» Strona główna » Covid-19 » Kaszel po covid – częste powikłanie po przebytej infekcji. Przyczyny, postępowanie
Duszący, suchy kaszel to jeden z objawów infekcji covid-19. Często nie mija wraz z chorobą, a utrzymuje się przez dłuższy czas. Kaszlowi może towarzyszyć ból w klatce piersiowej oraz duszności. […]
Duszący, suchy kaszel to jeden z objawów infekcji covid-19. Często nie mija wraz z chorobą, a utrzymuje się przez dłuższy czas. Kaszlowi może towarzyszyć ból w klatce piersiowej oraz duszności. Jak długo może trwać kaszel po covid? Jak sobie z nim radzić? Przeczytaj!
Suchy, nieproduktywny kaszel, który nie prowadzi do odkrztuszania wydzieliny jest charakterystyczny dla chorób górnych dróg oddechowych. Infekcja koronawirusa obejmuje właśnie ten odcinek – rozpoczyna się zazwyczaj w gardle, objawiając się jego podrażnieniem, bólem, drapaniem. Chorobie towarzyszy osłabienie, katar, utrata węchu i smaku, podwyższona temperatura ciała, a także wspomniany rodzaj kaszlu. Oczywiście u każdego chorego może wystąpić inna kombinacja objawów. U części zakażenie koronawirusem nie daje żadnych objawów. Niestety zdarza się i tak, że nawet po przechorowaniu SARS-CoV-2 pacjentom towarzyszy kaszel suchy. Może on być intensywny i meczący, znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Czy kaszel po covid jest niebezpieczny? Jak go leczyć? I przede wszystkim, jak długo ozdrowieniec będzie się z nim zmagał?
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może skutkować różnego rodzaju powikłaniami. Jednym z częstszych jest długotrwały kaszel. Warto zaznaczyć, że po każdej innej infekcji kaszel może pozostać z chorym jeszcze przez kilka tygodni i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Wiąże się z trwającym procesem regeneracji nabłonka wyściełającego drogi oddechowe oraz utrzymującą się nadreaktywnością oskrzeli. Mimo to wiele osób, które przeszły koronawirusa niepokoi się i zastanawia, czy rzeczywiście wyzdrowiały, skoro nadal męczy je kaszel. Kolejną wątpliwością jest możliwy czas trwania takiej dolegliwości. Najczęściej kaszel po covid-19 utrzymuje się około 2-3 tygodni. Nie jest to jednak normą, dlatego niektórzy mogą uskarżać się na niego miesiącami. Czas trwania powikłania zależy od ogólnej kondycji zdrowotnej (chorób współistniejących jak nadciśnienie czy cukrzyca) i indywidualnych predyspozycji. Bodźcami nasilającymi dolegliwość są:
Kaszel poinfekcyjny dłużej utrzymuje się u osób cierpiących na astmę, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Koronawirus może pozostawić po sobie ślad na dłużej. Pandemia covid-19 pokazała, że ryzyko utrzymania się zmian w dużej mierze zależy od przebiegu infekcji oraz istnienia chorób współistniejących. Zmiany w obrębie dróg oddechowych stwierdzono u ponad 50% chorych wymagających sztucznej wentylacji, niemal 30% pacjentów poddanych tlenoterapii i około 20% zakażonych, którzy nie wymagali wspomagania oddychania. Kaszel utrzymujący się dłużej niż 8 tygodni należy uznać za przewlekły. Warto pamiętać, że suchy kaszel może wywołać także inna rozwijająca się lub istniejąca choroba (astma, alergia, nowotwór, niewydolność serca).
Utrzymujące się objawy zakażenia koronawirusem wymagają konsultacji z lekarzem. Również trwający długo kaszel warto skonsultować ze specjalistą. Konieczne może okazać się wykonanie badań obrazowych, aby wykluczyć możliwe powikłania (niewydolność płuc, uszkodzenie tkanki płucnej). Na pewno niepokojącym zjawiskiem jest przekształcenie się kaszlu w mokry z odkrztuszaniem wydzieliny, z towarzyszącym uczuciem duszności i gorączką. Mogą być to symptomy rozwijającego się zapalenia płuc. Jeśli niepokoi cię stan zdrowia i potrzebujesz porady, rozwiązaniem może być konsultacja lekarska online. Wspólnie przeanalizujemy przebieg choroby, objawy, a nasz ekspert podpowie, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie. Na suchy, ostry i uciążliwy kaszel możesz zastosować syropy lub tabletki zawierające lewodropropizynę, dekstrometorfan lub butamirat. Kaszel wywołuje często ból gardła – w takim przypadku sięgnij po tabletki do ssania łagodzące podrażnienia. Mogą to być preparaty z miodem, porostem islandzkim, ekstraktami ziołowymi, zawierające prawoślaz.
Do ważnych zaleceń (łagodzących przebieg infekcji i zmniejszających nasilenie kaszlu poinfekcyjnego) należy spożywanie dużej ilości płynów oraz unikanie nadmiernej aktywności fizycznej. Należy także zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, nawilżenie powietrza. Ważny jest regularny sen, odpoczynek. U wielu osób kaszel udaje się złagodzić poprzez inhalacje, m.in. z użyciem soli fizjologicznej (nawilżanie śluzówki).
Konsekwencje zakażenia koronawirusem mogą być poważne także dla osób, które przeszły infekcję bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu zdrowia, konsultowanie pojawiających się problemów z oddychaniem czy zaburzeń rytmu serca. Trzeba pamiętać, że covid-19 atakuje osoby w każdym wieku i może przybierać postać ostrej infekcji wymagającej hospitalizacji. Zasady postępowania przy zakażeniu SARS-CoV-2 są proste – odpoczywać, dbać o siebie, nie bagatelizować.
Kaszel po covid jest normalnym objawem. Mimo wszystko należy skonsultować problem z lekarzem i podjąć działania, które pozwolą poprawić komfort życia i zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.