Zwolnienie lekarskie przez telefon. Jak uzyskać zwolnienie chorobowe w sposób zdalny?

Zwolnienia lekarskie potocznie określa się jako L4 od dawnej nazwy tego formularza. Od 2018 roku jednak wystawiane są one tylko w formie elektronicznej, na korzyść zarówno pracownik, jak i jego […]

zwolnienie lekarskie przez telefon

Zwolnienia lekarskie potocznie określa się jako L4 od dawnej nazwy tego formularza. Od 2018 roku jednak wystawiane są one tylko w formie elektronicznej, na korzyść zarówno pracownik, jak i jego pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz bądź asystent medyczny w sytuacji, w której pracownik potrzebuje przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych z powodów zdrowotnych dotyczących jego bądź członka jego rodziny, którym pracownik przez okres zwolnienia musi się zaopiekować. E-ZLA – zwolnienia elektroniczne – od jakiegoś czasu można uzyskać nie tylko poprzez stacjonarną wizytę w gabinecie, ale i za pomocą teleporady lub konsultacji przez internet.

Brzmi to na fantastyczne i komfortowe rozwiązanie – takim też jest – jednak w tym temacie mogą pojawiać się pewne pytania. Jak wygląda proces wystawiania zwolnienia lekarskiego przez telefon? Czy takie zaświadczenie ma moc porównywalną do zwolnienia wystawionego po wizycie stacjonarnej? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w tym artykule!

Zwolnienie lekarskie przez telefon – przedstawienie całej procedury

Do wystawiania zwolnień lekarskich upoważniony jest każdy lekarz – tudzież asystent medyczny – który otrzymał na to pozwolenie od ZUS-u, bez względu na to, czy jest on lekarzem pierwszego kontaktu, psychiatrą, laryngologiem czy innym specjalistą. Tak jak w przypadku wizyty stacjonarnej, i w formie zdalnej zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy wystawia się na podstawie informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Różnica polega na tym, że podczas załatwiania zwolnienia lekarskiego przez telefon pracownik medyczny nie ma możliwości bezpośredniego, fizycznego zbadania pacjenta. Musi więc opierać swoją ocenę tylko na podstawie wywiadu medycznego i zgromadzonej dokumentacji na temat pacjenta. Ze względu na ograniczenie spowodowane niemożliwością kontaktu fizycznego, wywiad medyczny musi być wyjątkowo rzetelny.

Zobacz też  Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? Co należy wiedzieć?

Taka forma może ułatwiać pracownikowi kłamstwo w zakresie doświadczanych objawów, jednak lekarz powinien możliwie dokładnie określić stan zdrowia pacjenta i uniknąć ulegnięcia potencjalnej manipulacji. Jeżeli okaże się, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione bezpodstawnie, zarówno pacjenta, jak i lekarza, który wypisał zaświadczenie, mogą spotkać konsekwencje ze strony ZUS-u. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zresztą na temat zwolnień lekarskich wystawianych zdalnie wyjątkowo wyczulony. Jak więc przedstawia się to z perspektywy tej organizacji?

Czy zwolnienia chorobowe wystawiane zdalnie są legalne? ZUS o kwestii zwolnień lekarskich przez telefon

ZUS często ma zastrzeżenia w sprawie zwolnień lekarskich wystawianych przez telefon i nieraz uważnie im się przygląda. Ze względu na elektroniczną formę zwolnienia, o której informacja automatycznie trafia do systemu ZUS-u, ułatwia mu to kontrolę tych zaświadczeń. Między innymi wie, jaki pracownik przebywa na zwolnieniu oraz przez jak długi okres, dzięki czemu szybciej można dostrzec ewentualne nadużycia w tym zakresie.

Jednakże zwolnienia lekarskie wystawiane zdalnie są jak najbardziej legalne i mają taką samą moc, co zaświadczenia wydawane podczas fizycznej wizyty w gabinecie. Jedynym zastrzeżeniem ze strony ZUS-u jest dokładność w przeprowadzaniu konsultacji przez telefon. Ze względu na brak możliwości bezpośredniego zbadania pacjenta, wywiad medyczny odbywający się w formie telefonicznej między lekarzem a pacjentem musi być wyjątkowo rzetelny. Nie mogą wystąpić żadne wątpliwości w kwestii tego, czy pracownikowi należy się przerwa od pracy, czy jednak nie.

Podsumowując, możliwe jest wystawianie zwolnień lekarskich przez telefon, lecz trzeba mieć na uwadze, że pracodawcy oraz ZUS nieraz szczególnie przyglądają się takim przypadkom. W związku z tym nie należy oszukiwać w tej sprawie ani posuwać się do nadużyć zwolnień lekarskich, np. poprzez pracę w innym miejscu w czasie, kiedy pacjent powinien odpoczywać w domu.

Zobacz też  Zerwane ścięgno Achillesa. Ile zwolnienia lekarskiego?

Co grozi za bezpodstawne wystawienie zwolnienia chorobowego?

Pracownikowi, który nie zastosował się do zaleceń w zaświadczeniu o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych, grożą poważne konsekwencje. Ze względu na elektroniczną formę zwolnienia, ZUS i uprawnieni pracodawcy mają automatyczny dostęp do informacji o zaświadczeniu, m.in. o długości jego trwania. Jeżeli więc pracownik będzie przebywał na zwolnieniu dłużej, niż informuje o tym dokument, pracodawca i ZUS będą o tym wiedzieć. Ponadto, jeśli wyjdzie na jaw, że pracownik w tym czasie pojechał na wakacje albo wykonywał pracę zarobkową w innym miejscu – a więc nie stosował się do zaleceń na zwolnieniu lekarskim, według których powinien odpoczywać w kierunku polepszenia stanu zdrowia – również spotkają go za to konsekwencje.

ZUS ma np. prawo wezwać pracownika na badanie kontrolne, podczas którego próbuje się dowieźć konieczności wystawionego zwolnienia. Pracownik, któremu udowodniono oszustwo, może stracić całą kwotę przyznanego zasiłku chorobowego, a w niektórych przypadkach zostać nawet zwolnionym dyscyplinarnie. Natomiast lekarz, który bezpodstawnie wystawił zwolnienie lekarskie, może utracić upoważnienie do wystawiania tych zaświadczeń przez okres trwający nawet 12 miesięcy.

Czy więc można uzyskać zwolnienie lekarskie przez telefon?

Wystawienie zwolnienia lekarskiego przez telefon jest więc możliwe, ale ze względu na zwiększoną możliwość nadużyć, procedura medyczna powinna być przeprowadzona dokładniej niż w przypadku wizyt stacjonarnych. Należy też mieć na uwadze, że ZUS wyjątkowo przygląda się takim zwolnieniom, a więc oszustwo w tym zakresie, zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza, może skończyć się negatywnymi konsekwencjami i jest zdecydowanie odradzane.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.