» Strona główna » Covid-19 » Niepokoi cię niska temperatura? COVID może być przyczyną! Rzadkie objawy koronawirusa, powikłania po COVID-19
Istnieją uzasadnione powody do niepokoju, kiedy u pacjenta długo utrzymuje się zbyt niska temperatura. COVID? Niewykluczone, choć niczego nie można przesądzać na podstawie jednego symptomu. Być może to skutek, a […]
Istnieją uzasadnione powody do niepokoju, kiedy u pacjenta długo utrzymuje się zbyt niska temperatura. COVID? Niewykluczone, choć niczego nie można przesądzać na podstawie jednego symptomu. Być może to skutek, a nie objaw koronawirusa. Dowiedz się więcej z artykułu!
Obniżona temperatura ciała – poniżej normy 36,6 stopni Celsjusza – to jeden z objawów zaburzeń równowagi organizmu. Brak homeostazy sprzyja występowaniu innych problemów ze zdrowiem. Tak samo infekcja oddziałuje na fizjologię. Koronawirus i COVID-19 kojarzą się z wysoką gorączką, często powyżej 38°C. Pozytywny wynik testów miały także osoby, u których występowała niska temperatura – COVID ma wiele wariantów, a im więcej chorych, tym częściej występują objawy niespecyficzne. Kolejna możliwość to tzw. długi COVID, czyli dolegliwości po zakażeniu i chorobie. U takich pacjentów temperatura spada nawet poniżej 34°C. Dalekosiężne efekty mogą wymusić ponowną hospitalizację dorosłych, a tym bardziej dzieci i niemowląt.
Na początku pandemii w mediach najczęściej przypominało się o wysokiej gorączce oraz problemach z powonieniem i zmysłem smaku. W rzeczywistości przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak też wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jest mocno zindywidualizowany – zależny od wielu różnych czynników. Największe niebezpieczeństwo związane z COVID-em to duszności i inne trudności z oddychaniem, ucisk i ból w klatce piersiowej, a także postępująca utrata zdolności ruchowych i mowy. Takie objawy powinny skłonić do zachowania dystansu społecznego i zasięgnięcia porady medycznej – np. w ramach konsultacji lekarskich online, które zastąpią wizytę w przychodni. 100-procentową pewność daje dopiero przeprowadzenie testu.
Częste symptomy infekcji SARS-CoV-2 to także suchy kaszel oraz zmęczenie. Do objawów niespecyficznych przy COVIDzie zalicza się:
Według specjalistów nawet 20 proc. pacjentów, którzy przebyli koronawirusa może odczuwać obniżenie temperatury ciała. W rozmowie z Radiem Zet prof. prof. Piotr Jankowski stwierdził, że kłopoty z równowagą procesów organizmu występują przez kilka pierwszych tygodni po wyjściu z choroby. Po upływie pewnego czasu sytuacja powinna wrócić do normy. Pacjenci, którzy niedawno przebyli zakażenie lub podejrzewają ponowną infekcję COVID-em, nie powinni brać leków przeciwgorączkowych na własną rękę. O konieczności ich podania i dawce zawsze decyduje lekarz prowadzący. SARS-CoV-2 może wywołać szereg powikłań. Oprócz niskiej temperatury ciała są to:
Temperatura ciała spada także w innych okolicznościach, nie tylko w rezultacie długiego COVID-u. Najczęściej dochodzi do tego podczas zakłóceń pracy organów odpowiedzialnych za termoregulację organizmu. To jedno z podstawowych zadań podwzgórza mózgu. Do kłopotów zdrowotnych w tym zakresie przyczyniają się także:
Kiedy pomiar z termometru pokazuje 35 stopni Celsjusza lub mniej, a organizm produkuje mniej ciepła, niż jest go w stanie wytworzyć, oznacza to stan hipotermii. To poważne zagrożenie dla życia, dlatego zaleca się regularne sprawdzanie tego parametru pacjentom z niską temperaturą po COVIDzie. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Metoda podwyższenia temperatury zostanie dostosowany do stanu i historii pacjenta. Dlatego podczas wywiadu medycznego należy podać lub zaznaczyć wszystkie informacje.
Jeśli ktoś nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, powinien zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Szczepionki zostały wielokrotnie przebadane w sposób zgodny z obowiązującymi normami, a ich przyjęcie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Spada też prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak niska temperatura.
COVID zostanie z nami na długo, zatem warto śledzić najnowsze doniesienia i stosować się do aktualnych zaleceń. W Niemczech rozważa się tymczasowy powrót do maseczek FPP-2 i zachowywania odległości pomiędzy ludźmi w pomieszczeniach zamkniętych. Ma to związek ze spodziewanym wzrostem liczby zachorowań na przełomie września i października, jak to było w dwóch poprzednich latach.
Masz niską temperaturę i zastanawiasz się, jakie kroki podjąć? Zdecydowanie warto skonsultować ten stan z lekarzem! Poprzez naszą stronę możesz nie tylko uzyskać e-receptę czy e-zwolnienie, ale także odbyć wizyodbyć konsultacje lekarskie online. To doskonała metoda, by szybko uzyskać profesjonalną poradę Aby uporać się z niską temperaturą i pozostałymi powikłaniami długiego COVID-u, należy prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia. Ozdrowieńcom zaleca się stosowanie urozmaiconej diety oraz regularne uprawianie sportu. Niektórzy pacjenci mogą wymagać dodatkowej, specjalistycznej rehabilitacji.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.