Ile zwolnienia po stentach?

Choroby układu krążenia to bardzo poważne schorzenia, które wiążą się z  dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia, a nawet życia. Przebyte zawały serca czy choroba miażdżycowa z pewnością są pewnym utrudnieniem, które […]

ile zwolnienia po stentach

Choroby układu krążenia to bardzo poważne schorzenia, które wiążą się z  dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia, a nawet życia. Przebyte zawały serca czy choroba miażdżycowa z pewnością są pewnym utrudnieniem, które wymaga dostosowania trybu życia, diety, pracy czy aktywności fizycznej. Konieczne jest też wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jedną z możliwości jest wszczepienie stentów. Czym są? Jakie są wskazania i możliwe powikłania? Jak bardzo zmieni się życie po przejściu tego zabiegu? I ile zwolnienia po stentach przysługuje? Odpowiedzi poniżej. 

Ile zwolnienia po stentach – czym właściwie są? 

Stenty to pewnego rodzaju protezy naczyniowe, które mają szerokie zastosowanie w zabiegach kardiologicznych. Są one rurkami o niewielkich rozmiarach. Zazwyczaj mają kształt walca, a ich struktura przypomina siateczkę. Zapewnia ona stentom odpowiednią elastyczność. Zazwyczaj zrobione są z  określonych tworzyw sztucznych lub metali: stali, chromu lub kobaltu. Wyróżnia się kilka rodzajów stentów:

  • Stenty klasyczne metalowe – to właśnie je produkuje się ze stopu kobaltu i chromu,
  • Stenty nasączone lekami – są to stenty naczyniowe. Po wprowadzeniu uwalniają leki. Jednym z nich może być np. heparyna.
  • Stenty samowchłanialne – inaczej nazywa je się biodegradowalnymi lub bioresorbowalnymi. Po mniej więcej dwóch latach ulegają samoistnemu rozpuszczeniu i wchłaniają się. Przywracają one naczyniom krwionośnym prawidłowe funkcjonowanie a także wspomagają ich regenerację. 

Stenty wprowadzane są przez kardiologa do zmienionego chorobowo i  niedrożnego naczynia za pomocą niewielkiego, metalowego drucika. Założenie stentów poprawia drożność naczyń krwionośnych, zapobiega ich zwężaniu, zapewnia prawidłowy przepływ krwi, co z kolei przyczynia się do usprawnienia pracy serca. Stenty to pewnego rodzaju „rusztowanie”, które utrzymuje naczynia krwionośne w odpowiednim stanie i położeniu. Zastanawia Cię, ile zwolnienia po stentach jest konieczne do powrotu do pełnej sprawności? Odpowiedzi w  dalszej części tekstu. 

Zobacz też  Kody na zwolnieniu lekarskim ­– na jaką niezdolność do pracy wskazują poszczególne kody literowe na L4?

Wskazania do wszczepienia stentów 

Stenty stosuje się w przypadku schorzeń, które objawiają się zwężeniem lub całkowitym zamknięciem światła naczynia. Jest to bardzo niebezpieczny proces, który może objawiać się ostrym bólem zlokalizowanym w okolicach mostka, który nasila się przy wysiłku fizycznym. Takie objawy w zależności od nasilenia świadczą o ostrym lub przewlekłym niedokrwieniu serca. 

Głównym czynnikiem, który kwalifikuje pacjentów do zabiegu wszczepienia stentów do serca (angioplastyki wieńcowej) są przebyte zawały mięśnia sercowego lub choroba wieńcowa. W przypadku tej ostatniej wszczepienie stentów stosowane jest jako rodzaj leczenia. Jeżeli zaś chodzi o miażdżycę, zabieg ten może pomóc w zapobieganiu zawałom serca. Jest on również bardzo przydatny w likwidowaniu dolegliwości bólowych oraz w ogólnej poprawie jakości życia pacjenta. 

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Wielu pacjentów obawia się, że podczas zabiegu może pójść coś nie tak lub że wystąpią niepożądane skutki. Poważne powikłania są stosunkowo rzadkie, zagrożenie życia jest wręcz znikome i pojawia się jedynie w przypadku zabiegu na tętnicy wieńcowej. Wszczepienia stentów nie należy się obawiać, jeżeli pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza. Mimo wszystko jest to jednak operacja, podczas której w ciele pacjenta umieszczane są ciała obce, co z reguły wiąże się z pewnymi ograniczeniami i zagrożeniami. Zatem jakie powikłania są możliwe?

  • Uszkodzenia naczyń krwionośnych, w tym tętnic,
  • Stany zapalne,
  • Przemieszczenie się stentu lub jego pęknięcie,
  • Niewydolność nerek,
  • Zakrzepica,
  • Restenoza, 
  • W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca.

Mogą pojawić się także powikłania nieco mniej groźne, na przykład bolesność miejsca zabiegu, bóle głowy, mdłości czy wahania ciśnienia. Warto wspomnieć, że osobami o wiele bardziej narażonymi na wystąpienie powyższych powikłań są osoby cierpiące na otyłość, cukrzycę, zaawansowaną miażdżycę oraz osoby starsze i o pogorszonym ogólnym stanie zdrowia. 

Czym jest restenoza i jak jej zapobiec?

Restenoza jest jednym z powikłań po przeprowadzonym zabiegu wszczepienia stentów. Polega ona na ponownym zwężeniu lub zamknięciu naczynia krwionośnego, które wcześniej było poszerzane i udrażniane. Wyróżnia się dwa etapy restenozy:

  • Wczesną – daje o sobie znać od razu po przeprowadzeniu zabiegu,
  • Późną – może ujawnić się jakiś czas po wszczepieniu stentów, nawet po kilku latach.
Zobacz też  Ile zwolnienia lekarskiego po plastyce pochwy? Odpowiadamy!

Proces ten objawia się nawrotem wcześniejszych dolegliwości bólowych. Mogą być nawet bardziej uciążliwe i o bardziej nasilonym natężeniu. Występuje także ogólne gorsze samopoczucie i trudności podczas wysiłku fizycznego. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem. Często konieczne może być ponowne przeprowadzenie zabiegu.

Jak zapobiec restenozie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby uniknąć ponownego zwężenia światła naczynia, zaleca się stosowanie nowoczesnych stentów, które uwalniają odpowiednie leki. Czasami lekarze decydują się na wszczepienie bajpasów, wprowadzenie kolejnych stentów do naczyń krwionośnych czy zabieg polegający na zastosowaniu baloników z lekami, które rozszerzają naczynia. 

Co można, a czego nie po zabiegu wszczepienia stentów?

Bardzo ważne jest aby czujnie obserwować stan swojego zdrowia. Konieczne będą regularne wizyty u lekarza, zażywanie przepisanych leków i stała kontrola ciśnienia krwi. Stanowczo zakazane jest palenie papierosów, nawet elektrycznych, a także spożywanie alkoholu. Jest on dodatkowym obciążeniem dla organizmu i żołądka. Konieczna będzie również konsultacja z dietetykiem, aby dobrać odpowiednią dietę. Jest to bardzo ważny aspekt po wszczepieniu stentów i może zaważyć na procesie powrotu do zdrowia. 

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną – jest ona zalecana, ale w umiarkowanym stopniu. Powinno zacząć się od kilkunastominutowych spacerów, a są one możliwe już kilka dni po wyjściu ze szpitala. Należy bacznie obserwować swój organizm i w przypadku wystąpienia bólu lub zadyszki dobrze jest nieco odpocząć. Dalsze kroki w aktywności fizycznej pomoże podjąć lekarz podczas indywidualnej konsultacji z pacjentem. 

Ile zwolnienia po stentach? Odpowiadamy

Zwykle okres dochodzenia do pełni sprawności po wszczepieniu stentów wynosi około 3 miesiące. W tym czasie pacjent ma prawo przebywać na zwolnieniu lekarskim. Podczas L4 pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem, poddaje się koniecznej rehabilitacji i dąży do odzyskania zdrowia, np. poprzez wdrażanie odpowiedniej diety. Po zakończeniu zwolnienia konieczne jest wykonanie kilku badań, które ostatecznie stwierdzą, czy pacjent jest gotowy do powrotu do pracy. 

Zobacz też  Rwa kulszowa a zwolnienie lekarskie. Wszystko, co należy wiedzieć!

W przypadku zawodów i czynności, które szczególnie narażają serce poprzez intensywny wysiłek fizyczny czy stres, należy skonsultować z lekarzem możliwość powrotu do wykonywanych obowiązków. 

Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi przysługuje urlop chorobowy w  wymiarze 182 dni w roku (płatne 80% wymiaru podstawy, lub 70% wymiaru, jeśli przebywasz w szpitalu). Jeżeli ten okres okaże się zbyt krótki na pełen powrót do zdrowia, możliwe jest pobieranie zasiłku rehabilitacyjnego przez 12 miesięcy (pierwsze 3 miesiące – 90% podstawy, później – 75%). 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.