Mroczki przed oczami – nerwica i jej objawy ze strony układu wzrokowego

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, o czym świadczą mroczki przed oczami. Nerwica jest jedną z chorób, która wpływa na wiele układów ludzkiego organizmu. Może atakować więc także oczy.

mroczki przed oczami nerwica

Ludzkie emocje mają ogromny wpływ na organizm. Dlatego warto zwrócić uwagę na symptom, jakim są mroczki przed oczami. Nerwica czasami atakuje oczy – to oczywiście tylko ułamek symptomów somatycznych, które może wywoływać ta podstępna choroba. Jeżeli dotyczą one tylko narządu wzroku, wtedy prawdziwa przyczyna zaburzeń bywa trudna do zdiagnozowania. Mimo wszystko trzeba się na to zdecydować, ponieważ nerwica wpływa negatywnie na wiele aspektów życia, więc warto z nią walczyć. 

Nerwica – ogólna charakterystyka choroby

Bardzo trudno określić bezpośrednią przyczynę zaburzeń na tle nerwowym. Niezrozumiały lęk pojawia się w stresujących dla chorego sytuacjach. Zwykle mija, kiedy ten znajdzie w bezpiecznej dla niego przestrzeni. Może objawiać się na różne sposoby, zarówno psychiczne, jak i fizyczne – nawet jako mroczki przed oczami.

Nerwica charakteryzuje się między innymi wzmożoną produkcją adrenaliny oraz noradrenaliny. Dzięki tym hormonom człowiek radzi sobie w trudnych chwilach. Są to zapalniki, które włączają instynkt przetrwania. Jeśli jednak są produkowane w nadmiarze, chory cały czas odczuwa napięcie, lęk towarzyszy mu bez przerwy. Pojawia się kołatanie serca, niepokój, zmęczenie, drażliwość i całe spektrum innych symptomów. Niektórzy dopiero na tym etapie szukają pomocy i korzystają z usługi, jaką recepta online.

Mroczki przed oczami – nerwica

Dlaczego choroba wywołuje mroczki przed oczami? Nerwica i przyczyny tej przypadłości, które wpływają na oczy, dla wielu osób mogą stanowić zagadkę. Dlaczego w stresowej sytuacji, kiedy pojawia się napad lękowy, chory ma mroczki przed oczami? Widziany przez niego obraz często jest rozmyty, pojawia się problem z uchwyceniem odpowiedniej ostrości. 

Zobacz też  Ucisk w klatce piersiowej – nerwica serca i jej objawy

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, nerwica wywołuje różne objawy somatyczne. Może też wpływać na podwyższenie ciśnienia. Mroczki przed oczami najczęściej pojawiają się w momencie, kiedy wzrasta ciśnienie w gałce ocznej. Za to również bardzo często odpowiadają zaburzenia lękowe. Doświadczanie podobnych symptomów to kolejny czynnik stresogenny. W takich sytuacjach warto wziąć L4 online, by odpowiednio zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne.

Jak nerwica wpływa na oczy?

Mroczki przed oczami to tylko jeden z objawów, jaki może wywoływać nerwica. Jak jeszcze działa na narząd wzroku człowieka? Warto pamiętać, że w skrajnych przypadkach wskutek bardzo silnych emocji, takich jak lęk wobec zagrożenia życia, zdarzało się, że ludzie na pewien czas tracili wzrok. To zjawisko nie miało uzasadnienia fizycznego, ale właśnie psychiczne.

Nerwica nie powinna jednak objawiać się aż tak dramatycznie. Chorzy najczęściej doświadczają drgania powiek, spowodowanego napięciem mięśni. Bardzo często pojawiają się fotopsje, czyli nagłe rozbłyski światła. Chorzy na nerwicę bywają niezwykle wrażliwi na bodźce, dlatego charakterystycznym objawem choroby jest również światłowstręt lub odbieranie barw jako bardzo jaskrawych. Przy nerwicy pojawia się też kłucie, a także ból gałek ocznych.

Mroczki przed oczami a nerwica. Kiedy do lekarza?

Jeśli mroczki przed oczami pojawiły się tylko jeden raz, nie powinny oznaczać nerwicy i raczej nie stanowią powodu do obaw. Natomiast jeżeli ta dolegliwość ma charakter stały albo nawracający, trzeba zgłosić się do lekarza. Pierwszym wyborem powinien być okulista, ponieważ trzeba najpierw wykluczyć choroby somatyczne.

Objawy, które pojawiają się ze strony układu wzrokowego, mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Chory nie powinien od razu zakładać podłoża psychicznego. Konieczna jest jednak szczegółowa diagnostyka, a także wdrożenie leczenia. W takich sytuacjach warto zdecydować się na zwolnienie lekarskie online. Można wtedy skupić się na zdrowiu, co pozwoli później z pełnym zaangażowaniem wykonywać swoje obowiązki służbowe.

Zobacz też  Niedomykalność zastawki mitralnej a nerwica – czy są powiązane?

Inne przyczyny mroczków przed oczami

Kiedy przed oczami pojawiają się mroczki, nie zawsze oznacza to chorobę nerwową. Istnieje wiele przyczyn występowania irytujących plamek. Jedną z nich jest wiek – oczy tak jak inne narządy „zużywają się” z biegiem czasu. Mroczki mogą oznaczać również:

  • nadchodzącą migrenę;
  • osłabienie organizmu (pojawiają się na chwilę przed omdleniem);
  • cukrzycę;
  • niektóre nowotwory;
  • anemię;
  • choroby błędnika. 

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica jest chorobą psychiczną, dlatego należy leczyć ją przede wszystkim dobrze dobraną terapią. Chory powinien korzystać z technik relaksacyjnych, a także aktywnego wypoczynku. Bywa jednak, że nerwicy towarzyszą inne zaburzenia. Wtedy lekarz może zdecydować o włączeniu farmakoterapii. Odpowiednie leczenie bardzo często wpływa również na wyciszenie objawów somatycznych. Chorzy zauważają poprawę ogólnego samopoczucia oraz stanu zdrowia.

Wiadomo już, co wywołuje mroczki przed oczami. Nerwica jest niezwykle podstępną chorobą, która może rozstroić cały organizm. Daje tyle niezwykłych symptomów, że postawienie prawidłowej diagnozy bywa niezwykle czasochłonne. Warto jednak walczyć o swoje zdrowie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.