L4 na miesiąc. Co warto wiedzieć?

Każdy pracownik płacący ubezpieczenie chorobowe ma prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w razie niedyspozycji do pracy. Jeśli jego stan zdrowia utrudnia bądź uniemożliwia mu dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych, powinien […]

L4 na miesiąc

Każdy pracownik płacący ubezpieczenie chorobowe ma prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego w razie niedyspozycji do pracy. Jeśli jego stan zdrowia utrudnia bądź uniemożliwia mu dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych, powinien udać się do lekarza, a ten wystawi owe zaświadczenie na okres wymagany do wyzdrowienia pracownika. Zwolnienie lekarskie można również otrzymać po to, by opiekować się chorym członkiem rodziny.

Długość zwolnienia zależy od wielu indywidualnych czynników. Niektórzy pracownicy mogą zastanawiać się, jak otrzymać zwolnienie na konkretny okres czasu. Na przykład, jak uzyskać L4 na miesiąc? Czy istnieje na to jednoznaczna odpowiedź?

Ile zwykle wynosi długość zwolnienia lekarskiego? L4 na miesiąc

Długość zwolnienia lekarskiego zależy od decyzji lekarza bądź asystenta medycznego, który je wystawia. Tę zaś podejmuje on na podstawie różnorakich czynników indywidualnych w przypadku każdego pracownika. W tej kwestii liczy się samopoczucie pacjenta, rodzaj dolegliwości (np. kontuzja, choroba), intensywność odczuwanych objawów czy też charakter wykonywanej pracy. Na przykład, pacjent po operacji kolana nie powinien wykonywać prac wymagających ciężkiego wysiłku fizycznego, dopóki nie odzyska pełni zdrowia.

Jak zatem otrzymać L4 na miesiąc? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Istotne jest tylko to, że L4 na miesiąc otrzymują pracownicy, którzy takowego właśnie potrzebują. To znaczy, jeżeli stan zdrowia pacjenta wymaga miesięcznej regeneracji organizmu bądź też zadania wykonywane w pracy są obciążające fizycznie, pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie na miesiąc albo i na dłuższy okres czasu.

Istnieją jednak pewne limity, które w tej kwestii należy mieć na uwadze. Otóż po pierwsze, pracownik przebywający na długim zwolnieniu lekarskim musi udawać się na badania kontrolne w celu monitorowania popraw w stanie jego zdrowia. Po drugie, przebywać na zwolnieniu lekarskim nie można bez ograniczeń. W ciągu roku kalendarzowego pracownik może wykorzystać maksymalnie 182 dni na L4 (270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy).

Zobacz też  Od którego tygodnia ciąży można dostać zwolnienie lekarskie? Ciąża a zwolnienie chorobowe

Na co można otrzymać L4 na miesiąc?

Nie ma limitu czasu pojedynczego zwolnienia lekarskiego. Uprawniony lekarz czy asystent medyczny może wystawić jednorazowo zarówno L4 na miesiąc, jak i na 3 dni. Zwolnienie lekarskie można otrzymać najczęściej z powodu własnej dolegliwości, czyli kiedy to pracownik odczuwa pogorszenie stanu zdrowia. Będą to np. kontuzje, grypa, rehabilitacja po zabiegu operacyjnym, choroba przewlekła czy ciąża. L4 można dostać także w przypadku, gdy to członek rodziny pracownika wymaga opieki z powodu niedyspozycji, np. gdy dziecko pracownika się przeziębi.

Na co najczęściej można otrzymać L4 na miesiąc? Tak długie zwolnienia lekarskie zwykle otrzymuje się w przypadku ciężkiej kontuzji, która wymaga zabiegu operacyjnego i intensywnej rehabilitacji. Nierzadko na termin operacji pacjent musi przeczekać kilka dni, podczas których nie może także kontynuować pracy. Taka sytuacja może wymagać długiego zwolnienia lekarskiego.

L4 na miesiąc a nawet na dłuższy okres można otrzymać także w przypadku zwolnienia lekarskiego od psychiatry, gdy pacjenta zapisuje się na terapię psychologiczną. Wszystko zależy od stanu zdrowia pracownika i jego dyspozycji do wykonywania obowiązków zawodowych.

Zwolnienie lekarskie – świadczenia otrzymywane z powodu niezdolności do pracy

Przez pierwszy okres zwolnienia lekarskiego pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe w kwocie 80% podstawy wymiaru. Świadczenie to obowiązuje łącznie przez 33 dni, jeśli pracownik ma mniej niż 50 lat albo 14 dni, jeżeli pracownik przekroczył już ten wiek.

Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, który w większości przypadków trwa maksymalnie 182 dni w ciągu roku kalendarzowego. Nowego okresu zasiłkowego nie rozpoczyna inna dolegliwość – zrobić to może tylko co najmniej 60 dni przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim. Zasiłek chorobowy również wynosi 80% podstawy wymiaru.

Jeśli pracownik wykorzystał cały limit okresu zasiłkowego, ale wciąż jest niedysponowany, może zostać mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem jego przyznania jest dobre rokowanie leczenia i rehabilitacji, umożliwiające ostateczny powrót do pracy w ciągu roku. Świadczenie to wynosi 90% podstawy wymiaru przez pierwsze 3 miesiące i 75% od 4 do 12 miesiąca.

Zobacz też  Przepuklina pachwinowa – ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej?

Istnieją wyjątki, w których pracownik otrzyma 100% świadczeń. Stanowią je np. kobiety w ciąży lub osoby, które uległy wypadkowy w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Co zrobić, by otrzymać zwolnienie lekarskie? Jak dostać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

Aby otrzymać L4 na miesiąc, wystarczy skontaktować się z lekarzem lub asystentem medycznym, który posiada uprawnienia do wydawania tego typu zaświadczeń. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oceni, czy pracownik potrzebuje zwolnienia oraz ile powinno ono trwać. Zwolnienie trafia do systemu w formie elektronicznej, dzięki czemu pracodawca i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają do niego automatyczny dostęp, a obowiązkiem pracownika jest od teraz odpoczynek w kierunku powrotu do zdrowia.

W celu otrzymania L4 na miesiąc nie trzeba jednak umawiać się na wizytę stacjonarną. Współczesne technologiczne ułatwienia umożliwiają kontakt z wybranym specjalistą za pomocą internetu czy telefonu, dzięki czemu zwolnienie lekarskie otrzymać można bez wychodzenia z domu! Służą temu e-wizyty oraz teleporady, podczas których z pacjentem przeprowadzany jest rzetelny wywiad medyczny dotyczący stanu jego zdrowia. E-wizyty i teleporady są wygodne i stanowią ogromną oszczędność czasu, a przy tym można z nich skorzystać nawet przez całą dobę!

Zwolnienie lekarskie – limity i zalecenia. Czego nie należy robić, przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Długie zwolnienia lekarskie wymagają od pracownika stawiania się na badania kontrolne. Podczas tej procedury lekarz przeprowadza badania w zakresie zależnym od konkretnej choroby, która stanowi powód niezdolności do pracy. Lekarz sam decyduje, czy należy wykonać tylko te badania, czy należy uwzględnić także badania dodatkowe i specjalistyczne. Badanie kontrolne ma na celu ocenę zdolności pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych, kiedy to pacjent przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W ten sposób lekarz podejmuje decyzję, czy zwolnienie lekarskie należy przedłużyć, czy też pracownik może wrócić już do pracy.

Zobacz też  Wybity bark – ile zwolnienia może zalecić lekarz?

Pracownik starający się o L4 na miesiąc powinien mieć na uwadze możliwość kontroli ze strony pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrole mają na celu sprawdzenie, czy zwolnienie lekarskie nie zostało wystawione bezpodstawnie, a także czy pracownik przestrzega zaleceń dołączonych do zaświadczenia. Na przykład, jeśli lekarz wystawi zwolnienie z kodem cyfrowym „1”, oznaczającym zakaz wychodzenia z domu, a pracownika dostrzeże się w tym czasie na spacerze, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może także pracować zarobkowo, nawet jeśli może wykonywać obowiązki zawodowe w formie zdalnej. Jest to zakazane, ponieważ w okresie zwolnienia lekarskiego przyznawane są świadczenia pieniężne z tytułu niezdolności do pracy, aby pomóc pracownikowi w zachowaniu płynności finansowej. W sytuacji złamania tej zasady pracownik może utracić wszystkie przyznane świadczenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.