Kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca – jej objawy, przyczyny i leczenie

Objawem budzącym największy lęk pacjentów jest kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca to jedno ze schorzeń, które przejawia się właśnie w ten sposób. Chorobę łatwo pomylić z zawałem, co zdarza się bardzo często.

kłucie pod lewą piersią nerwica

Wiele osób przyswoiło sobie, że jednym z objawów zawału jest kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca to przypadłość, która ma podobne symptomy, dlatego doświadczające jej osoby często ulegają panice. Czy ta choroba jest niebezpieczna dla życia? Jak ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym artykule.

Kłucie pod lewą piersią – co oznacza?

Co oznacza kłucie pod lewą piersią? Nerwica serca lub zawał to dwie z wielu możliwości. Wśród najczęstszych przypadłości tego rodzaju znajdują się między innymi:

  • choroba wieńcowa;
  • podrażnienie opłucnej;
  • przeciążenie klatki piersiowej;
  • neuralgia międzyżebrowa.

Określenie faktycznej przyczyny często bywa trudne. Ważne, by nie bagatelizować kłucia ani bólu w klatce piersiowej. Zawsze ma przyczynę, którą należy odkryć i wyeliminować. Być może jest ona tyle poważna, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne. O zapas potrzebnych do tego leków można zadbać, korzystając z usługi, jaką jest recepta online.

Przyczyny nerwicy serca

Pojawia się kłucie pod lewą piersią? Nerwica to jedna z przypadłości, które wykazują właśnie takie symptomy. Osoby, które tego doświadczają, zwykle są przerażone, ponieważ przypomina to chorobę kardiologiczną. Szybko wykluczą ją jednak odpowiednie badania (np. EKG). To jednak nie rozwiązuje problemu, jakim jest nerwica serca.

Jak wskazuje nazwa tej jednostki chorobowej, przyczyną jest nadwrażliwość na bodźce nerwowe. Pod wpływem długotrwałego lęku, stresu czy innych traumatycznych sytuacji układ nerwowy zaczyna wydzielać zbyt dużą ilość hormonów (np. adrenalina lub kortyzol). Mięsień sercowy staje się na nie uwrażliwiony. Później każde, nawet najmniejsze wahanie ich poziomu może wywoływać jego nadmierną reakcję. Dlatego doświadczający trudnych sytuacji życiowych powinni korzystać z rozwiązania, jakim jest L4 online. Dzięki temu łatwiej wrócić do równowagi psychicznej potrzebnej do tego, by dobrze funkcjonować jako pracownik.

Zobacz też  Szum w uszach – nerwica, a może coś innego?

Jakie są charakterystyczne objawy nerwicy serca?

Symptom problemu to nie tylko kłucie pod lewą piersią. Nerwica serca objawia się również na kilka innych sposobów. Do charakterystycznych symptomów należą między innymi:

  • przyspieszone bicie serca, chory ma wrażenie, że zaraz wyskoczy mu ono z piersi;
  • kołatanie serca, pod postacią mocnych, nieregularnych uderzeń;
  • uczucie duszności, kiedy chory ma trudności z zaczerpnięciem głębokiego oddechu;
  • uczucie niepokoju;
  • zawroty głowy;
  • nadmierne pocenie się;
  • zaczerwienienie skóry przede wszystkim na twarzy oraz dekolcie;
  • nudności i wymioty;
  • nadpobudliwość ruchowa.

Postępowanie podczas ataku

Doświadczanie wymienionych wyżej symptomów jest trudne zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia. Warto wiedzieć, co robić w podobnych sytuacjach. Przede wszystkim należy zapewnić przestrzeń oraz dostęp do świeżego powietrza. Ktoś powinien pomóc w unormowaniu oddechu (np. poprzez liczenie wdechów oraz wydechów). Jeśli atak nastąpił po raz pierwszy, konieczne będzie wezwanie wsparcia medycznego. Natomiast w przypadku zdiagnozowanej choroby można przyjąć środek uspokajający.

Rozpoznanie nerwicy serca

Diagnostyka polega na przeprowadzeniu podstawowych badań. Do najważniejszych należy EKG, które pomaga w wykrywaniu zaburzeń pracy serca. W takich przypadkach wykonuje się również morfologię krwi. Dzięki niej można określić czy drżenie mięśni lub kłucie pod lewą piersią nie zostało spowodowane na przykład niedoborem elektrolitów.

Jeżeli podłoże somatyczne zostanie wykluczone, wtedy należy przeprowadzić konsultację psychiatryczną lub psychologiczną. Mimo wszystko przeżycie może okazać się wyczerpujące. Wtedy warto poprosić o zwolnienie lekarskie online, które pozwoli choremu odzyskać równowagę psychiczną.

Kłucie pod lewą piersią – nerwica serca i jej leczenie

Wszystko zależy od przyczyny, jaką sygnalizowało kłucie pod lewą piersią. Nerwica powinna być leczona u terapeuty. Specjalista musi odkryć bezpośrednią przyczynę zaburzeń lękowych tego rodzaju. W trudnych przypadkach lekarz może przepisać leki uspokajające lub antydepresyjne.

Zobacz też  Straszne osłabienie – nerwica i objawy zmęczenia

Zazwyczaj leczenie nerwicy serca nie wymaga wsparcia farmakologicznego. Wystarcza psychoterapia, a także zmiana trybu życia. Unikanie stresujących sytuacji, znalezienie zdrowego sposobu na rozładowanie napięcia emocjonalnego mają w tym wypadku kluczowe znaczenie.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Aby uniknąć takich sytuacji, warto wcześniej zadbać o równowagę emocjonalną. Przede wszystkim trzeba prowadzić higieniczny tryb życia i zachowywać równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Warto korzystać z treningów mentalnych, takich jak joga, a także technik relaksacyjnych. Ważna jest również zbilansowana dieta.

Wiadomo już, co oznacza kłucie pod lewą piersią – nerwica serca, zawał mięśnia sercowego, a także inne dolegliwości. Najważniejsze, by nie bagatelizować tego objawu i zawsze szukać bezpośredniej przyczyny. Na pewno uratuje to zdrowie, jeśli nie życie chorego.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.