» Strona główna » Zwolnienie lekarskie » Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – zwolnienie lekarskie
Tak zwane „L4”, czyli zwolnienie lekarskie bądź chorobowe, to zaświadczenie urzędowe informujące o tymczasowej niezdolności do pracy z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia pracownika bądź członka jego rodziny, któremu pragnie on […]
Tak zwane „L4”, czyli zwolnienie lekarskie bądź chorobowe, to zaświadczenie urzędowe informujące o tymczasowej niezdolności do pracy z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia pracownika bądź członka jego rodziny, któremu pragnie on zapewnić opiekę. „L4” jest terminem przestarzałym, pochodzącym z dawnego określenia tego formularza, i występuje raczej w języku potocznym.
Obecnie, już od 2018 roku, funkcjonuje za to skrót e-ZLA, nawiązujący do elektronicznej formy wystawiania zwolnień lekarskich. Wypisuje je upoważniony do tego lekarz dowolnej specjalizacji bądź asystent medyczny – warunkiem jest posiadanie do tego uprawnienia nadanego przez ZUS. Elektroniczna forma zwolnienia stanowi ułatwienie dla pracownika, ponieważ zwolnienie lekarskie trafia automatycznie do systemu, gdzie dostęp do niego ma ZUS i upoważniony pracodawca. Oznacz to, że pracownik nie musi udawać się do zakładu pracy z dokumentem, a zamiast tego może od razu pójść do domu i odpoczywać w celu poprawienia stanu zdrowia. E-ZLA ułatwiają także monitorowanie zwolnień i kontrolę ewentualnych nadużyć.
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej to stan, w którym otwory międzykręgowe bądź kanał kręgowy zostają zwężone, co prowadzi do ucisku rdzenia kręgowego oraz nerwów. Leczenie przyczynowe jest niemożliwe, dlatego stosuje się leczenie objawowe, lecz tylko w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa, które wynikają ze zwężenia przestrzeni międzykręgowej. Wpływ na powstanie tej patologii ma między innymi aktywność fizyczna, a w czynnikach ryzyka wymienia się duże przeciążenie kręgosłupa albo pracę w niekomfortowych pozycjach dla kręgosłupa. Oznacza to więc, że zwężenie przestrzeni międzykręgowej może mieć swój początek w życiu zawodowym.
Jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego w przypadku tej patologii? Na ile wystawiane jest zaświadczenie o niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi? O wszystkim przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu!
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej nie wymaga leczenia, ponieważ leczenie przyczynowe jest niemożliwe. Ewentualnie stosuje się tylko leczenie objawów. Z tego względu zwolnienie lekarskie wypisywane jest na życzenie pacjenta, jeżeli dyskomfort związany ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej utrudnia mu pracę. Długość przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych zależy w pełni od czynników indywidualnych, w tym od nasilenia objawów i charakteru wykonywanej pracy, na przykład jeżeli jest to praca wymagająca ciężkiego wysiłku fizycznego. W przypadku zbliżania się końca zwolnienia lekarskiego pracownik może poprosić o jego przedłużenie, jeżeli jego stan zdrowia będzie ku temu podstawą.
W czasie pandemii koronawirusa popularne stały się wizyty lekarskie przez internet i telefon, ponieważ nie wymagały konieczności opuszczania domu przez pacjenta. Obecnie jest to forma, z której pacjenci często i chętnie korzystają ze względu na wygodę, jaka się z tym wiąże. Pracownik w wielu przypadkach nie musi udawać się do gabinetu lekarskiego po uzyskanie zwolnienia chorobowego. Procedura polega na rzetelnym wywiadzie medycznym oraz przejrzeniu dokumentacji pacjenta w celu poznania np. podobnych chorób czy urazów występujących w przeszłości.
Ze względu na brak możliwości fizycznego badania, wywiad medyczny musi być przeprowadzony bardzo rzetelnie, aby stanowił podstawę do wydania zwolnienia lekarskiego. Procedura pozyskiwania zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych przez internet lub telefon zwykle nie zajmuje dłużej niż pół godziny. Wraz z oszczędnością czasu, jaki pracownik musiałby poświęcić na dojazd do gabinetu lekarskiego oraz czekanie w ewentualnej kolejce, e-wizyty i teleporady są rozwiązaniem wyjątkowo komfortowym, z którego warto korzystać!
Tak jak w innych przypadkach zwolnienia lekarskiego, za przebywania na zwolnieniu z powodu zwężenia przestrzeni międzykręgowej, pracownikowi przez pierwszy okres należy się wynagrodzenie chorobowe. U osób poniżej 50 roku życia są to 33 dni, natomiast u osób powyżej tego wieku – 14 dni. Po tym czasie przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru obliczanej na bazie średniego wynagrodzenia miesięcznego pracownika z ostatnich 12 miesięcy.
Jednak warto pamiętać, że pracownik ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej może przebywać na zwolnieniu lekarskim łącznie maksymalnie 182 dni w ciągu roku i po przekroczeniu tego limitu, nie może już pobierać zasiłku chorobowego. A co w sytuacji, gdy limit zostanie wyczerpany, ale pracownik nadal potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ nie odzyskał pełni sił i nie może wrócić do pracy? Jeżeli dalsze leczenie rokuje poprawieniem stanu zdrowia, może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne przysługujące przez kolejne 12 miesięcy.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.