom zapalnym, które toczą się w obrębie układu pokarmowego. Zaliczamy do nich przede wszystkim nieswoiste zapalenia jelit. Wśród nich wyróżnia się dwie główne choroby:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna).

Ból brzucha po jedzeniu – zapalenie żołądka

Bólem brzucha po jedzeniu objawia się też zapalenie żołądka. W przebiegu choroby pojawia się obrzęk błony śluzowej oraz stan zapalny, a do charakterystycznych symptomów należą także osłabienie, nudności i wymioty. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, ale także nieprawidłowe przeżuwanie pokarmów, nadużywanie leków albo alkoholu. Nie należy bagatelizować tych symptomów, ponieważ mogą pojawić się powikłania. Należą do nich wrzody żołądka, a nawet krwawienia z przewodu pokarmowego.

Ból brzucha po jedzeniu a zapalenie trzustki

Bólem brzucha po posiłku objawia się także zapalenie trzustki. Ataki następują przede wszystkim po zjedzeniu tłustych oraz ciężkostrawnych potraw. Dolegliwości bólowe ogniskują się w górnej i środkowej części jamy brzusznej, a także promieniują do pleców. Towarzyszą im dreszcze, gorączka oraz zaparcia, rzadziej pojawiają się wymioty oraz wzdęcia. Zapalenie trzustki jest niebezpieczną przypadłością, która wymaga odpowiedniego leczenia. Warto też wykorzystać zwolnienie lekarskie online.

Ból brzucha wywołany kamicą pęcherzyka żółciowego

Ból brzucha po jedzeniu u osób dorosłych może być wywołany także schorzeniem pęcherzyka żółciowego. Atak kamicy najczęściej wywołują obfite, tłuste posiłki. Towarzyszy im kolkowy ból, zlokalizowany po prawej stronie brzucha (w podżebrzu), który promieniuje do pleców i barku. Inne symptomy to wzdęcia, nudności i wymioty, a także żółtaczka. Postępowanie wymaga podania leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Można to zrobić w formie doustnej, ale jeśli pacjent zwraca, wtedy jedynym rozwiązaniem pozostają zastrzyki dożylne.

Jak diagnozować ból brzucha?

Jak widać, ból brzucha po jedzeniu może być zwiastunem wielu różnych dolegliwości. Jeśli symptom nawraca albo utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Pierwszym krokiem będzie przeprowadzanie wywiadu oraz wykonanie badań fizykalnych. Pomocne mogą okazać się również badania laboratoryjne (np. morfologia krwi). Jednak jeśli lekarz podejrzewa rozwój stanu zapalnego lub inną dysfunkcję przewodu pokarmowego, należy wykonać badania obrazowe. Najczęściej jest to endoskopia górnego odcinka układu pokarmowego oraz USG jamy brzusznej. Aby wykluczyć alergię pokarmową, trzeba udać się do alergologa, by wykonać odpowiednie testy.

Zobacz też  Ból brzucha przy kaszlu – najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie bólu brzucha

Ból brzucha po jedzeniu nie jest chorobą, a objawem towarzyszącym innym przypadłościom. Aby pozbyć się tego symptomu, należy określić pierwotną przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię. Jeśli powodem będzie źle dobrana dieta, wówczas warto odwiedzić dietetyka, by ułożyć lekkostrawny jadłospis. W innych przypadkach lekarz na pewno zaleci farmakoterapię lub antybiotykoterapię.

Leki pomocne w uśmierzaniu bólu

W uśmierzaniu dolegliwości bólowych najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe. Do polecanych środków należą między innymi:

Ból brzucha po jedzeniu jest symptomem, którego nie należy lekceważyć. Mimo że często stanowi wynik niewłaściwych wyborów żywieniowych, może oznaczać poważne choroby. Właśnie z tego względu warto zdiagnozować tę przypadłość, by w razie konieczności szybko wdrożyć skuteczne leczenie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.