» Strona główna » Nerwica » Nerwica – ból pod prawym żebrem. Co oznacza ten objaw?
Wśród często spotykanych objawów, które daje nerwica, ból pod prawym żebrem bywa odbierany jako wyjątkowo dokuczliwy. Może on świadczyć o nerwicy wegetatywnej, która objawia się symptomami somatycznymi. Aby otrzymać dokładniejszą diagnozę, powinieneś udać się do specjalisty. Dowiedz się więcej!
Nerwica może dawać wiele różnych objawów. Duża część z nich dotyczy psychiki pacjenta. Zdarzają się jednak nerwice, których symptomy przejawiają się w formie fizycznego bólu. Mowa wtedy o nerwicy wegetatywnej. Może ona dotyczyć żołądka, serca, kości lub nawet mózgu. Nie można lekceważyć takich objawów! Ból pod prawy żebrem nie musi być jednak związany ze sferą psychiczną. Jest wiele chorób, które dają podobne objawy, dlatego tak istotne znaczenie ma odpowiednia diagnoza.
Nerwica wegetatywna, czasami nazywana narządową, zaliczana jest do chorób natury psychicznej. W jej przebiegu dochodzi do zaburzenia funkcjonowania narządów w ciele człowieka. Dolegliwości bólowe mogą być odczuwalne w prawie każdej części ciała. Znaczna część obecnej populacji zmaga się z tym rodzajem nerwicy. Ból pod prawym żebrem, bóle głowy i bóle żołądka – wszystkie te objawy mogą świadczyć o nerwicy wegetatywnej.
Zachorowania obserwuje się zarówno u osób starszych, jak i młodszych, jednak najczęściej chorobę diagnozuje się u kobiet w średnim wieku. W wielu przypadkach schorzenie to nie jest odpowiednio rozpoznawane, a chory zmuszony jest do odwiedzenia kilku lekarzy, zanim objawy zostaną odpowiednio zaklasyfikowane. Pacjent, który przychodzi do lekarza z bólem pod żebrami z prawej strony, musi zostać dokładnie zbadany, aby możliwe było wykluczenie innych chorób.
Nerwica wegetatywna leczona jest za pomocą psychoterapii. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak zastosowanie leków na receptę. Dotyczy to pacjentów, których objawy mają wyjątkowo wysokie nasilenie. E-recepta to najszybszy sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki. Pamiętaj jednak, że stałe przyjmowanie leków wymaga stałego kontaktu z lekarzem oraz trzymania się jego zaleceń.
Objawy nerwicy wegetatywnej mogą być bardzo uciążliwe dla pacjenta. Ból pod prawym żebrem może być jednym z nich. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, objawy somatyczne tego schorzenia mogą dotyczyć prawie każdego narządu. Najczęściej występującymi symptomami nerwicy narządowej są:
Osoby z nerwicą wegetatywną mogą doświadczać różnych objawów, dlatego diagnoza wymaga czasem przeprowadzenia dużej liczby badań (między innymi USG jamy brzusznej, gastroskopii i badania krwi). Pacjenci zmagający się z nerwicą powinni odpoczywać, gdy ich objawy okresowo się nasilą. L4 online to najlepszy sposób, aby otrzymać kilka dni wolnego ze względu na zły stan zdrowia.
Leczenie nerwicy wegetatywnej może obejmować różne metody, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta oraz od stopnia nasilenia objawów. Najskuteczniejszą metodą jest psychoterapia. Pomaga ona pacjentom zmienić swój sposób myślenia i inaczej podchodzić do objawów. Dzięki terapii pacjent będzie rozumiał swoją chorobę, dzięki czemu nauczy się on z nią walczyć. U niektórych pacjentów konieczne będzie zastosowanie farmakoterapii. Najczęściej przepisywanymi lekami są antydepresanty oraz leki przeciwlękowe. Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne powinno być przeprowadzane pod stałym nadzorem lekarza. Leki nie mogą być przyjmowane stale, bo może to prowadzić do uzależnienia. Kolejnym sposobem terapii jest leczenie naturalne. Warto jednak zaznaczyć, że ten rodzaj kuracji powinien być stosowany jedynie wspomagająco. Bez odpowiedniej psychoterapii choroba może się pogłębić.
Największym problemem w leczeniu nerwicy jest to, że bardzo często jest ona późno diagnozowana. Jeżeli zobaczysz u siebie podejrzane objawy somatyczne, to nie wahaj się udać do lekarza, bo rozwijać może się u ciebie nerwica. Bólu pod prawym żebrem oraz innych objawów nie należy lekceważyć! W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, które nie pozwalają na wykonywanie obowiązków służbowych, powinieneś udać się na L4. Zwolnienie lekarskie online otrzymasz bez wychodzenia z domu!
Ból pod prawym żebrem może być wywołany nie tylko przez nerwicę, ale także przez wiele innych chorób. Mogą to być problemy z układem trawiennym, nerkami lub układem moczowym. Poniżej opiszemy kilka najczęściej występujących dolegliwości, które mogą objawiać się bólem pod prawym żebrem.
Kolka żółciowa może objawiać się bólem pod żebrem. W tym przypadku ból odczuwalny jest najczęściej po posiłku, który był bogaty w tłuszcz. Ból może promieniować do prawej łopatki. Pozostałymi objawami są między innymi biegunka oraz wymioty. W diagnozie wykorzystuje się między innymi USG jamy brzusznej.
Również zaburzenia pracy pęcherzyka żółciowego mogą objawiać się bólem w okolicy prawego żebra. Ból może promieniować do prawego ramienia. Inne symptomy to przyspieszone bicie serca oraz mdłości. Objawów tych w żadnym wypadku nie należy lekceważyć! Jeżeli wystąpią u ciebie, to pilnie udaj się do lekarza.
Problemy z wątrobą mogą dawać objawy w postaci bólu pod prawym żebrem. Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone, to mogło dojść do infekcji lub zapalenia. Taka sytuacja wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Innymi objawami schorzenia mogą być nudności i ciemny mocz.
Zespół jelita drażliwego objawia się wzdęciami, zaparciami oraz powiększenie objętości brzucha. U niektórych pacjentów pojawić może się ból pod prawym żebrem. Objaw ten może też oznaczać chorobę uchyłkową, która powoduje tworzenie się uchyłków (wypukłości) w jelitach. W przypadku wystąpienia tych objawów należy udać się do lekarza.
Po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn lekarz może stwierdzić u pacjenta nerwicę. Ból pod prawym żebrem nie zawsze oznacza problemy natury psychicznej, dlatego istotna jest bardzo dokładna diagnoza. Zawsze warto skonsultować swoje objawy z lekarzem, ponieważ wczesne wykrycie choroby często gwarantuje mniej inwazyjne leczenie.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.