» Strona główna » Covid-19 » Jakie symptomy daje COVID? Biegunka i ból brzucha są objawem zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2!
Wraz z nowymi wariantami koronawirusa pojawiają się kolejne symptomy COVID. Biegunka oraz inne dolegliwości jelitowe są bardzo częste przy zakażeniu SARS-Cov-2 typu Omikron. Wystąpienie tych objawów zawsze powinny być konsultowane […]
Wraz z nowymi wariantami koronawirusa pojawiają się kolejne symptomy COVID. Biegunka oraz inne dolegliwości jelitowe są bardzo częste przy zakażeniu SARS-Cov-2 typu Omikron. Wystąpienie tych objawów zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.
Omikron to nowa mutacja koronawirusa, przy której rzadziej występują objawy do tej pory uważane za typowe. Dotyczy to przede wszystkim utraty węchu i smaku – niemal od początku pandemii świadczyły one o zachorowaniu na COVID. Biegunka jest tym objawem koronawirusa, o jakim cierpiące na niego osoby wspominają coraz częściej.
Dolegliwość była dość powszechna nawet przed pandemią COVID. Biegunka jest jedną z dolegliwości układu pokarmowego, a jej przyczynę stanowi infekcja bakteryjna lub wirusowa. Można o niej mówić, jeśli chory przynajmniej trzy razy w ciągu doby odwiedził toaletę, by oddać stolec (zwykle w formie półpłynnej lub płynnej). Jeśli zmagasz się z tym problemem, na pewno trudno ci pracować – na naszej stronie możesz uzyskać e-zwolnienie lekarskie (L4), kilka dni wolnego pomoże ci dojść do siebie. Rozwolnieniu mogą towarzyszyć także inne problemy ze strony układu trawiennego, ale nie tylko:
Objawy mijają najczęściej po jednym dniu, chociaż w ostrej formie mogą utrzymywać się nawet 2 tygodnie. Natomiast jeśli występują jeszcze dłużej, wtedy mogą być sygnałem przewlekłych dolegliwości układu pokarmowego. Oprócz tego biegunka bywa też symptomem groźnych przypadłości, jak na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy rak.
Jak wspomnieliśmy, rozwolnienie wywoływane jest przez bakterie i wirusy – więc również przez koronawirusy takie jak SARS-Cov-2. Specjaliści z zakresu gastroenterologii podkreślają również, że przyczyną może być stosowane leczenie. Leki przeciwwirusowe oraz antybiotyki wpływają na naruszenie mikrobioty jelitowej, a tym samym wywołują dolegliwości gastryczne. Dlatego terapię warto uzupełniać o probiotyki.
Jak przejawia się rozwolnienie przy COVID? Biegunka towarzysząca pacjentom z COVID-19 może być jednym z pierwszych symptomów zakażenia. Objawy ze strony układu oddechowego pojawiają się nawet 14 dni później! Warto więc zwracać uwagę na wszystkie sygnały, które wysyła organizm i w razie konieczności zgłaszać się na test. Tym bardziej że symptomy u chorych na COVID-19 są podobne jak w przypadku grypy żołądkowej. Co więc powinno zwrócić szczególną uwagę, zapalając w głowie lampkę alarmową? To przede wszystkim liczba wypróżnień, która przy koronawirusie dochodzi do 10 w ciągu doby. Przy zarażeniu SARS-Cov-2 biegunka miała charakter wodnisty i utrzymywała się od 1 do 9 dni. Jednym z objawów jej towarzyszących była również krew obecna w stolcu. Jednym ze skutków ubocznych jest możliwość wystąpienia schorzenia nazywanego krwotocznym zapaleniem jelita grubego.
Zakażenie koronawirusem u osób dorosłych przebiega nieco inaczej niż u dzieci. Typowe objawy są bardzo ograniczone, a zazwyczaj prawie nie występują. Wirus stanowi zagrożenie przede wszystkim dla maluchów – noworodków oraz niemowląt. W ich przypadku bardzo łatwo przechodzi od braku objawów do ciężkiego przebiegu COVID-19, więc jeśli dziecko ma stwierdzonego koronawirusa, należy je obserwować. Według pediatrów w przypadku dzieci trudniej stwierdzić tę chorobę, ponieważ w ich przypadku biegunka, wymioty i nudności mogą stanowić jedyny objaw zakażenia. Rzadko kto wiąże je właśnie z tą chorobą.
Obecnie dominuje wariant koronawirusa zwany Omikronem. Właśnie w jego wypadku zachorowaniom na COVID-19 częściej niż wcześniej towarzyszy rozwolnienie. To jednak tylko jeden z symptomów, jakim objawia się ta mutacja. Zazwyczaj przypominają one przeziębienie – pojawia się ogólne osłabienie, zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, katar i kaszel. W takiej postaci choroby można ją zwalczyć w domu, stosując się do zaleceń lekarza. Jednak jeśli pojawi się duszność, wtedy może dojść do ostrej niewydolności oddechowej i konieczna jest hospitalizacja. Warto przypomnieć, że w przypadku Omikrona spada częstość występowania utraty węchu lub smaku. Przestaje to być najbardziej charakterystyczny objaw COVID-19, więc z tego powodu biegunka i wymioty powinny stanowić powód wykonania testu potwierdzającego obecność koronawirusa. Powinny tego pilnować przede wszystkim osoby starszym wieku oraz zmagające się z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca.
Jeśli jest to wynik COVID, biegunka nie może być leczona tradycyjnymi lekami na tę przypadłość. W najlepszym wypadku nie będą skuteczne, w najgorszym doprowadzą do cięższego przebiegu COVID-19. Jak więc można złagodzić tak bardzo dokuczliwe objawy? Terapia zwykle ogranicza się do ich łagodzenia – najczęściej podaje się elektrolity, trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, pomocne będą też probiotyki. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać podanie kroplówki. Przebywając w domu, warto zadbać o odpowiednią dietę. Specjaliści rekomendują produkty zawierające skrobię (gotowany ryż, ziemniaki, pszenny makaron), a także chude mięso. Natomiast na liście zakazanych przysmaków znajdują się:
Oficjalnie koronawirus towarzyszy nam od marca 2020 r. Właśnie wtedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła światową pandemię. Może się więc wydawać, że wszyscy doskonale wiedzą, jak skutecznie ochronić się przed zarażeniem – mimo wszystko nadal stwierdza się kolejne przypadki. W trosce o siebie i swoich zagrożonych bliskich najlepiej przyjąć wszystkie zalecane dawki szczepionki. Oprócz tego cały czas warto zachowywać dystans społeczny, a w miejscach publicznych nosić maseczkę. Obecny wariant przenosi się łatwiej niż poprzednie, więc tym ważniejsze jest częste mycie rąk.
W przypadku COVID biegunka stanowi jeden z coraz częściej pojawiających się objawów. Jest to niezwykle dokuczliwa przypadłość, która wyłącza chorego z możliwości codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj występuje najwcześniej – o jakieś 2 tygodnie poprzedza symptomy ze strony układu oddechowego – dlatego warto prewencyjnie wykonać test na obecność wirusa SARS-Cov-2.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.