» Strona główna » Covid-19 » Ile trwa gorączka przy COVID-19?
Gorączka jest jednym z objawów towarzyszących infekcji – również wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W przebiegu covid-19 nie jest wysoka, osiąga wartość nieco powyżej 38 stopni. Ile trwa gorączka przy covid? Jak […]
Gorączka jest jednym z objawów towarzyszących infekcji – również wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W przebiegu covid-19 nie jest wysoka, osiąga wartość nieco powyżej 38 stopni. Ile trwa gorączka przy covid? Jak ją zbijać?
Chorzy na covid-19 mogą doświadczać różnych objawów infekcji. Bardzo często są one identyczne jak w przypadku przeziębienia, czy grypy. Pojawia się gorsze samopoczucie, rozbicie, suchy kaszel, katar, gorączka. Dla wariantu Delta charakterystyczna była utrata węchu i smaku, natomiast dla dominującego obecnie Omikronu, ból gardła i szumy w uszach. Wystąpienie symptomów u chorego jest kwestią indywidualną. Ile trwa gorączka przy covid? Jak często pojawia się ten objaw?
W początkowej fazie rozwoju epidemii koronawirusa gorączka wymieniana była jako jeden z pierwszych i podstawowych objawów zakażenia. Występowała wraz z suchym kaszlem, dusznościami oraz utratą węchu i smaku. Obecnie, gdy dominującym wariantem stał się Omikron, gorączka pojawia się bardzo rzadko, a na pierwszy plan wysuwa się ból gardła, głowy oraz katar.
U większości chorych gorączka nie była wysoka i wynosiła nieco ponad 38 stopni (nie przekraczała najczęściej 38,5). U niektórych chorych pojawia się jedynie stan podgorączkowy, a jeszcze u innych temperatur ciała utrzymuje się na prawidłowym poziomie.
Wystąpienie gorączki jest kwestią indywidualną – w przebiegu covid-19 może, ale nie musi dojść do podwyższenia temperatury ciała. Jeśli gorączka się pojawi, najczęściej mija po kilku dniach. Odnotowano również sporo przypadków, w których pacjenci obserwowali wyższą temperaturę zaledwie jednego dnia. Dlatego też trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo utrzymuje się temperatura przy koronawirusie.
Czasem zakażeniu koronawirusem towarzyszy stan podgorączkowy trwający przez dłuższy czas. Podczas gorączki choremu mogą dokuczać także inne objawy – dreszcze, rozbicie, poty, brak apetytu.
W przypadku pojawienia się gorączki można zastosować leki przeciwgorączkowe (np. paracetamol). Najlepiej wstrzymać się z podaniem preparatu do momentu, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 38,5 stopni. Jeśli jednak, leki nie pomagają, a gorączka rośnie i utrzymuje się dłużej niż dobę, należy zasięgnąć porady specjalisty. W tym celu oferujemy konsultacje lekarskie online. Podwyższona temperatura jest także wskazaniem do pozostania w domu – skontaktuj się z nami, a wystawimy e-zwolnienie lekarskie (L4).
Każda infekcja może przebiegać z gorączką. W domu warto mieć dobrej jakości termometr, aby podczas choroby kontrolować temperaturę ciała. Ile trwa gorączka przy covid? Wszystko zależy od danego przypadku – nie ma jednej normy, którą można się tu posłużyć.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.