» Strona główna » Wymioty » Lek na wymioty i nudności. Skuteczne leki przeciwwymiotne
Nudności i wymioty mogą być objawem schorzeń, choroby lokomocyjnej, zatrucia alkoholowego czy ciąży. Jak postępować w przypadku wymiotów? Który lek na wymioty będzie skuteczny? Czy każdy dostępny jest na receptę? […]
Nudności i wymioty mogą być objawem schorzeń, choroby lokomocyjnej, zatrucia alkoholowego czy ciąży. Jak postępować w przypadku wymiotów? Który lek na wymioty będzie skuteczny? Czy każdy dostępny jest na receptę?
Wymioty są nieprzyjemną dolegliwością, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto pamiętać, że jest to odruch obronny organizmu, który próbuje pozbyć się szkodliwych substancji czy wirusów. W większości przypadków nie należy ich powstrzymywać. Najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu i uzupełnianie poziomu elektrolitów. Zazwyczaj dolegliwości ustępują samoczynnie. Niekiedy niezbędne jest jednak wsparcie lekarza, który przepisze lek na wymioty. Gdy wystąpiły po urazie głowy, towarzyszy im bardzo silny ból brzucha, niemożność wypróżnienia się, wysoka gorączka, zawroty głowy czy zaburzenia świadomości.
Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądkowej do przełyku, a następnie do jamy ustnej. Taki proces jest możliwy dzięki silnym skurczom mięśni brzucha, klatki piersiowej oraz przepony. Ośrodek wymiotny odpowiedzialny za powstawanie odruchu znajduje się w rdzeniu przedłużonym. To on odbiera sygnały wysyłane z receptorów znajdujących się w różnych organach – gardle, narządach jamy brzusznej, sercu czy uchu wewnętrznym. Wymioty poprzedzają zazwyczaj nudności, czasem ból brzucha. Powikłaniem wymiotów może być odwodnienie organizmu o stopniu łagodnym, umiarkowanym, a także ciężkim. Najważniejsze jest zatem nawadnianie i wyrównywanie poziomu elektrolitów. Pomocne są specjalne preparaty nawadniające dostępne bez recepty w aptekach. Co jeszcze stosować przy wymiotach? Zaleca się picie naparów z mięty, melisy lub rumianku. Trzeba pamiętać, aby podawane napoje nie były gorące. Jakie inne sposoby leczenia wymiotów są skuteczne?
Leki przeciwwymiotne stosowane są w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom spowodowanym podawaniem innych leków lub wywoływanych chorobą lokomocyjną. Wymioty najczęściej występują przy chemioterapii i radioterapii, które stosuje się w leczeniu nowotworów. Bywają też działaniem niepożądanym przyjmowania antybiotyków, leków na cukrzycę, tabletek antykoncepcyjnych oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jak działają leki na wymioty? Wpływają one na odpowiednie receptory układu nerwowego, zlokalizowane w rdzeniu kręgowym przedłużonym, a także na ośrodki w mózgu, hamując odruch wymiotny. Preparaty te zawsze powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem. W przypadku gorszego samopoczucia alternatywą może być konsultacja lekarska online. Które leki działają przeciwwymiotnie?
Objawy choroby lokomocyjnej łagodzą preparaty z substancją czynną, dimenhydraminą, które dostępne są w aptekach bez recepty. Z powodzeniem można je stosować u dzieci po 6. roku życia. Pomagają radzić sobie z dolegliwościami, które mogą wystąpić podczas podróży, a nawet uniemożliwić przemieszczanie się autokarem czy samochodem. Jeszcze inne preparaty stosowane są w przypadku wymiotów i nudności związanych z terapią onkologiczną (radio- i chemioterapią). To leki znoszące mdłości i hamujące odruch wymiotny:
Metocopramid jest lekiem na wymioty, który wykazuje działanie bezpośrednio na przewód pokarmowy – jego receptory oraz mięśnie. Preparat stosowany jest m.in. przy napadach migreny. Z uwagi na liczne skutki uboczne nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni.
W przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym, nudności i wymiotów konieczne może być pozostanie w domu. Chory czuje się wycieńczony i osłabiony, potrzebuje czasu na powrót do formy. W takiej sytuacji warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-zwolnienie online. L4 warto przeznaczyć na odpoczynek i nabranie sił. Podczas wymiotów należy przede wszystkim pamiętać o nawodnieniu. Warto sięgnąć po preparaty nawadniające dostępne w aptekach bez recepty. Wspomagają one leczenie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Stosując je zgodnie z zaleceniami, w prosty sposób można uzupełnić niedobory wody i elektrolitów. Zaleca się także picie naparów z rumianku, mięty i melisy oraz stosowanie w kuracji imbiru – można dodać go do przygotowywanego napoju lub zakupić cukierki imbirowe.
Wymioty często spowodowane są zatruciem pokarmowym oraz ostrym wirusowym zapaleniem żołądka i jelit, nietolerancją pokarmową, alergią. Bardzo istotna jest odpowiednia dieta – w okresie nasilonych wymiotów należy zrezygnować z posiłków, a w miarę ustępowania dolegliwości, wprowadzać dietę lekkostrawną. Posiłki należy przygotowywać na bazie gotowanych warzyw i delikatnego mięsa. Warto zmienić nawyki, jeść regularnie mniejsze ilości, ograniczyć ostre przyprawy.
Poranne mdłości i towarzyszące im wymioty to dolegliwość wielu przyszłych mam. Wymioty pojawiają się u kobiet na początku ciąży i mogą powtarzać się przez cały pierwszy trymestr. Najczęściej jest to naturalny stan związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Rzadko oznacza stan patologiczny. W większości przypadków pomagają domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości. Jeśli jednak wymioty są wyjątkowo uciążliwe, warto skonsultować się z ginekologiem. Jak radzić sobie z nudnościami i wymiotami w czasie ciąży? Zaleca się przestrzeganie kilku najważniejszych zasad:
Wymioty są naturalnym odruchem obronnym, dlatego nie zawsze ich hamowanie jest wskazane. Stosowanie leków przeciwwymiotnych należy skonsultować z lekarzem. Preparaty te mają znaczenie w przypadkach leczenia wymiotów polekowych lub pozabiegowych. Niestety wiele z tych preparatów może wywoływać skutki uboczne – suchość błon śluzowych, obniżenie ciśnienia, osłabienie, zmęczenie itp. Ostrożnie do tego rodzaju leków na wymioty powinny podchodzić kobiety w ciąży. Zanim zapadnie decyzja o podaniu preparatu przeciwwymiotnego, należy ustalić przyczynę wymiotów.
Lek na wymioty najczęściej jest podawany osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną oraz leczącym się onkologicznie. Zastosowanie leku musi poprzedzać konsultacja z lekarzem. W większości przypadków wymioty nie są związane z poważną chorobą i nie wymagają specjalistycznego leczenia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.