Nietypowe objawy koronawirusa to m.in. zapalenie spojówek

Osoby zakażone Omikronem zauważają u siebie między innymi zapalenie spojówek – COVID wykazuje też inne, mniej charakterystyczne symptomy. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące objawów okulistycznych wirusa SARS-Cov-2. Wśród nowych […]

zapalenie spojówek covid

Osoby zakażone Omikronem zauważają u siebie między innymi zapalenie spojówek – COVID wykazuje też inne, mniej charakterystyczne symptomy. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące objawów okulistycznych wirusa SARS-Cov-2.

Wśród nowych symptomów koronawirusa należy wymienić zapalenie spojówek. COVID-19 w wariancie Omikron daje jednak szereg różnych objawów, które wcześniej pojawiały się tylko sporadycznie. Dlatego tym istotniejsze jest, by przestrzegać higieny, a także korzystać z ochrony, jaką daje szczepienie. Warto być odpowiedzialnym za osoby znajdujące się w grupie ryzyka – zarażając seniora lub ludzi przewlekle chorych, można wywołać tragiczne konsekwencje.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Kiedy wiadomo, że nastąpiło zachorowanie na koronawirusa SARS-Cov-2? Szukając potwierdzenia swoich podejrzeń, umów się na konsultacje lekarskie online – bez problemu zrobisz to przez naszą stronę internetową. Warto przy tym wiedzieć, że objawem jest nie tylko zapalenie spojówek. COVID-19 przejawia się również takimi symptomami:

  • utrata węchu i smaku;
  • gorączka;
  • kaszel;
  • zmęczenie;
  • ból głowy;
  • poważne objawy COVID-19 to m.in. niewydolność dróg oddechowych.

Do tego dochodzi szereg rzadszych przypadłości, wśród których pojawia się biegunka, a także zmiany skórne na dłoniach lub stopach.

Zapalenie spojówek. Co wiadomo o tej chorobie oczu?

Wirusowe zapalenie spojówek (COVID-19 może je wywoływać) pojawia się przy wielu chorobach górnych dróg oddechowych – zatem także u osób z potwierdzonym covidem. To jednak tylko jeden z rodzajów tej przypadłości, wywołują ją bowiem także bakterie, grzyby czy czynniki zewnętrzne (na przykład alergia albo środki chemiczne). Do najbardziej charakterystycznych objawów należy łzawienie, zaczerwienienie gałki ocznej, światłowstręt czy uczucie obecności w oku ciała obcego. Oprócz tego może pojawić się opuchlizna powieki, a nawet ropna wydzielina. Nie jest poważna choroba, trzeba jednak leczyć ją zgodnie z tym, co stanowiło czynnik wywołujący dolegliwości.

Zobacz też  Jak się przygotować do testu na COVID-19? Który rodzaj testu na koronawirusa jest dostępny dla pacjenta?

COVID-19 wpływa na narząd wzroku?

Wśród najczęściej wymienianych symptomów Omikronu znajduje się ból gardła, kaszel i gorączka. Zapalenie spojówek – a czasem także obrzęk spojówki – to jeden z rzadziej występujących objawów, które uznawane są za bardziej nietypowe. Niemniej specjaliści z zakresu okulistyki przekonują, że zakażenie koronawirusem może być widoczne w oczach. Tzw. syndrom różowego oka występował w 2020 roku na początku pandemii, później jednak wyparły go inne objawy – przywrócił go natomiast koronawirus w wariancie Omikron. SARS-Cov-2 dostaje się do oczu prawdopodobnie dzięki zdolności wnikania do komórek poprzez receptory ACE2. Są one obecne między innymi w powiece, białku oka czy siatkówce. To potwierdza tylko, jak ważna jest higiena oraz powstrzymywanie się przed dotykaniem twarzy brudnymi rękami.

Zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 a tzw. pink eye

Dokuczliwe objawy związane z narządem wzroku wywoływane są przez obecność wirusa w wydzielinie worka spojówkowego, a także filmie łzowym. Oczy stają się zaczerwienione, pojawia się pieczenie oraz łzawienie i właśnie stąd biorą się przypadki zapalenia spojówek w wyniku koronawirusa. Jednak badania Amerykańskiej Akademii Okulistyki dowodzą, że rozwija się ono u niewielkiego odsetka pacjentów z COVID-19. Nie ma również doniesień, by nowy koronawirus wpływał na pogorszenie wzroku po przebytym zakażeniu. Zatem „pink eye” nie powinno stanowić powodu do paniki – zawsze warto też skonsultować się w placówce służby zdrowia.

Różowe oko – czy zawsze jest symptomem koronawirusa?

Przywykliśmy już do tego, że objawy choroby COVID-19 i jej obraz kliniczny u pacjentów zakażonych SARS-Cov-2 są bardzo zróżnicowane. U niektórych przebieg choroby jest praktycznie bezobjawowy, inni walczą z całą listą dolegliwości, jakie pojawiły się podczas epidemii COVID-19. Warto przy tym pamiętać, że według specjalistów występujące samodzielnie zapalenie spojówki nie jest objawem zakażenia. Jednak aby mieć pewność, lekarze zlecają badania pacjentów potwierdzające tę diagnozę – wypisują skierowane na test, którego celem jest sprawdzenie pacjenta pod kątem obecności COVID-19.

Zobacz też  Jak przebiega COVID u niemowlaka i małego dziecka?

Pocovidowe zapalenie spojówek

Dolegliwość nie tylko należy do symptomów COVID-19, ale można ją wpisać także na listę powikłań. Problemy okulistyczne dotyczą sporego odsetka ozdrowieńców, a wśród najczęściej występujących pojawiają się zaczerwienienie oczu, łzawienie, a także świąd lub ból. Jeśli pacjenci szybko zgłoszą się do placówki opieki zdrowotnej, wtedy leczenie nie powinno okazać się skomplikowane. Stosowane są głównie doraźne środki farmakologiczne, jak na przykład krople nawilżające. W bardziej zaawansowanych przypadkach przepisywane bywają również krople sterydowe, jednak używa się ich krótko. Zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, ponieważ w przypadkach gdy dochodzi do pogorszenia wzroku, terapia może być o wiele bardziej skomplikowana. Oczy są dla SARS-Cov-2 bramą do ludzkiego organizmu, dlatego nie powinny dziwić objawy i powikłania okulistyczne.

Pozostałe powikłania związane z COVID-19

W skrajnych przypadkach wirus może doprowadzić do groźnych chorób układu oddechowego. Trudności z oddychaniem, duszności oraz zapalenie płuc bywają jedną z przyczyn hospitalizacji. Jednak nawet po opuszczeniu szpitala i uzyskaniu statusu ozdrowieńca można się zmagać z takimi dolegliwościami jak:

  • zespół chronicznego zmęczenia;
  • mgła covidowa;
  • problemy sercowo-naczyniowe;
  • mniejsza wydolność organizmu.

Niezależnie od tego co je wywołuje, zapalenie spojówek stanowi nieprzyjemną dolegliwość. Dlatego istotne jest, by postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy, dotyczącymi przestrzegania zasad higieny i społecznego dystansu. Warto postarać się zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia COVID-19, w czym na pewno pomagają dostępne szczepionki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.