» Strona główna » Nerwica » Silna nerwica – objawy neurologiczne, przyczyny i leczenie nerwicy
Duszności, kołatanie serca oraz fobie mogą świadczyć o tym, że u pacjenta rozwija się silna nerwica. Objawy neurologiczne w tym przypadku mogą łączyć się z symptomami emocjonalnymi oraz somatycznymi. Nerwica może być bardzo uciążliwą chorobą, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Dowiedz się więcej o neurologicznych objawach w nerwicy!
Objawy psychiczne mogą znacząco wpłynąć na życie codzienne chorego. Tak jest też w przypadku silnej nerwicy. Objawy neurologiczne tej choroby to między innymi nadwrażliwość na bodźce, dezorientacja oraz depersonalizacja. Silna nerwica wymaga leczenia w formie psychoterapii oraz farmakoterapii.
Nerwica ma bezpośredni związek z emocjami odczuwanymi przez człowieka. Jest to zaburzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego, które pojawia się najczęściej w wieku pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Odnotowuje się także przypadki u osób młodszych, a nawet u dzieci. Jeżeli chodzi o objawy choroby, to zależą one od indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta. Zdarza się, że choroba daje nie tylko objawy emocjonalne, ale także neurologiczne, a także somatyczne. Wiele przypadków nerwicy jest niezdiagnozowana, czasami pacjenci przez kilka lat szukają pomocy, ale żaden z odwiedzonych specjalistów nie jest w stanie określić natury ich choroby. Jednocześnie badania wykonywane przez lekarzy nie dają powodów do stwierdzenia, że z chorym dzieje się coś złego.
Może być bardzo wiele przyczyn silnej nerwicy. Objawy neurologiczne, emocjonalne oraz somatyczne mają swoje podłoże w czynnikach genetycznych lub środowiskowych. Szansę na zachorowanie zwiększają problemy rodzinne, życie w stresie, problemy finansowe, problemy w pracy i traumy z dzieciństwa. Znaczenie ma również to, czy pacjent zmaga się z jakimiś chorobami przewlekłymi, w takim wypadku może dojść do sprzężenia zwrotnego – obecność choroby powoduje stres, który wywołuje nerwicę, a sama nerwica nasila objawy chorobowe. Wielu pacjentów chorujących na nerwicę ma w rodzinie osoby, które również przechodzą lub przechodziły tę chorobę.
Bardzo ciężko jest poradzić sobie z nerwicą samodzielnie. Choroba ta wymaga medycznego wsparcia, które można otrzymać od psychiatry oraz psychologa. Stany lękowe można leczyć za pomocą psychoterapii, której uzupełnieniem są środki farmakologiczne. Jeżeli cierpisz na nerwicę i przyjmujesz leki, to przydatna może być e-recepta online, dzięki której bez wychodzenia z domu otrzymasz dokument uprawniający do wykupienia leków z apteki.
Objawy nerwicy lękowej to sprawa bardzo indywidualna, nie inaczej jest w przypadku silnej nerwicy. Objawy neurologiczne to między innymi słuchowa oraz dotykowa nadwrażliwość na bodźce. Ponadto u pacjentów mogą pojawić się również:
Mówiąc o silnej nerwicy, należy wspomnieć również o objawach somatycznych oraz emocjonalnych, aby móc przedstawić pełen obraz choroby. Objawy somatyczne to inaczej symptomy fizyczne, które mogą wystąpić między innymi ze strony mięśni lub układu pokarmowego. Wśród nich wymienić można:
Jeżeli chodzi o objawy emocjonalne, to u chorych mogą pojawić się:
Jeżeli powyższe objawy są bardzo nasilone, to pacjent prawdopodobnie nie będzie mógł wykonywać obowiązków służbowych. W takim wypadku będzie on musiał udać się po zwolnienie lekarskie. Obecnie L4 online można otrzymać bez wychodzenia z domu!
Symptomy są bardzo nasilone w przypadku silnej nerwicy. Objawy neurologiczne, emocjonalne oraz somatyczne potrafią znacznie utrudnić życie, a ich samodzielne przezwyciężenie jest bardzo trudne. U chorego nawarstwiają się problemy z fobiami oraz natręctwami, co znacznie utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Aby wyleczyć nerwicę, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który dokona odpowiedniej diagnozy. Najważniejszym elementem leczenia jest psychoterapia, jej najczęściej wykorzystywanym rodzajem jest terapia poznawczo-behawioralna, czasami skuteczna jest również terapia psychodynamiczna, ale ostateczną decyzję trzeba pozostawić lekarzowi.
Głównym celem psychoterapii jest nauka pokonywania lęku, który jest głównym objawem występującym przy nerwicy. Istotną częścią leczenia jest edukacja pacjenta na temat rozpoznawania sytuacji lękotwórczych oraz mechanizmów stanów lękowych. Duże znaczenie ma stopniowe pokonywanie barier poprzez wdrażanie działań, których wcześnie chory unikał. Zaczyna się od działań najłatwiejszych, a kończy na najtrudniejszych.
W przypadku silnej nerwicy konieczne może być zastosowanie środków farmakologicznych. Leki mogą pomoc pacjentowi poradzić sobie z silnymi lękami oraz agresywnymi i niebezpiecznymi zachowaniami. W niektórych przypadkach skuteczne może być uzupełnienie terapii o zabiegi fizjoterapeutyczne.
Wiele objawów nerwicy może wywoływać u pacjenta dolegliwości bólowe. Niektórzy odczuwają tak duży ból, że przypomina on ten, który występuje przy nowotworach lub zawale serca. Pacjent musi nauczyć się sposobów walki ze swoim schorzeniem. Dlatego właśnie tak istotna w leczeniu silnej nerwicy jest psychoterapia. Tylko ta metoda może sprawić, że pacjent poradzi sobie z chorobą. Warto zaznaczyć, że nerwica lękowa jest schorzeniem uleczalnym.
Skuteczna może być również terapia grupowa. Takie terapie odbywają się kilka razy w miesiącu. Wykorzystuje się ją w sytuacjach, kiedy główna przyczyna nerwicy została zdiagnozowana, a pacjent panuje już nad reakcjami własnego ciała. Psychoterapię rodzinną stosuje się, gdy problemy pacjenta mają związek z dysfunkcją w rodzinie. Konieczne jest wtedy wypracowanie zachowań nie tylko u pacjenta, ale także u członków najbliższej rodziny.
Psychoterapia jest skuteczna tylko w wypadku, gdy pacjent naprawdę chce współpracować ze swoim lekarzem. Musi mu zależeć na tym, aby natężenie objawów spadło. Czasami trzeba powtarzać psychoterapię w celu przypomnienia pewnych typów zachowań, które pomogą choremu odpowiednio funkcjonować. Warto zaznaczyć, że współczesna medycyna nie zna żadnych leków, które w pełni wyleczą z nerwicy. Obecnie stosowane środki farmakologiczne należy traktować jako leczenie wspomagające, które ma za zadanie zmniejszyć objawy. Leków nie można przyjmować stale, ponieważ mogą prowadzić do uzależnienia, które jedynie zwiększy problemy psychiczne u pacjenta.
W przypadku nasilenia się objawów pacjent powinien odpoczywać w domu. Silna nerwica może nie pozwolić mu na wykonywanie obowiązków służbowych. Z pomocą w tym przypadku przychodzi zwolnienie lekarskie online, które można otrzymać bez wychodzenia z domu.
Pacjenta może czekać długie leczenie, jeżeli cierpi na silną nerwicę. Objawy neurologiczne mogą przeplatać się z somatycznymi oraz emocjonalnymi, co znacznie utrudni codzienne życie. Niektórzy pacjenci potrzebują nawet kilku lat, żeby wrócić do zdrowia. Należy jednak ponownie zaznaczyć, że nerwica jest w większości przypadków uleczalna, ale wymaga od pacjenta zaangażowania oraz regularność w chodzeniu na terapię.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.