» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Uszkodzenie łąkotki – zwolnienie lekarskie. Co należy wiedzieć o zwolnieniu chorobowym?
Łąkotki znajdują się w stawie kolanowym między kością piszczelową a udową i stanowią naturalne amortyzatory, dzięki którym kolano może znosić pewne obciążenia. Uszkodzenie łąkotki może nastąpić z powodu przekroczenia naturalnego […]
Łąkotki znajdują się w stawie kolanowym między kością piszczelową a udową i stanowią naturalne amortyzatory, dzięki którym kolano może znosić pewne obciążenia. Uszkodzenie łąkotki może nastąpić z powodu przekroczenia naturalnego zakresu ruchu lub na skutek przeciążającej kombinacji sił (np. energicznego wyprostowania stawu kolanowego) i często spotyka osoby, które w pracy codziennie zmagają się z dźwiganiem ciężarów. Za uszkodzenie łąkotki przysługuje zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych.
Zwolnienie lekarskie należy do praw pracowników z obowiązkowym lub prywatnym ubezpieczeniem chorobowym. Wydać je może każdy lekarz lub asystent medyczny, jeżeli tylko posiadają na to przyzwolenie od ZUS-u. W większości przypadków uszkodzona łąkotka wymaga zabiegu operacyjnego. Jak wygląda załatwianie zwolnienia lekarskiego z powodu uszkodzenia łąkotki? Jak pracownik powinien postępować podczas zwolnienia?
Oczywiście pracownik po zaistnieniu urazu niezwłocznie powinien udać się do lekarza na badanie i po zwolnienie lekarskie. Uszkodzenie łąkotki w większości przypadków leczy się zabiegiem artroskopii kolana. Czas trwania rehabilitacji kolana różni się w zależności od charakteru urazu, lecz ogólnie przyjmuje się, że jest on nie dłuższy niż 3 miesiące. Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie powinien mieć na uwadze samopoczucie pracownika oraz wagę urazu, a także potrzebne metody leczenia. Na tej podstawie wystawia zaświadczenie na konkretny okres czasu.
Stacjonarna wizyta u lekarza może okazać się pewną niedogodnością ze względu na brak czasu na udanie się do pracownika medycznego bądź długie kolejki, w których czekanie bywa męczące. Niewygoda ta może szczególnie niepokoić pracowników po uszkodzeniu łąkotki, która bywa urazem bardzo bolesnym i ograniczającym poruszanie się. Po zwolnienie chorobowe nie trzeba natomiast udawać się do gabinetu lekarskiego.
Ratunkiem w takiej sytuacji mogą okazać się e-wizyty i teleporady, z których pacjent może skorzystać w przypadku braku możliwości opuszczania domu. Zdalna procedura składająca się z rzetelnego wywiadu medycznego stanowi podstawę do wystawienia bądź przedłużenia zwolnienia lekarskiego.
Należy jednak zaznaczyć, że w tej formie lekarz nie może fizycznie zbadać pacjenta, a po poważnym urazie zdecydowanie powinno to nastąpić. Niektórzy lekarze mogą odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego bez uprzedniego zbadania pacjenta w gabinecie. Z tego względu możliwość uzyskania zaświadczenia przez internet lub telefon jest jak najbardziej pomocna, ale głównie dotyczy osób po zabiegu artroskopii kolana, którym zbliża się termin zakończenia zwolnienia lekarskiego, ale czują oni, że potrzebują dalszego odpoczynku, aby nie nadwyrężać łąkotki ani nie uszkodzić jej ponownie tuż po powrocie do pracy. Swoje obawy należy przedstawić lekarzowi, a ten z pewnością weźmie je pod uwagę.
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim pod żadnym pozorem nie może wykonywać czynności niezalecanych, które lekarz dołącza do zaświadczenia. Wśród nich znajduje się m.in. praca zarobkowa w innym miejscu. Ze względu na elektroniczną formę zwolnienia lekarskiego, jaka funkcjonuje od 2018 roku, ZUS automatycznie uzyskuje dostęp do informacji o zaświadczeniu, podobnie jak upoważniony do tego pracodawca. Jeżeli pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym zostaje przyłapany na wykonywaniu czynności niedozwolonych, może utracić wszelki wypłacone mu świadczenia.
Po zabiegu artroskopii kolana pacjent powinien oszczędzać siły i nie nadwyrężać kończyny. Jeżeli zwolnienie lekarskie będzie się przedłużało, ZUS może wezwać pracownika na badanie kontrolne, podczas którego stwierdzi, czy przerwę od pracy należałoby zakończyć, czy może ona trwać dalej.
Tak jak w innych przypadkach zwolnienia lekarskiego, pracownikowi przez pierwszy okres należy się wynagrodzenie chorobowe. U osób młodszych niż 50 lat są to 33 dni, natomiast u starszych niż 50 lat – 14 dni. Po tym czasie pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru obliczanej na bazie średniego wynagrodzenia miesięcznego pracownika.
Na zwolnieniu lekarskim pracownik może przebywać łącznie maksymalnie 182 dni w ciągu roku (270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy) i po przekroczeniu tego limitu, nie można iść na zwolnienie lekarskie. Zdarza się natomiast, że po wyczerpaniu 182 dni pracownik nadal nie wrócił do pełni sił. Jeżeli pacjent po uszkodzeniu łąkotki wciąż nie może powrócić do wykonywania obowiązków zawodowych, ale dalsze leczenie najprawdopodobniej poskutkuje odzyskaniem sił, pracownikowi można nadać świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane będzie przez kolejne 12 miesięcy.
W przypadku uszkodzenia łąkotki może okazać się, że uraz został spowodowany przez wypadek przy pracy, a w takiej sytuacji pracownikowi należy się zasiłek chorobowy nie w wysokości 80%, a 100% podstawy wymiaru, jednakże dotyczy to ubezpieczenia wypadkowego. Zdarza się natomiast, że wypadek przy pracy zostaje stwierdzony dopiero po wypłaceniu świadczenia. Wynikającą z tego nadpłatę można wykorzystać na zalegające bądź przyszłe składki.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.