Dzień wolnego na szczepienie przeciwko covid-19 – czy przysługuje pracownikowi?

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego od pracy w związku ze szczepieniem? Czy pracownik musi wykorzystać urlop wypoczynkowy? Przeczytaj, czy należy ci się dzień wolnego na szczepienie przeciwko covid-19! […]

dzień wolnego na szczepienie

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego od pracy w związku ze szczepieniem? Czy pracownik musi wykorzystać urlop wypoczynkowy? Przeczytaj, czy należy ci się dzień wolnego na szczepienie przeciwko covid-19!

Szczepienia to procedura, która co prawda nie zajmie ci dużo czasu, ale może spowodować gorsze samopoczucie, negatywne skutki uboczne. Co więcej, często przeprowadzane są w godzinach pracy, co oznacza, że potrzebny ci albo wolny dzień, albo kilka godzin. W takiej sytuacji musisz skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub na żądanie, które wymagają zgody przełożonego. Dodatkowy dzień wolny przysługuje jedynie w sytuacji wykonywania obowiązkowych badań lekarskich okresowych. Pracodawca ma jednak możliwość wprowadzenia własnych regulacji w tym zakresie – w regulaminie może znaleźć się zapis, iż przysługuje im dzień wolnego na szczepienie np. przeciwko covid-19.

Wolne na szczepienie dla pracownika

Pracownik, który chce się zaszczepić i nie ma możliwości stawić się tego dnia w pracy, musi skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub urlopu na żądanie. W obu tych przypadkach wymagana jest zgoda przełożonego. Jeśli po szczepieniu czujesz się źle, obserwujesz u siebie skutki uboczne – pojawiła się gorączka, objawy grypopodobne, powinieneś pozostać w domu. Nie musisz jednak wykorzystywać urlopu, a przedstawić pracodawcy L4. Umów się na konsultację telefoniczną ze specjalistą i opisz objawy poszczepienne. Dzięki naszemu serwisowi szybko i bez problemu otrzymasz e-zwolnienie lekarskie, które automatycznie zostanie przesłane do twojego zakładu. Czas zwolnienia od pracy wykorzystaj na powrót do formy.

Regulacje własne pracodawcy

Pracodawca może wprowadzić przepisy do regulaminu wewnętrznego, które będą korzystne dla pracowników – np. przyznają im dodatkowy dzień wolnego na szczepienie lub po szczepieniu, czy też inne profity, nawet w postaci dodatku pieniężnego. Państwowa Inspekcja Pracy uznała, iż takie postępowanie nie narusza zasad równego traktowania podwładnych. Pracodawca nie będzie narażony na konieczność wypłaty odszkodowań osobom, które nie skorzystały z przywileju, ponieważ nie poddały się dobrowolnemu szczepieniu (np. przeciwko covid-19). Z drugiej strony, pracownik nie może czuć się nakłaniany do korzystania z dobrowolnych szczepień, a pracodawca nie może przymuszać pracownika do szczepienia. Warto zauważyć, że takie dodatkowe udogodnienia stosowane przez zakłady pracy świadczą o dużej odpowiedzialności pracodawcy i jego dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom.

Zobacz też  Katar a COVID. Kiedy nieżyt nosa świadczy o zakażeniu COVID-19?

Projekt zmian dotyczących szczepień przeciwko covid-19

12 maja 2021 roku do sejmu wpłynął projekt o zmianie ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z jego treścią, pracownikowi, który chciałby zaszczepić się przeciwko covid-19 przysługiwałby dzień wolny. Podstawą do jego udzielenie miało być skierowanie na szczepienie przedstawione pracodawcy najpóźniej dzień przed wyznaczonym terminem. Przywilej ten miał dotyczyć osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (regulacje Kodeksu pracy) i umowy zlecenia (regulacje Kodeksu cywilnego). Oczywiście pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za dzień nieobecności w pracy. Projekt nie został jednak przyjęty i wprowadzony w życie.

Dzień wolnego na szczepienie – aktualny stan prawny

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny na szczepienie, które ma charakter dobrowolny. Wzięcie urlopu wypoczynkowego lub na żądanie na czas szczepienia wymaga zgody pracodawcy (wniosek o urlop na żądanie należy zgłosić najpóźniej w dniu zaplanowanego urlopu). Co więcej, pracodawcy mogą zachęcać do szczepień i udzielać dodatkowego wolnego w dniu wizyty w przychodni. Takie zapisy powinny znaleźć się w wewnętrznych dokumentach firmy. Pracownik, który źle się czuje dzień po szczepieniu, powinien skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Nie ma ogólnie przyjętych przepisów umożliwiających pracownikom branie dodatkowego dnia wolnego na szczepienie. Choć zasadne wydaje się wprowadzenie zapisów, które pozwoliłyby uregulować sytuację dotyczącą szczepień przeciw covid-19, dziś muszą o to zadbać sami pracodawcy. Co więcej, obecnie kwestia szczepień na koronawirusa wydaje się uporządkowana – chętni bez problemu zaszczepią się w godzinach popołudniowych, wieczornych, a nawet w sobotę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.