Okład na ból głowy – czy jest skuteczny?

Okład na ból głowy to skuteczny domowy sposób na zmniejszenie bólu. Czasami wystarczy jedynie kawałek materiału oraz czysta woda, aby dać sobie trochę ulgi. Jak działają okłady oraz jakie są […]

Okład na ból głowy

Okład na ból głowy to skuteczny domowy sposób na zmniejszenie bólu. Czasami wystarczy jedynie kawałek materiału oraz czysta woda, aby dać sobie trochę ulgi. Jak działają okłady oraz jakie są najskuteczniejsze? Dowiedz się już teraz!

Okład na ból głowy jest metodą skuteczną. Nie da się za jego pomocą całkowicie wyzbyć się bólu, ale można zdecydowanie zmniejszyć jego intensywność. Okłady pomogą przy gorączce oraz w przypadku migreny. Chociaż jest to metoda domowa, to jej skuteczność jest całkiem wysoka, a sami pacjenci bardzo sobie ją cenią. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Co pomaga pozbyć się bólu głowy?

Najczęściej stosowanym sposobem na pozbycie się bólu głowy są środki farmakologiczne. Wiele środków przeciwbólowych jest dostępna bez recepty, można dzięki nim pozbyć się bólu głowy na okres działania leku. Mają działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Substancjami, które znajdują się w lekach, są:

  • paracetamol;
  • kwas acetylosalicylowy;
  • ibuprofen.

Leki nie powinny być jednak stosowane w dużych ilościach, co niestety dzieje się bardzo często. Jeżeli leki będą nadużywane, to u pacjenta mogą pojawić się polekowe bóle głowy. Czasami warto więc sięgnąć po domowe sposoby, które mają potwierdzone działanie. Wśród nich jest między innymi okład z octu na ból głowy lub po prostu zimny okład. W aptekach można znaleźć gotowe okłady w postaci hydrożelowych plastrów chłodzących, w których znajduje się mentol. Mogą one skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Jeżeli nie pomogą ci domowe środki oraz ogólnodostępne leki, to konieczna może być wizyta u lekarza. Konsultacje lekarskie online to bardzo szybki i wygodny sposób na spotkanie z lekarzem, warto z niego skorzystać!

Zobacz też  Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

Kompres na ból głowy

Kompresy na ból głowy  najczęściej mają w sobie żel i pozwalają na terapię ciepłem oraz zimnem. Jeżeli ma on być zimny, to należy go włożyć do lodówki na kilka godzin. Aby kompres był ciepły, konieczne jest włożenie go do gorącej wody. Nie można przykładać kompresów bezpośrednio na skórę. Należy to robić przez jakiś materiał, na przykład przez ręcznik. Nie można zasypiać z nałożonym na ciało kompresem.

Okłady na ból głowy

Boli cię głowa? Skorzystaj z okładu! Będzie on szczególnie skuteczny w przypadku gorączki lub bolesnego urazu. Wtedy należy zastosować zimne okłady na ból głowy. Podobnie jest w przypadku migreny. Jeżeli cierpisz na bóle mięśniowo-szkieletowe, to okład powinieneś umieścić na karku. Skuteczne może być zastosowanie wody z octem. Okład z octu jest bardzo popularną, domową metodą. Dzięki niemu pozbędziesz się stłuczeń oraz obrzęków. Należy jednak uważać, by okład nie znajdował się na skórze zbyt długo, ponieważ może on ją podrażnić i wywołać zaczerwienienie oraz pieczenie. 

Na migrenę mogą również pomóc okłady z kapusty. Rozgniecioną kapustę trzeba położyć na czole i nakryć ściereczką. Okłady z kapusty stosowane są między innymi w przypadku reumatyzmu, bólu stawów i artretyzmu, na ból głowy również mogą pomóc. 

Jaki okład na ból głowy wybrać? Decyzja zależy od ciebie. Możesz udać się do apteki po specjalny kompres lub zdecydować się na wersję domową. Oba sposoby powinny skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Pamiętaj jednak, że jest to często rozwiązanie doraźne. Jeżeli ból powróci, to koniecznie udaj się na badanie do specjalisty!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.