Wymioty ze stresu

Zdenerwowanie i silne reakcje emocjonalne odbijają się na organizmie. U niektórych pojawiają się wymioty ze stresu – zmiany związane z napięciem, wydzielaniem określonych hormonów przekładają się na stan żołądka i […]

wymioty ze stresu

Zdenerwowanie i silne reakcje emocjonalne odbijają się na organizmie. U niektórych pojawiają się wymioty ze stresu – zmiany związane z napięciem, wydzielaniem określonych hormonów przekładają się na stan żołądka i całego układu pokarmowego. Poznaj główne zależności!

W rozmaitych sytuacjach stresowych mózg wysyła odpowiedni sygnał do pozostałych narządów i tkanek. Ciało przestawia się w tryb „podwyższonej gotowości” – podnosi się poziom m.in. adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny czy glukozy we krwi. Jeżeli organizm funkcjonuje tak przez dłuższy czas, zwiększa się napięcie mięśni i wydzielanie soków trawiennych. W efekcie dochodzi do uszkodzeń błony śluzowej w układzie pokarmowym. Wymioty ze stresu często powiązane są z nerwicą żołądka i jelit, czyli zespołem jelita drażliwego. Brak leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, w tym depresji. Zależność działa też w drugą stronę – osoby, które mają dolegliwości pokarmowe z innych powodów, częściej skarżą się na zaburzenia nerwicowe.

Wymioty ze stresu – efekt dolegliwości układu pokarmowego na tle nerwicowym

Naukowcy znajdują coraz więcej podobieństw pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu i jelitach. To prawdopodobnie z tego powodu stanu emocjonalne wpływają na kwestie żołądkowo-trawienne i vice versa. Jak dotąd nie ustało się ustalić dokładnego mechanizmu powstawania nerwicy żołądkowej/jelitowej – niektóre badania wskazują na istotną rolę zatruć pokarmowych oraz infekcji układu pokarmowego

Inne czynniki również mogą sprzyjać wymiotom ze stresu. Taką dolegliwość częściej zgłaszają kobiety niż mężczyźni. Pozostałe potencjalne przyczyny rozwoju choroby to m.in.:

  • wiek (od kilkunastu do ok. 40 lat) i gospodarka hormonalna organizmu;
  • obciążenie genetyczne;
  • zaburzenia psychiczne i traumatyczne doświadczenia;
  • nadwrażliwość pokarmowa, alergie żywieniowe;
  • niektóre substancje zawarte w lekach i antybiotykach.
Zobacz też  Wymioty z krwią

Długotrwałe dolegliwości i stres, które kończą się wymiotami, warto skonsultować z lekarzem. W trakcie wywiadu medycznego lepiej nie pomijać żadnych szczegółów – mogą być istotne dla finalnej diagnozy. Dla osób, które denerwują się podczas rozmowy twarzą w twarz, lepszym rozwiązaniem od wizyty w gabinecie będzie konsultacja lekarska online – zawsze to jedna sytuacja stresowa mniej.

Możliwe skutki wymiotów ze stresu. Powikłania po nerwicy żołądka i jelit

Przewlekły stres skutkuje uwrażliwieniem i uszkodzeniami błony śluzowej w układzie pokarmowym. Pacjenci nie tylko częściej wymiotują w sytuacji zdenerwowania – pojawiają się także zaburzenia pracy jelit (biegunki, zaparcia) oraz gorączka, niektórzy zaczynają szybko tracić masę ciała, mimo że nie zmienili diety czy poziomu aktywności fizycznej

Takie symptomy mogą świadczyć o komplikacjach. Zespół jelita drażliwego może doprowadzić do:

  • hemoroidów;
  • kamieni kałowych i krwawienia odbytu;
  • nietolerancji pokarmowych;
  • zgagi;
  • niestrawności;
  • dyskomfortu;
  • depresji i stanów lękowych.

Wymioty ze stresu mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Jelitówki nie da się całkowicie wyleczyć zabiegiem czy środkami farmakologicznymi, ale pewne leki mogą być niezbędne w walce z powikłaniami. Przykładowo na depresję lekarze przepisują takie preparaty, jak Cital, Asentra, Dulofor, Seronil, Egzysta i wiele innych. To środki dostępne tylko na zlecenie lekarskie. Dla pacjentów znacznie wygodniejsza będzie e-recepta przez Internet – odpada konieczność oczekiwania w kolejce do gabinetu w przychodni.

Jak zapobiegać wymiotom ze stresu? Przykładowe zalecenia lekarskie

Pacjenci, którzy wymiotują ze stresu, powinni unikać sytuacji, które wyzwalają dolegliwości. U każdego chorego mogą to być różne okoliczności oraz produkty spożywcze. Aby zredukować poziom zdenerwowania, zaleca się uprawiać sport, otwarcie mówić o emocjach i stosować techniki medytacyjne. Naturalnie duże znaczenie ma także sposób odżywiania – optymalny jadłospis, który nie będzie podrażniał układu pokarmowego, należy ustalić po konsultacjach ze specjalistą.

Zobacz też  Wymioty i gorączka u dzieci i dorosłych

Osoby zmagające się z wymiotami ze stresu powinny również sporo wypoczywać. Jeśli danego dnia źle się czujesz, a dolegliwości dokuczają mocniej, możesz złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie online. Warto czasami zrobić sobie wolne i zadbać o zdrowie, aczkolwiek traktowanie L4 jako drogi ucieczki przed trudnymi sytuacjami w pracy nie będzie mile widziane przez pracodawcę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.