» Strona główna » Covid-19 » Płuca po COVID – zakażenie, powikłania. Niewydolność oddechowa, zapalenie płuc w przebiegu COVID-19
Wirus SARS-CoV-2 infekuje przede wszystkim płuca. Po COVID pacjent zmaga się ze skutkami poważnych uszkodzeń w obrębie układu oddechowego. Poważne powikłania pojawiają się nie tylko po ciężkim przebiegu choroby. Zobacz, […]
Wirus SARS-CoV-2 infekuje przede wszystkim płuca. Po COVID pacjent zmaga się ze skutkami poważnych uszkodzeń w obrębie układu oddechowego. Poważne powikłania pojawiają się nie tylko po ciężkim przebiegu choroby. Zobacz, jak na drogi oddechowe oddziałuje koronawirus!
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powoduje niszczenie pęcherzyków płucnych i obniżenie saturacji (poziom nasycenia krwi tlenem). Infekcja COVID-19 nie tylko osłabia wymianę gazową poprzez silne zmiany w płucach. Obecność koronawirusa w organizmie może przyczynić się do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a w konsekwencji udaru, zawału serca czy uszkodzeń wielu innych narządów. Najbardziej narażone na powikłania po chorobie są płuca – po COVID większość pacjentów zgłasza się do lekarzy z dusznościami, kaszlem, trudnościami w oddychaniu i obniżoną wydolnością. Takie symptomy pojawiają się również u osób, które przeszły zakażenie w łagodny sposób.
Pandemia wybuchła na przełomie 2019 i 2020 roku. Koronawirus jest w stanie tak mocno uszkodzić płuca, że niektórych pacjentów nawet inwazyjna wentylacja mechaniczna z intubacją nie chroni przed zgonem. O jednostkowym przebiegu choroby decydują m.in. względy genetyczne, a także wiek, płeć, waga oraz choroby współistniejące. Wniknięcie wirusa do organizmu i jego działanie warunkują przede wszystkim białka S (m.in. przezbłonowa proteaza serynowa 2) i ACE2 (enzym konwertazy angiotensyny 2).
Szczególnie licznie występują w komórkach jamy nosowej, gardła oraz śródbłonka naczyń płucnych. W rezultacie zainfekowania koronawirusem dolnych dróg oddechowych dochodzi do:
COVID-19 jest chorobą, która bezpośrednio prowadzi do ostrej niewydolności oddechowej, a pośrednio do powikłań zakrzepowo-zatorowych. W ciężkim przebiegu dochodzi do śródmiąższowego zapalenia płuc i zatorowości płucnej. Tzw. burza cytokinowa sprzyja destrukcji miąższu płucnego, co kończy się zwłóknieniom płuc. U znacznej części pacjentów zmiany są odwracalne i ustępują po kilku tygodniach od wyzdrowienia, u innych niestety nie. Duże znaczenie ma szybka, specjalistyczna diagnostyka. Trwałe zmiany w obrazie płuc po COVIDzie mają charakter obwodowy i obustronny. W dolnych płatach pulmonolodzy obserwują:
Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości należą zapalenia płuc. Pocovidowa choroba nie różni się objawami od „zwykłej” – dominują uporczywy kaszel oraz problemy z oddychaniem. Do możliwych powikłań po zakończonym przebiegu infekcji należą także:
Do najniebezpieczniejszych powikłań covidowych należy zmniejszenie odczuwania duszności – systematycznie postępuje niszczenie płuc po COVID-19, a pacjent może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Saturacja powinna utrzymywać się na poziomie 95–100%, tymczasem pacjenci z saturacją poniżej 93% mogą długo nie odczuwać żadnych objawów. To prowadzi do niedokrwienia ważnych narządów. Przechodziłeś/aś ostatnio infekcję? Dla pewności skonsultuj się z lekarzem i poproś o skierowanie na badania pulmonologiczne! Polecamy skorzystać z konsultacji lekarskich online za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Łagodny przebieg choroby nie wyklucza poważnych konsekwencji odłożonych w czasie. Pulmonolodzy zauważają, że tacy pacjenci czasami w ogóle nie zdają sobie sprawy, że przeszli COVID. Po kilku miesiącach od infekcji skarżą się na długotrwałe duszności, ogólne osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, trudności z przyjmowaniem pokarmów i kiepskie samopoczucie. To istotne objawy covidowe, które powinny skłaniać do wizyty u lekarza. Wyniki testów u takich osób często pokazują wysokie stężenie przeciwciał SARS-CoV-2, które wskazuje na przebycie COVID-19.
Specjaliści podkreślają znaczenie ochrony przed ponownym zakażeniem przez szczepienia, dezynfekcję/higienę, dystans społeczny oraz maseczki. Zwracają też uwagę, że brudne, wielokrotnie używane osłony są siedliskiem wielu bakterii, które mogą wywoływać inne choroby płuc. Kolejna kwestia to strach pacjentów z innymi dolegliwościami przed wizytą u lekarza, który mógłby stwierdzić COVID lub powikłania pocovidowe. Pulmonolodzy apelują, by nie rezygnować z badań w kierunku:
Podstawą powrotu do zdrowia są zrównoważona aktywność fizyczna oraz ćwiczenia oddechowe. Regeneracji płuc po COVID-19 sprzyjają m.in. spacery, trucht czy jazda na rowerze. Aktywność najlepiej podtrzymywać na terenach zielonych lub w dobrze utrzymanych obiektach, z dala od zanieczyszczeń miasta. Do ćwiczeń zalecanych w medycynie praktycznej należą m.in:
W wielu przypadkach płuca po COVID będą wyglądały prawidłowo, a pacjentów nie dotkną żadne powikłania. Reakcja organizmu na poważną chorobę układu oddechowego jest uzależniona od wielu zmiennych. Dlatego warto regularnie się badać po wszelkich przebytych infekcjach.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.