Ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia?

Zwolnienie lekarskie wydaje się w sytuacji, w której stan zdrowia pracownika przez jakiś czas będzie utrudniać bądź uniemożliwiać mu dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych. Następuje to w przypadku choroby, ciąży czy […]

ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia

Zwolnienie lekarskie wydaje się w sytuacji, w której stan zdrowia pracownika przez jakiś czas będzie utrudniać bądź uniemożliwiać mu dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych. Następuje to w przypadku choroby, ciąży czy kontuzji. Okres zwolnienia lekarskiego obejmuje również czas potrzebny na leczenie i rehabilitację. Powodem do wystawienia zwolnienia lekarskiego może być zatem i złamanie kości śródstopia, nierzadko występujące u pracowników fizycznych.

Ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia należy się pracownikowi? Jakie świadczenia otrzyma w okresie niedyspozycyjności do dalszej pracy? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu!

Ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia? Przyczyny i objawy kontuzji

Złamanie kości śródstopia następuje wskutek przerwania ciągłości kości w środkowej części stopy. Przyczyną kontuzji może być uderzenie ciężkim przedmiotem, nadepnięcie na twardą powierzchnię z nadmierną siłą, upadek z wysokości czy też nadmierny wysiłek fizyczny. Złamanie kości śródstopia jest zatem kontuzją często występującą u sportowców, lecz także u pracowników fizycznych. Skłonności do niej mają osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jako że złamanie kości śródstopia łączy się z uszkodzeniem sąsiednich tkanek, dochodzi do wylewu krwi, co objawia się zasinieniem i obrzękiem. Kontuzji towarzyszy silny ból, zwiększający się jeszcze przy uciskaniu miejsca złamania oraz chodzenia, a także nawet przy próbie poruszenia palcami stóp. Odciążenie stopy na pewien czas łagodzi uczucie bólu.

Pracowników po kontuzji może zastanawiać, ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia się należy? Na jak długą przerwę od wykonywania obowiązków zawodowych można liczyć?

Ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia należy się pracownikowi?

Długość zwolnienia lekarskiego zależy od wielu czynników indywidualnych i decyduje o niej lekarz wystawiający zaświadczenie o niedyspozycyjności. Absolutnym minimum przy złamaniu kości śródstopia jest przerwa od pracy trwająca 6 czy 8 tygodni. W tym czasie należy dbać o stopę i odciążać kończynę, aby kości mogły się zrosnąć. Jeżeli zaś złamanie kości śródstopia łączy się z wieloma mikrourazami – bliznami na mięśniach powstałymi wskutek pracy mięśniowej – gojenie kontuzji może potrwać nawet do 20 tygodni. Często leczenie przedłuża się przy złamaniu zmęczeniowym, czyli takim, które następuje wskutek długotrwałych i przewlekłych stanów obciążenia.

Zobacz też  Ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty?

Złamanie kości śródstopia wymaga tak długiego zwolnienia lekarskiego ze względu na trudność w poruszaniu się i częstą konieczność unieruchomienia stopy przy pomocy gipsu lub szyny. Oczywiście, jeśli pracownik wykonuje zawód zezwalający na pracę z domu przy użyciu komputera, może umówić się z pracodawcą, że nie przejdzie na zwolnienie lekarskie, ale będzie kontynuował pracę z domu. Dzięki temu zachowa prawo do pełnego wynagrodzenie bez względu na okoliczności powstania kontuzji.

Leczenie złamania kości śródstopia. Czy konieczny będzie zabieg operacyjny?

Większość złamań należy leczyć operacyjnie. W przypadku tego typu kontuzji stosuje się różne sposoby zespolenia kości, np. implanty śródszpikowe czy też płytki tytanowe. Dzięki temu rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia przebiega szybciej.

Specyficzne złamanie piątej kości śródstopia, tzw. złamanie Jonesa, wiąże się z zaburzeniem procesu gojenia ze względu na słabe ukrwienie kości w okolicy kontuzji. W związku z tym operacja w takim wypadku najczęściej polega na obłożeniu miejsca złamania przeszczepami kostnymi oraz zespoleniu mikropłytką. Inne złamania zmęczeniowe zazwyczaj nie wymagają zabiegów operacyjnych.

W niektórych, mniej skomplikowanych przypadkach leczenie złamania kości śródstopia kończy się na unieruchomieniu stopy gipsem lub szynami. Najważniejszym elementem kuracji jest rehabilitacja, która może obejmować masaże, krioterapię, kąpiele wirowe i inne podobne metody. Pacjent powinien pozostawać w kontakcie z lekarzem, a postęp zdrowienia kończyny monitoruje się badaniem RTG. W procesie leczenia istotne jest nieobciążanie stopy nadmiernym poruszaniem się.

Złamanie kości śródstopia – jakie obowiązują świadczenia?

Na zwolnieniu lekarskim wypłaca się wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, a w niektórych przypadkach także świadczenie rehabilitacyjne. Wynagrodzenie chorobowe przypada na pierwsze 33 lub 14 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim (długość tego okresu zależy od tego, czy pracownik ukończył już 50 rok życia). W większości przypadków wynosi ono 80% podstawy wymiaru.

Zobacz też  L4 na macierzyńskim

Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego pracownikowi należy się zasiłek chorobowy, również w kwocie 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ważnym jest, że jeden okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik, który wykorzystał dany limit dni nie może już przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli jednak pracownik w takiej sytuacji potrzebuje więcej czasu na wyzdrowienie, a dalsze leczenie i rehabilitacja umożliwią mu powrót do pracy, wypłacone może zostać świadczenie rehabilitacyjne. Należy się ono przez okres roku, z czego przez pierwsze 3 miesiące świadczenie wynosi 90%, a między 4 a 12 miesiącem 75% podstawy wymiaru.

Istnieją wyjątki, które zezwalają pracownikowi na pobieranie 100% świadczeń z tytułu zwolnienia chorobowego. W takiej grupie znajdują się osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub przy powrocie z niej, a wypadek taki również może być przyczyną złamania kości śródstopia.

Wskazania po złamaniu kości śródstopia. Czego nie robić na zwolnieniu lekarskim?

Złamanie kości śródstopia często wymaga unieruchomienia kończyny, nie wspominając już o tym, że poruszanie się w takim stanie powoduje ból i dyskomfort. W celu umożliwienia kości zrośnięcia się, należy oszczędzać stopę. Jeśli lekarz wystawił zwolnienie lekarskie z kodem cyfrowym „1”, oznacza to, że pacjent nie może wychodzić z domu, chyba że w razie konieczności, np. jeśli idzie do lekarza.

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim zabronione jest wykonywanie płatnych obowiązków zawodowych pod groźbą utraty wypłaconych świadczeń chorobowych. Pracownik po złamaniu kości śródstopia, który nie przebywa na zwolnieniu lekarskim, może kontynuować pracę w formie zdalnej, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę.

Zwolnienie lekarskie po złamaniu kości śródstopia. Jak otrzymać L4 w formie zdalnej?

Leczenie złamania kości śródstopia wymaga kontaktu z lekarzem i rehabilitantem, w związku z czym wymagane są wizyty kontrolne i badania, wymagające wizyt stacjonarnych. Jednakże warto pamiętać o możliwości e-konsultacji czy teleporad, dzięki którym można uzyskać przedłużenie zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to może się więc okazać pomocne w przypadku pacjenta z kontuzją stopy, kiedy np. kończy się zwolnienie lekarskie, ale pracownik nadal potrzebuje przerwy od pracy.

Zobacz też  Ile trzeba przepracować, żeby iść na zwolnienie lekarskie 2022? Wszystko, co należy wiedzieć o L4!

E-konsultacje i teleporady są rozwiązaniami wygodnymi i pozwalającymi zaoszczędzić czas. Terminy wizyt online zwykle nie są odległe, co pozwala prędko uzyskać zwolnienie lekarskie czy też e-receptę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.